Vědci možná našli viníka záhadného propuknutí hepatitidy u dětí

Vědci možná našli viníka záhadného propuknutí hepatitidy u dětí

Několik týmů vědců se domnívá, že objevili možnou příčinu na Tajemný boom Od těžké hepatitidy v loňském roce, která hospitalizovala a zabíjela děti po celém světě. ve třech Ve studiích zveřejněných tento týden skupiny podrobně prokázaly, že běžný, ale ne patogenní virus byl silně spojen s případy, pravděpodobně podpořený křížovou infekcí s jinými běžnými viry. Postižené děti mohou mít i genetickou smůlu.

Začátkem loňského roku zdravotníci z Velké Británie poprvé hlášeno na skupina těžkých hepatitid s případy z podzimu 2021. Hepatitida je zastřešující termín pro zánět jater, často s příznaky jako horečka, únava a žloutenka (zežloutnutí kůže a očí); V závažných případech může vést k selhání jater nebo smrti. Tyto děti nebyly pozitivně testovány na žádnou známou příčinu hepatitidy, včetně nesouvisející skupiny virů pojmenovaných podle tohoto stavu.

Zanedlouho se ohlásí další místa Podobné skupiny. Do července 2022, podle Globální zdravotnická organizaceV 35 zemích bylo zdokumentováno více než 1000 případů akutní a nevysvětlitelné hepatitidy C. Většina dětí byla hospitalizována; Asi 5 % onemocnělo natolik, že vyžadovali transplantaci jater; A 2 % v důsledku toho zemřelo.

O původu těchto skupin existovaly různé teorie. Mnoho, ale ne všechny, dětí bylo testováno na adenoviry, což jsou běžné mikroby, které mohou způsobit onemocnění; Někteří byli také nedávno infikováni SARS-CoV-2, původcem covid-19. Poškození způsobené těmito viry však obvykle nezahrnuje typ vážného poškození jater pozorovaného u těchto dětí, což naznačuje, že je zde ještě jeden přispívající faktor. Jedna vyvrácená teorie však obviňovala vakcíny covid-19 Mnoho postižených Děti byly velmi malé střílet.

v tři Listy zveřejněno Tento týden v Nature popisují nezávislé týmy vědců Důkazy poukazují na běžné, i když ne samostatně fungující, podezřelé: adenovirus typu 2 (AAV-2). Každá skupina zjistila, že velká většina případů, které studovali, byla nedávno infikována AAV-2, a to v míře mnohem vyšší než u podobných kontrolních pacientů nebo u pacientů, u kterých se vyvinula hepatitida známých příčin. Některé týmy také objevily známky toho, že AAV-2 infikuje dětská játra a nepřímé důkazy o poškození orgánů jako výsledek.

AAV-2 Strange, dokonce i mezi mikroby. Je to satelitní virus, což znamená, že může vytvořit více ze sebe uvnitř buňky pouze tehdy, když jiný „pomocný“ virus infikuje stejnou buňku. Jak název napovídá, adenoviry jsou běžným pomocným virem pro AAV-2, ale jeho partnery mohou být i herpesviry. U mnoha z těchto dětí vědci našli také tyto pomocné viry, někdy i více než jeden.

AAV-2 byl izolován z infikovaných pacientů Zdá se, že mláďata se geneticky nijak výrazně neliší od jiných známých plemen, ale jedna studie britských vědců Ona navrhuje Další klíčový faktor za těmito skupinami: Většina jejich případů nesla stejný typ genu, o kterém je známo, že ovlivňuje naši imunitní odpověď, a to ve vyšší míře než běžná populace. Je možné, říkají autoři, že nošení tohoto typu způsobilo, že děti byly zranitelnější vůči nepravděpodobnému scénáři, který vedl k hepatitidě.

„Může se ukázat, že ve vzácných případech máte jakousi dokonalou smršť událostí, kdy existuje podskupina dětí, které jsou jedinečně náchylné k infekci,“ řekl Charles Chew, specialista na infekční onemocnění z Kalifornské univerzity v San. Francisco a jeden z autorů stojících za studií zaměřenou na děti ve Spojených státech, Sdělit New York časy.

READ  Podívejte se, jak dva astronauti NASA provádějí 1. listopadu svou čtvrtou, čistě ženskou, vesmírnou výpravu

Tyto studie samy o sobě nejsou Důkaz, že AAV-2 je zodpovědný za shluky. Všechny jsou například založeny na malém vzorku pacientů a pouze ze dvou z mnoha zemí, kde byly případy hlášeny (Spojené státy a Amerika).K). tam Otázky zůstávají nezodpovězené, jak by to mohl AAV-2 dětem udělat, profTaké nevíme, proč se tyto skupiny objevily, když se objevily.

Je možné, že relativní nedostatek jiných běžných infekcí během prvních let pandemie vedl k propasti v imunitě, protože ohniska těchto nemocí (a jejich vzácné komplikace) byly dočasně větší než normálně, jakmile se lidé začali znovu pravidelně stýkat. Podle údajů ze Spojených států Naznačila Zdokumentovaná četnost nevysvětlitelných případů hepatitidy u dětí se v loňském roce oproti výchozímu stavu před pandemií nezvýšila. Jinými slovy, AAV-2 mohl být vždy an Vzácné, ale konzistentní Příčinu hepatitidy jsme si ale všimli až teď, protože jsme ji hledali jako poslední. Je také možné, že některé země loni zažily skutečný boom, jiné nikoli.

Naštěstí se od té doby výskyt nevysvětlitelných případů hepatitidy výrazně snížil Vrchol minulé léto, takže současná krize se zdá být zažehnána. Bude však třeba provést další výzkum, abychom potvrdili, co tito vědci zjistili, a také abychom lépe porozuměli tomu, co se těmto dětem přesně stalo a zda můžeme udělat něco, abychom podobným rizikům zabránili nebo je snížili. případy v budoucnu.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *