Český ministr komentuje status kandidátské země Bosny a Hercegoviny

„S potěšením mohu konstatovat, že jsme přijali doporučení, aby Bosně a Hercegovině byl udělen status kandidátské země na členství v Evropské unii,“ uvedl český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Péc.

„Je to historický okamžik pro Bosnu a Hercegovinu. Nyní musíme pracovat na právním státu v této zemi, a to je základní kámen,“ zdůraznil.

Ministr Beck dodal, že nejdůležitější je nyní zlepšit nezávislost soudnictví a podporovat kulturu právního státu.

„Mělo by to fungovat zejména kvůli novému geopolitickému prostředí,“ řekl.

Bosna a Hercegovina ve čtvrtek podle uniklého návrhu dokumentu získá status kandidáta na členství v Evropské unii.

V návrhu dokumentu se uvádí, že Rada Evropské unie navrhuje Evropské radě udělit Bosně a Hercegovině status kandidátské země na členství v EU.

„V návaznosti na rozhodnutí Evropské rady z 23. a 24. června 2022 a ve světle doporučení Komise ze dne 12. října 2022 Rada doporučuje, aby Bosně a Hercegovině byl udělen status kandidátské země. Posílit vládu zákon, boj proti korupci a organizovanému zločinu, řízení migrace a základní Rada Evropy s tím, že opatření uvedená v doporučení Komise by měla být přijata k posílení práv,“ píše se v dokumentu. Rada očekává potvrzení od Evropské rady v prosinci.

Rada Evropské unie zdůrazňuje, že je naléhavě nutné, aby země postoupila na své cestě do Evropské unie, zejména splněním všech 14 klíčových priorit pro zahájení jednání o přistoupení k EU, vyzývá všechny politické představitele Bosny a Hercegoviny. Urychleně plnit závazky stanovené v dohodě dosažené dne 12. června 2022 a urychleně dokončit ústavní a volební reformu v souladu s klíčovými prioritami.
Uvítali také uspořádání voleb, které byly soutěživé a dobře organizované, ale vyznačovaly se nedůvěrou ve veřejné instituce, a znovu potvrdili podporu EU vizi Bosny a Hercegoviny jako jediného, ​​sjednoceného a suverénního státu.

READ  Bobby se prosadil, protože spojenci dodávali do České republiky 80K vakcín - Politico

Dokument poprvé zveřejněn Istraka.BA a Politički.ba, clicks.pa zprávy.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *