Poražený prezident kandiduje v brazilských volbách

Vůdce strany Waldemar Costa a auditor najatý stranou řekli reportérům v Brasílii, že jejich hodnocení zjistilo, že všechny stroje z doby před rokem 2020 – téměř 280 000 z nich, tedy asi 59 procent z celkového počtu použitých v rozhodujícím utkání 30. října – chyběly jednotlivcům. identifikační čísla. v interní evidenci.

Ani jeden z nich nevysvětlil, jak by to mohlo ovlivnit výsledky voleb, ale řekli, že žádají volební orgán, aby zrušil všechny hlasy odevzdané na těchto přístrojích.

Stížnost označila chybu za „neopravitelné nedodržení z důvodu poruchy“, což zpochybnilo platnost zjištění.

Bezprostředně poté Alexandre de Moraes, který vede volební orgán, uvedl, že soud nebude stížnost posuzovat, pokud strana do 24 hodin nepředloží novou zprávu, která bude obsahovat výsledky prvního volebního kola z 2. října, ve kterém strana vyhrála více. místa v obou komorách Kongresu než kterákoli jiná strana.

Chyba nebyla dříve známa, ale podle odborníků to také neovlivňuje výsledky. Podle Wilsona Ruggiera, profesora počítačového inženýrství a digitálních systémů na Polytechnic College Univerzity v São Paulu, lze každý hlasovací stroj stále snadno identifikovat pomocí jiných prostředků, jako je město a volební obvod.

S tím souhlasí i Diego Arana, docent systémové bezpečnosti na Aarhus University v Dánsku, který se účastnil oficiálních bezpečnostních testů brazilského volebního systému.

„Žádným způsobem to nepodkopává spolehlivost ani důvěryhodnost,“ řekl Ruggiero po telefonu agentuře AP. „Klíčem k zajištění přesnosti je digitální podpis spojený s každým hlasovacím zařízením.“

Ačkoli stroje nemají ve svých interních záznamech individuální identifikační čísla, tato čísla se objevují na vytištěných účtenkách, které ukazují součet všech odevzdaných hlasů pro každého kandidáta, řekl Aranha s tím, že chyba byla odhalena pouze díky úsilí voličů. pravomoc zajistit větší transparentnost.

READ  Silné deště na Srí Lance a v jižní Indii zabily nejméně 41 lidí

Bolsonarova prohra o necelé dva body s da Silvou 30. října byla nejtěsnějším rozdílem od brazilského návratu k demokracii v roce 1985. I když prezident nekřičel přímo, odmítl uznat porážku nebo poblahopřát svému soupeři – ponechal prostor pro své příznivce, aby si vyvodili vlastní závěry.

Mnozí neúnavně protestovali, tvrdili volební podvody a žádali o zásah ozbrojených sil.

Před tiskovou konferencí se v úterý shromáždily desítky příznivců Bolsonara, vyzdobené v zelené a žluté brazilské vlajce a zpívaly vlastenecké písně. Někteří slovně napadali a strkali novináře, kteří se pokoušeli na místo dostat.

Bolsonaro, jehož kandidatura vyvolala hlasitou podporu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, strávil více než rok tvrzením, že brazilský elektronický volební systém je náchylný k podvodům, aniž by kdy poskytl důkazy.

Brazílie začala používat elektronický volební systém v roce 1996 a experti na volební bezpečnost považují takové systémy za méně bezpečné než papírové hlasovací lístky, protože nezanechávají žádnou auditovatelnou papírovou stopu. Brazilský systém byl ale důkladně prozkoumán místními i mezinárodními odborníky, kteří nenašli žádné důkazy o tom, že by byl využíván k páchání podvodů.

Předseda Senátu Rodrigo Pacheco v úterý odpoledne prohlásil, že výsledky voleb jsou „nesporné“.

Bolsonaro byl od své porážky z 30. října téměř zcela izolován v oficiální rezidenci, což vyvolalo rozsáhlé spekulace o tom, zda je v depresi nebo se plánuje držet moci.

V rozhovoru pro noviny O Globo viceprezident Hamilton Mourao poznamenal, že Bolsonarova nepřítomnost byla způsobena erysipelem, kožní infekcí na nohou, která podle něj brání prezidentovi nosit kalhoty.

Ale jeho syn Eduardo Bolsonaro, federální poslanec, byl přímější.

„Vždycky těmto strojům nedůvěřujeme. Chceme důkladný audit,“ řekl mladší Bolsonaro minulý týden na konferenci v Mexico City. „Existují velmi pádné důkazy pro nařízení vyšetřování brazilských voleb.“

READ  Čína tvrdí, že „odstranila“ americký torpédoborec, který se plavil poblíž sporných ostrovů

Aby to prověřila, najala Liberální strana Legal Voting Institute, skupinu, která kritizovala současný systém a tvrdila, že odporuje zákonu tím, že neposkytuje digitální záznam každého jednotlivého hlasování.

V samostatné zprávě předložené začátkem tohoto měsíce brazilská armáda uvedla, že ve volebním systému země jsou nedostatky, a navrhla zlepšení, ale nepodložila obvinění z podvodu od některých příznivců Bolsonara.

Analytici se domnívají, že ozbrojené síly, které byly klíčovou složkou Bolsonarovy administrativy, mohly v této záležitosti udržovat zdání nejistoty, aby se nelíbily prezidentovi. V následném prohlášení ministerstvo obrany zdůraznilo, že ačkoli nenašlo žádné důkazy o podvodu při sčítání hlasů, nemůže tuto možnost vyloučit.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *