Soud OSN brání Venezuele ve změně kontroly Guayany nad sporným územím

Soud OSN brání Venezuele ve změně kontroly Guayany nad sporným územím

HAAG, Nizozemsko (AP) – Nejvyšší soud Organizace spojených národů v pátek nařídil Venezuele, aby nepodnikla žádné kroky, které by změnily kontrolu Guayany nad sporným regionem, ale konkrétně jí nezabránil v uspořádání nedělního referenda o budoucnosti regionu.

Guyana požádala Mezinárodní soudní dvůr, aby nařídil zastavení plánovaného referenda. Soudní příkaz nezmínil hlasování, ale rozhodl, že Venezuela se musí „zdržet jakéhokoli opatření, které by změnilo současnou situaci“ ve sporném regionu Essequibo, který tvoří asi dvě třetiny rozlohy Guyany.

Právně závazné rozhodnutí zůstává v platnosti, dokud soud neposoudí případ podaný Guayanou proti Venezuele ohledně budoucnosti regionu.

Zatímco v samotném příkazu se referendum nezmiňovalo, hlavní soudkyně Joan Donoghueová na něj odkazovala, když vysvětlovala důvody příkazu.

Uvedla, že „projevená ochota Venezuely podniknout kroky s ohledem na sporné území v tomto řízení kdykoli po referendu“ ukázala, že existuje „skutečné a bezprostřední riziko nenapravitelného poškození přiměřeného práva Guyany předtím, než soud vydá své konečné rozhodnutí. “ rozlišení.“

Venezuelská vláda však toto rozhodnutí interpretovala jako vítězství a uvedla v prohlášení vydaném ministerstvem komunikací a informací, že soud žádost Guyany „zamítl“.

Venezuela neuznává jurisdikci Mezinárodního soudního dvora v desítky let trvajícím sporu o region Essequibo a očekává se, že tak učiní. Pokračujte v referendu.

Při naléhavých slyšeních v listopadu právníci Guyany uvedli, že cílem hlasování bylo připravit cestu pro venezuelskou anexi regionu Essequibo, oblasti větší než Řecko a bohaté na ropu a nerosty. Vyzvali Mezinárodní soud, aby referendum v jeho současné podobě zastavil.

Venezuelská viceprezidentka Delcy Rodriguezová však soudu vzdorně řekla: „ Referendu nic nebrání Naplánováno na 3. prosince.

Venezuela dlouho považovala Essequibo za své vlastní, protože region se nacházel v jejích hranicích během španělského koloniálního období, a dlouho zpochybňovala hranice, o kterých rozhodli mezinárodní arbitri v roce 1899, kdy byla Guyana ještě britskou kolonií.

READ  Korunovace krále Karla III.: Svěcení svatého oleje v Jeruzalémě

Prezident Nicolas Maduro a jeho spojenci nabádají voliče, aby odpověděli „ano“ na všechny otázky v nedělním referendu, z nichž jedna navrhuje vytvoření venezuelského státu v provincii Essequibo a udělení venezuelského občanství současným i budoucím obyvatelům regionu.

Po letech bezvýsledného zprostředkování se Guyana v roce 2018 obrátila na mezinárodní soud a požádala soudce, aby rozhodli, že rezoluce o hranicích z roku 1899 je platná a závazná. Venezuela tvrdí, že dohoda z roku 1966 o vyřešení sporu fakticky zneplatnila původní arbitráž.

Soud rozhodl, že případ je přípustný a má pravomoc, ale předpokládalo se, že bude trvat roky, než dospěje ke konečnému rozhodnutí. Mezitím chce Guyana referendum v jeho současné podobě zastavit.

„Kolektivní rozhodnutí, které je zde požadováno, v tomto případě nezahrnuje nic menšího než anexi sporných území. „Toto je typický příklad anexe,“ řekl minulý měsíc soudcům Paul Richler, americký právník zastupující Guyanu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *