Jaké jsou sankce, fungují někdy a mohou zastavit ruskou invazi na Ukrajinu?

Jaké jsou sankce, fungují někdy a mohou zastavit ruskou invazi na Ukrajinu?

Sankce jsou donucovací opatření, která lze použít na diplomatické, hospodářské a kulturní vztahy mezi zeměmi

Klíčovým rysem reakce mezinárodního společenství na ruskou agresi proti Ukrajině je přijetí sankcí.

Co to ale vlastně jsou sankce a jak fungují v praxi?

A co je důležitější, je pravděpodobné, že to bude mít nějaký smysluplný účinek?

jaké jsou sankce?

Sankce jsou donucovací opatření, která lze použít na diplomatické, hospodářské a kulturní vztahy mezi státy. Obvykle jsou nevojenské povahy a jsou uvaleny jednou zemí proti druhé (jednostranné sankce) nebo mezinárodní organizací, jako je OSN (kolektivní sankce).

Historicky se opatření pohybovala od plošných trestů až po konkrétnější opatření zakazující obchod s určitými předměty, jako jsou zbraně, dřevo nebo diamanty.

Některé sankce specifikují určité aktivity, které jsou vnímány jako přínosné pro cíl, jako jsou diplomatické, sportovní a kulturní vztahy a také cestování.

Zaměřila se také na konkrétní jednotlivce a skupiny, které představují hrozbu pro mír a bezpečnost, včetně politických elit, povstaleckých skupin nebo teroristických organizací.

Jak fungují ekonomické sankce v praxi?

Vícerozměrné ekonomické sankce. Obvykle zahrnují zákazy cestování a finanční sankce. Finanční sankce se skládají z cíleného zmrazení aktiv a omezení na širokou škálu finančních trhů a služeb.

Pokud je finanční sankcí zmrazení aktiv, je obecně zakázáno nakládat se zmrazenými finančními prostředky v držení konkrétní osoby nebo subjektu.

Peníze jsou definovány tak, že zahrnují finanční aktiva všeho druhu: hotovost, šeky, peněžní poukázky, úvěry, dluhy, akcie a podíly, úroky, dividendy nebo jiné příjmy z aktiv nebo jimi vytvořené.

Cílené osoby a subjekty mohou být určeny na základě vnitrostátního seznamu (pro USA viz zde, pro Spojené království zde, pro Austrálii zde).

Nebo k tomuto označení může dojít v důsledku sankčního režimu přijatého mezinárodní organizací, který je následně implementován jejími členy (aktuální sankční režimy OSN viz zde, Evropská unie zde).

READ  Jack Ryan jde do Rogue zachránit svět před jadernou válkou v sezóně 3

Tento dvoukolejný přístup se obecně odráží v praxi sankcí pro země, které vedou „konsolidované seznamy“.

Jsou vedeny samostatné „konsolidované seznamy“ jednotlivců a subjektů uvedených na základě jednostranných sankcí a těch, kteří jsou uvedeni v důsledku kolektivních sankcí.

Existují některé mezinárodní osvědčené postupy týkající se implementace sankcí, jako jsou pokyny vydané Finanční akční skupinou G7. Ale dodržování bude vždy záviset na jednotlivých zemích a konkrétních charakteristikách místních společností.

Finanční instituce, jako jsou banky, budou mít zavedené automatizované postupy pro filtrování příchozích transakcí před vstupem a odchozích transakcí před opuštěním jejich interních systémů.

Jsou ekonomické sankce účinné?

Oni mohou.

Dopad na uvedené osoby a subjekty může být vážný, jak dokazují případy zahájené mezinárodně ve věcech Qadi a Al-Barakat International proti Radě Evropské unie nebo Nada proti Švýcarsku (oba případy v kontextu finančních protiteroristických sankcí) .

Celková účinnost ekonomických sankcí je však nejistá, v neposlední řadě proto, že je obtížné ji empiricky měřit.

Podle Dorsona Bicksena, odborníka na sankce z University of Memphis, vedou ekonomické sankce ke smysluplné změně chování v cílové zemi asi ve 40 % případů.

Jak však objasnila nedávná studie americké vlády, stanovení jasného kauzálního vztahu je nemožné.

Například sankcionovaná země nebo jednotlivec se může rozhodnout změnit své chování z mnoha důvodů. Některé z těchto změn nemusí souviset se sankcemi.

Jaké sankce jsou nyní uplatňovány proti Rusku?

Mezinárodní společenství zavedlo kombinaci ekonomických a diplomatických sankcí, přičemž státy jednají jednostranně a kolektivně.

Spojené státy a Spojené království uvalily jednostranné sankce proti dvěma největším ruským bankám, Sberbank a VTB Bank. Rovněž zmrazili majetek a omezili cestování pro vysoké ruské oligarchy. Kanada a Austrálie ho následovaly.

Německo naznačilo, že opustí projekt plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři, který má zdvojnásobit tok ruského plynu přímo do země. Polsko, Česká republika, Bulharsko a Estonsko uzavřely svůj vzdušný prostor ruským aerolinkám.

READ  TrueBlue byl jmenován do seznamu Forbes nejlepších amerických zaměstnavatelů pro rozmanitost 2023

Pokud jde o kolektivní sankce, Rada bezpečnosti OSN stále nebude moci uvalit žádné sankce kvůli možnosti veta Ruska jako stálého člena. Rusko již toto veto skutečně využilo k zablokování rezoluce odsuzující invazi na Ukrajinu.

Na druhé straně Evropská unie rychle zavedla zmrazení aktiv a zákaz cestování, aby zabránila jednotlivcům uvedeným na seznamu ve vstupu na území EU nebo v průjezdu přes území EU.

Sankce EU se nyní vztahují na 555 ruských jednotlivců a 52 subjektů, včetně 351 členů ruské Státní dumy, kteří podporovali agresi proti Ukrajině.

Evropská unie od té doby přistoupila k přijetí dalších sankčních balíčků, které zahrnují přímé zacílení na prezidenta Putina a ministra zahraničí Lavrova.

Spolu s USA a Spojeným královstvím se EU také dohodla na odstranění vybraných ruských bank z bankovního systému SWIFT, infrastruktury finančních zpráv, která spojuje globální banky.

Rada Evropy ve Štrasburku rovněž zavedla bezprecedentní diplomatické sankce. Rusko pozastavilo svá práva na zastoupení ve Výboru ministrů a v Parlamentním shromáždění.

Mohou mít sankce nějaký smysluplný účinek?

Je příliš brzy na to říkat, ale možná ne v krátkodobém horizontu.

Jednostranné a kolektivní sankce, které byly uplatněny, jsou komplexní. To bylo také rychle přijato. Některé akce, jako je osobní zaměření na Putina a Lavrova, jsou bezprecedentní.

Na druhé straně zůstávají velké mezery a představují značné riziko fragmentace.

Dobrým příkladem toho je Švýcarsko. Švýcarská vláda vyjádřila podporu dokončení sankcí EU. Dosud se však vzdala provádění cíleného zmrazení aktiv pro osoby uvedené na seznamu Evropské unie, Spojených států a dalších zemí.

Podle analýzy New York Times také narůstají obavy, že by se ruské společnosti mohly vyhnout sankcím tím, že se obrátí na krypto-nástroje, včetně takzvaného digitálního rublu a ransomwaru.

READ  Adrienne Riseley je připravena začít pracovat na The Kilns at Te Horo

Tento článek byl znovu publikován z Konverzace Pod licencí Creative Commons. Číst Původní článek.
Přečtěte si všechny soubory poslední zprávyA trendy novinkyA kriketové novinkyA Bollywoodské novinkyA
Novinky z Indie A Novinky ze zábavy tady. Následuj nás FacebookA Cvrlikání A Instagram.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *