Ministr Lipowski přijal nizozemského ministra zahraničí v Černínském paláci

Ministr Lipowski přijal nizozemského ministra zahraničí v Černínském paláci

Klíčový akcionář, strategický partner a přední investor – to je pro Nizozemí Česko. Ve středu 24. dubna 2024 navštívil Prahu nizozemský ministr zahraničí Hanke Bruns Slot. V Černínském paláci jednal s ministrem Johnem Lipovským o bilaterálních vztazích, bezpečnostních otázkách a ekonomické spolupráci.

Ministr Lipavský a ministr Bruns Slot jednali o současném stavu bilaterálních vztahů a možnostech jejich dalšího prohlubování. „Už čtvrt století jsme blízcí spojenci v rámci NATO. Sdílíme euroatlantické hodnoty a věříme ve svět, který se řídí normami a Chartou OSN, nikoli výsadami silných. Proto stojíme jednotně a neochvějně podporujeme Ukrajinu. řekl John Lipowski.

Ministr Bruns slot uvítal českou muniční iniciativu, do níž se jako první zapojilo Nizozemsko a Nizozemci přispěli 250 miliony eur. Vyzdvihl silnou českou podporu problémové Ukrajině a schopnost České republiky vymanit se ze závislosti na dodávkách energie z Ruska.

Na programu byly přípravy na květnové neformální setkání ministrů zahraničí NATO v Praze, česká muniční iniciativa, český návrh na omezení pohybu ruských diplomatů po Schengenu, hlasování Evropského parlamentu a situace před prezidentskými volbami v USA. a vývoj na Blízkém východě.

Čeští a nizozemští ministři vyzdvihli strategickou povahu vzájemných ekonomických vazeb. „Nizozemsko je největším příjemcem přímých zahraničních investic v České republice. Jste naším devátým největším obchodním partnerem. Naše ekonomická spolupráce se každým rokem zintenzivňuje – v roce 2023 obrat vzájemného obchodu přesáhne 330 miliard korun,Zemní plyn z LNG terminálu v nizozemském městě Emshaven už tvoří druhou třetinu české roční spotřeby, připomněl Jan Lipavský.

Ministr Bruns Slot navštívil Prahu poprvé od svého jmenování v září loňského roku.

READ  Český teenager jede bojovat na Ukrajinu

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *