Zřítila se populistická vlna ve střední Evropě?

Zřítila se populistická vlna ve střední Evropě? Přestože jsou populističtí politici v posledních letech na špici, tento týden najednou vypadli z moci dva prominentní populističtí premiéři. Populistický miliardář, který způsobil revoluci v české politice, Andrej Babiš, ztratil nabídku na znovuzvolení 8. a 9. října poté, listy pandory Prozradil, že k nákupu luxusních nemovitostí ve Francii použil řadu tajných skořápkových společností. V sousedním Rakousku populista Sebastian Kurz náhle oznámil, že 9. října odstoupí poté, co státní zástupci provedli razii v jeho kancelářích při vyšetřování úplatků. Najednou jsou dva hlavní populisté ve střední Evropě pryč.

Analytici se najednou začali ptát, zda maďarský premiér Viktor Orban, samozvaný guru evropské nacionalistické populistické pravice, není Hostitel CPAC budoucnosti, nemusí přežít tvrdou znovuzvolitelskou bitvu v roce 2022 proti nově sjednocené opozici. Orbán se v posledních zářijových dnech připojil k Babišovi na kampani a vychvaloval jejich populistickou alianci, ale marně. Německá krajně pravicová AfD mezitím zaznamenala neuspokojivé výsledky v zářijových parlamentních volbách, když přišla o 93 z 93 křesel Bundestagu.

Je příliš brzy říkat, že populističtí vůdci najednou ustupují, když se v mnoha středoevropských metropolích rojili k moci, ale populistická vlna zasáhla některé mělké vody. Kombinace korupčních skandálů, sjednocené opozice a oživení evropských ekonomik zřejmě způsobuje, že se do politického centra vrací více voličů.

Populisté se ve střední Evropě dostali k moci po globální finanční krizi, která tento region tvrdě zasáhla. Když Spojené státy v roce 2010 zahájily pomalé, ale stabilní oživení, dluhová krize v eurozóně prodloužila ekonomickou bolest a nejistotu na kontinentu. Zatímco ostatní rozvojové regiony vyvázly relativně bez úhony, ekonomiky střední Evropy nebyly poškozeny. Populární naděje a očekávání v prosperující budoucnost po komunismu se opět rozbily. Orbán jel na vlně populární nespokojenosti v roce 2010 v Maďarsku, když předchozí vláda odhalila, že lhala o stavu ekonomiky.

READ  Vrácení daně z práce, když se globální ekonomika zotavuje z pandemie COVID-19

V České republice Babiš přesvědčil mnoho voličů, zejména v méně úspěšných vnitrozemí a malých městech, že jako miliardář s populistickým nádechem a skeptický vůči elitám hlavního města se bude starat o jejich zájmy a nepodlehne korupci. což se zdá být v této oblasti endemické. Tento slib ale nebyl splněn. Evropská unie ho obvinila z přesměrování fondů EU na jeho osobní podnikání. Bandura Papers poskytly důkazy o daňových únicích, lhaní a manipulaci těsně před volbami.

Přestože koaliční jednání ještě nejsou dokončena a celý proces se zdá být veden na strojích na podporu života, zatímco prezident Miloš Zeman je po povolebním krachu na jednotce intenzivní péče, zdá se být jasné, že skutečným vítězem českých voleb byl středopravá koalice Spolo (dohromady), soustředěná kolem Občanské demokratické strany, která vzešla z protikomunistické opozice. Tentokrát se mnoho českých voličů přesunulo k tradičnímu pravému středu.

Podobně v Německu se neočekávaně dobře dařilo hlavním středolevým a středopravým stranám. Zatímco středoleví sociální demokraté v průběhu času ztratili pro Zelené velkou podporu, v těchto volbách se sociálním demokratům podařilo znovu se etablovat jako druhá největší strana a očekává se, že povedou spojenectví se Zelenými a Zelenými . Liberální demokraté ve vládě.

Zatímco v předchozích volbách voliči trestali velké strany, které jako by prodávaly zájmy většinových občanů ve prospěch imigrantů, ignorujíce lidi a regiony, které se globalizace cítila pozadu, tentokrát se zdá, že hněv trochu ochladl. Zatímco se Babish snažil získat podporu proti imigrantům, většina voličů chtěla, aby byl vyloučen.

V České republice i Maďarsku se opozice naučila sjednocovat, aby čelila výzvě autoritářského populismu. Českým volbám dominovaly koalice tradičních stran. Bezprostředně za Spluem přišla koalice pirátů a starostů – dobře spravovaná „pirátská“ strana, Konzervativní strana a Nezávislí – oba spojeni touhou vyhnat Babiše. V Maďarsku se opozice spojila v jednu koalici, aby zpochybnila Orbánovu vládu, včetně všech hlavních stran od krajně pravicového Jobbiku po levicové socialisty a všeho mezi tím. Poučení: Abychom se zbavili populistů a ochránili demokracii, je zapotřebí úplný soudní tisk.

READ  EU rozděluje první platby z válečného fondu COVID-19

Jak se ekonomika zlepšuje, někteří voliči mohou být unaveni i extremistickou rétorikou populistických stran. V Evropě může být přitažlivost strany útočící na Evropskou unii snížena, pokud se Evropská unie s mnoha ekonomickými výhodami zhroutí nebo odstřihne peníze. Nepomůže, když se populističtí vůdci ukážou být stejně zkorumpovaní, ne -li ještě více, než „elity“, proti nimž bojovali. Střední Evropa možná obrátila populistický proud. Ostatní politické režimy bojující s populismem si mohou vzít velké ponaučení.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *