I přes přetrvávající korupci zůstává sociální soudržnost v České republice poměrně vysoká – Brněnský deník

I přes přetrvávající korupci zůstává sociální soudržnost v České republice poměrně vysoká – Brněnský deník

Česká republika má devátou nejvyšší úroveň sociální soudržnosti a důvěry v Evropskou unii, ale podle Indexu prosperity a finančního zdraví České spořitelny je integrita české společnosti podkopávána chronickou nedůvěrou k vládě a přetrvávající korupcí. Evropa na bankovním a datovém portálu.

Výsledky České republiky jsou podobné jako v posledních letech.

K relativně dobrému skóre přispěla ochota sexu pomoci. Index ukázal, že 63 % z nich za poslední měsíc pomohlo cizí osobě. Lidé v Česku se často mohou spolehnout na podporu svých blízkých: devět z deseti potřebuje někoho, na koho se v případě nouze obrátit.

V posledních letech se však stále více lidí musí spoléhat sami na sebe.

„Přestože 96,4 % Čechů potřebuje v roce 2020 někoho kontaktovat, toto číslo každým rokem klesá. V roce 2023 to bude jen 92,7 %,“ uvedl Milan Mařík z Europe ve společnosti Data. Řekl však, že rok 2020 nebyl typickým rokem kvůli COVID-19 a současná čísla jsou zpět na úrovni před pandemií koronaviru.

Podle údajů World Giving Index 2023 pomohla téměř třetina Čechů osobě, kterou nezná, což řadí Českou republiku na třetí místo v Evropské unii.

Česká republika je na tom z hlediska důvěryhodnosti justice poměrně dobře. Dvě třetiny populace tvoří důvěryhodní soudci, což je 11. nejvyšší podíl v EU.

Vidět víc

Na druhou stranu jsou k vládě skeptičtější, podle Eurobarometru se umístili na 16. místě v EU s průměrným ratingem důvěry 29,1 % za posledních deset let. Podle posledních údajů agentury CVVM od února klesla současná důvěra ve vládu na 20 %.

Nedávný pokles důvěry ve vládu začal pandemií koronaviru za premiéra Andreje Babiše (ANO), následovala energetická krize a vysoká inflace za jeho nástupce Petra Fialy (ODS).

České vnímání korupce patří v ukazatelích soudržnosti k nejhorším. Podle Transparency International, která kauzu dlouhodobě sleduje, se Česká republika umístila na 12. místě v korupci v Evropské unii.

READ  Nově propagované Slovensko je sousední zemí

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *