ANC rozhodlo rozhodnout o osudu Cyrila Ramaphosy

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa řekl, že vládnoucí Africký národní kongres rozhodne o svém osudu tento týden poté, co dal najevo, že bude bojovat s usvědčující zprávou o skandálu krádeží na jeho farmě.

Nejvyšší orgán ANC bude v pondělí diskutovat o zprávě panelu, jemuž předsedá bývalý hlavní soudce, který naznačuje, že Ramaphosa se mohl v souvislosti s incidentem v roce 2020 dopustit vážného pochybení, přestože jeho právníci byli připraveni zpochybnit jeho zjištění.

„Je na Národním výkonném výboru, kterému jsem odpovědný, aby učinil jakékoli rozhodnutí,“ řekl Ramaphosa v neděli, jen týdny předtím, než strana uspořádala hlasování o vedení, od kterého se očekávalo, že vyhraje znovuzvolení. Dodal, že se zúčastní jednání Celostátní volební komise.

Ramaphosa se dostal pod tlak, aby odstoupil poté, co komise tento týden zákonodárcům sdělila, že má vážné pochybnosti o jeho účtu, proč držel 500 000 dolarů v hotovosti na pohovce v rezervaci Vala Vala, než bylo ukradeno.

Zjištění týmu tvrdě zasáhla RamaphosaPověst jako reformátor, který se dostal k moci v roce 2018 se slibem obnovit čistou vládu po letech drancování země za jeho předchůdce Jacoba Zumy.

Parlamentní zpráva uvedla, že se zdá, že v Ramaphosově rezervaci Vala-Fala bylo uloženo více nebankovních peněz než 580 000 dolarů, které byly ukradeny, a že možná neoznámil krádež řádnými policejními kanály.

V sobotu prezidentův mluvčí uvedl, že právní odpověď na zprávu se připravuje.

Stoupenci Ramaphosy na něj naléhali, aby podal žalobu kvůli tomu, co považují za vážné nedostatky ve zprávě. Stěžují si, že překročila svou jurisdikci a spoléhala na omezené důkazy.

Jihoafričtí zákonodárci mají v úterý hlasovat o tom, zda zprávu přijmou a zahájí úplnou proceduru impeachmentu.

Právní experti uvedli, že soudní napadení zprávy prezidentem by proces zmrazilo nebo zkomplikovalo.

READ  Tchajwanský státní zástupce se ho snaží zatknout při smrtelné nehodě vlaku

Ramaphosa vždy popíral jakékoli pochybení související s krádeží Fala Fala s tím, že zločin nahlásil oddělení prezidentské ochrany poté, co se o něm dozvěděl, a že hotovost je legitimním výnosem z prodeje buvola súdánskému obchodníkovi.

Výbor uvedl, že tato vysvětlení byla nedostatečná, protože existovaly značné pochybnosti o legálnosti zdroje finančních prostředků, takže prezident měl případ k zodpovězení.

Soudní bitva o zprávu Falla Fally by mohla zastínit Ramaphosovo prezidentství, i když bude znovu jmenován do vedení ANC. Nejprůmyslovější ekonomika Afriky trpí výpadky proudu a stagnujícím růstem.

Arthur Fraser, bývalý šéf jihoafrické špionážní agentury pod vedením Zumy a komisař věznic pod Ramaphosou, krádež odhalil začátkem tohoto roku a obvinil prezidenta, že ji kryl.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.