Ekvádorský soud považuje zatčení bývalého viceprezidenta Glasse za nezákonné Soudní zprávy

Ekvádorský soud považuje zatčení bývalého viceprezidenta Glasse za nezákonné  Soudní zprávy

Tříčlenná komise ale také potvrdila jeho pokračování ve vězení s argumentem, že nemůže „změnit“ jeho trest.

Obranný tým bývalého ekvádorského viceprezidenta Jorgeho Glase ocenil rozhodnutí prohlásit jeho zatčení na mexické ambasádě v Quitu za nezákonné.

V pátek však právnička Sonia Vera Garciaová slíbila, že se odvolá proti rozsudku, který potvrdil pokračující věznění jejího klienta.

„Děkujeme mezinárodnímu společenství,“ řekla. knihy Na platformě sociálních médií X. „Její podpora vedla k oznámení svévolného zadržení, což je krok vpřed.“

„Jorge však zůstává zadržen. Budeme se odvolávat, dokud nebude propuštěn.“

Rozhodnutí přichází poté, co Francisco Hidalgo – člen Glassovy levicové politické strany Občanská revoluce – podal začátkem tohoto týdne jménem bývalého viceprezidenta obsílku s argumentem, že byl nezákonně zadržen.

Demonstranti požadují propuštění bývalého viceprezidenta Jorgeho Glase v Quito v Ekvádoru 12. [Karen Toro/Reuters]

Glassovo zatčení je předmětem pokračujícího mezinárodního napětí. 5. dubna ekvádorská policie zaútočila na mexickou ambasádu, překonala její plot a namířila pistolí na vysokého diplomata, který se jim snažil zabránit ve vstupu.

Ve svém pátečním rozhodnutí tříčlenný soud v Ekvádoru shledal, že zadržení z důvodů souvisejících s ambasádou bylo skutečně „protizákonné a svévolné“.

„Bez povolení od vedoucího ministerstva zahraničních věcí a politických záležitostí mexického velvyslanectví v Ekvádoru se zadržení stalo nezákonným,“ napsala soudkyně Monica Herediaová.

Mezinárodní právo chrání ambasády a konzuláty před zásahy místních donucovacích orgánů. Toto „pravidlo imunity“ teoreticky umožňuje diplomatům provádět citlivou práci bez strachu z odvety ze strany hostitelské země.

Ale sužované veřejné osobnosti jako Glass se také obrátily na ambasády o dočasné útočiště před zatčením, protože věděli, že místní policie nemá vstupovat bez povolení.

Glass byl dvakrát odsouzen za korupci. V roce 2017 byl odsouzen k šesti letům vězení a v roce 2020 k osmi letům.

Několik hodin před zatčením mexické ministerstvo zahraničí oznámilo, že poskytlo politický azyl Glassovi, který se od prosince ukrýval na jeho ambasádě v Quitu.

READ  Maledivy jsou po půjčkách z Číny vystaveny vysokému riziku zahraniční dluhové krize: MMF
Demonstranti vztyčují ekvádorskou vlajku a transparent napsaný ve španělštině.
Demonstranti 12. dubna projevili podporu bývalému viceprezidentovi Jorge Glasovi [Karen Toro/Reuters]

Ale razie na ambasádě rozpoutala plnohodnotný spor mezi Mexikem a Ekvádorem.

V návaznosti na to Mexiko přerušilo diplomatické vztahy a odvolalo zaměstnance svého velvyslanectví z Ekvádoru. Policejní razii odsoudily i země Latinské Ameriky a také Organizace amerických států.

Vláda ekvádorského prezidenta Daniela Noboa se ale snažila nálet bránit, jak to umožňuje exekutivní dekret.

Navíc řekla, že Glass by neměl mít nárok na politický azyl, protože jeho odsouzení nebylo výsledkem pronásledování.

Tříčlenný soud ale v pátek uvedl, že vládní obhajoba razie „postrádá právní základ“.

Zatímco však soud rozhodl, že samotné zatčení bylo nezákonné, rozhodl, že Glass by měl zůstat za mřížemi, s ohledem na jeho předchozí odsouzení.

„Tento soud nemůže změnit rozsudek,“ řekl soudce Heredia.

Glass si v současné době odpykává svůj trest ve vězení v Guayaquilu, kde na protest drží hladovku. Na začátku tohoto týdne byl převezen do nemocnice.

Mexiko ve čtvrtek podalo k Mezinárodnímu soudnímu dvoru stížnost na vyloučení Ekvádoru z Organizace spojených národů kvůli razii na ambasádě – alespoň do té doby, než se země formálně omluví za porušování mezinárodního práva.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *