Novinář časopisu Forbes byl umístěn do domácího vězení na základě obvinění z šíření falešných zpráv o ruské armádě

Novinář časopisu Forbes byl umístěn do domácího vězení na základě obvinění z šíření falešných zpráv o ruské armádě

Agentura Narciso Contreras/Anadolu prostřednictvím Getty Images

Ukrajinští vojáci prohlížejí trosky ruských vojenských vozidel ve městě Bucha na předměstí Kyjeva, 8. dubna 2022 po stažení ruských sil.



CNN

Ruský soud uvalil na novináře Forbes Sergeje Mingazova domácí vězení poté, co byl zadržen na základě obvinění z šíření falešných zpráv o ruských ozbrojených silách, uvedla ruská agentura RIA Novosti.

Forbes Rusko uvedl, že jeho novinář bude po pátečním zatčení umístěn v domácím vězení po dobu nejméně dvou měsíců a čeká na soud.

„Novinář Forbes Mingazov, zadržený v případě zveřejnění nepravdivých (zpráv) o ruských ozbrojených silách, byl umístěn do domácího vězení,“ uvedla v sobotu agentura RIA.

Mingazovův právník Konstantin Poupon v pátek uvedl, že novinář byl zatčen za „znovu zveřejnění příspěvku o událostech v Buchu (Ukrajina)“ na Telegramu.

Mingazovův kanál Telegram měl v době publikování tohoto článku 476 odběratelů. Zdá se, že retweetoval příběhy o ruské armádě Údajně páchat zvěrstva V Bucha, poblíž ukrajinského hlavního města Kyjeva, z dalších médií, jako je BBC Russian outlet a Radio Freedom.

Mingazov je obviněn z šíření „záměrně nepravdivých informací“ o ruských ozbrojených silách „pod rouškou“ ​​spolehlivých zpráv, řekl Poupon.

Ukrajinské síly osvobodily město Bucha na konci března 2022 poté, co jej obsadily těsně před začátkem ruské invaze na Ukrajinu v únoru téhož roku. Podle ukrajinské generální prokuratury spáchala ruská armáda v oblasti Buča tisíce válečných zločinů, přičemž ve městě zahynuly stovky civilistů. Kreml popřel jakoukoli účast na masovém zabíjení a opakovaná nepodložená tvrzení, že fotografie civilních těl byly falešné.

Poupon řekl Forbes Russia, že Mingazovovo domácí vězení bylo uloženo „jako preventivní opatření“. V Rusku se před soudem přijímají preventivní opatření, která zahrnují vyšetřovací vazbu, propuštění na kauci nebo domácí vězení.

READ  Generální ředitelka Candace Owens říká mimo Daily Wire

Poupon také řekl Forbes Russia, že soud zakázal Mingazovovi používat internet a uložil omezení jeho komunikace s jinými lidmi, než jsou jeho příbuzní, vyšetřovatelé, právníci a zdravotníci.

Vyšetřovací výbor Chabarovské oblasti v sobotu uvedl, aniž by jmenoval Mingazova, že zvolil domácí vězení „jako preventivní opatření“ poté, co byl muž obviněn z šíření nepravdivých informací o ruských ozbrojených silách na veřejnosti.

Vyšetřovací výbor tvrdil, že „v dubnu 2022 muž, motivovaný politickou nenávistí, zveřejnil příspěvek na zpravodajském kanálu, který řídil, se záměrem, aby jej viděl neomezený počet lidí“.

Pokračovalo: „Obsahovalo pod rouškou spolehlivosti záměrně nepravdivé informace o… ozbrojených silách Ruské federace.

Rusko vede represe proti novinářům od své invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Několik prominentních novinářů bylo zadrženo, včetně redaktora Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda. Alsou Kurmasheva a korespondent Wall Street Journal Ivan Gerškovič.

Soudy také nařídily v nepřítomnosti zadržet řadu novinářů za kritiku státu, včetně Alexandra Nevzorova, Dmitrije Gordona a Mariny Ovsyannikovové.

Konstantin Gabov, ruský novinář, který podle nich pracuje jako producent pro tiskovou agenturu Reuters, byl zatčen a obviněn z „extremismu“, uvedla v sobotu tisková služba ruského okresního soudu.

Tisková služba okresního soudu Basmanny uvedla, že Gabov pomohl produkovat obsah pro kanál YouTube spojený se zesnulým opozičním vůdcem Alexejem Navalným s názvem „NavalnyLIVE“.

Soud uvedl, že Gabov se podílel na „přípravě fotografických a video materiálů“ pro kanál YouTube a zůstane ve vazbě po dobu nejméně dvou měsíců, do 27. června.

Ruské úřady klasifikovaly Navalného a jeho organizace jako „extremistické“, což znamená, že kdokoli spojený s jeho skupinou čelí právnímu riziku.

CNN požádala agenturu Reuters o vyjádření.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *