Nejméně 60 lidí bylo zabito a 100 zraněno při hromadné střelbě u Moskvy

Nejméně 60 lidí bylo zabito a 100 zraněno při hromadné střelbě u Moskvy

Skupina ozbrojených mužů zahájila v pátek večer palbu v koncertním sále na předměstí Moskvy. zabíjení Minimálně 60 lidí a zranění Ruské úřady uvedly, že 145 dalších bylo zapojeno do jednoho z nejkrvavějších útoků svého druhu v Rusku v posledních letech.

Video sdílené online ukazovalo nejméně dva maskované muže vchod Crocus City Hall, kde někdo opakovaně střílel z něčeho, co vypadalo jako útočná puška. Další grafický videoklip ukazoval čtyři muže, z nichž nejméně tři nesli zbraně, jak pronásledují skupinu lidí a střílejí na ně zblízka.

Podle novináře, který byl v době útoku na radnici Crocus, byl po střelbě vržen granát nebo zápalná bomba a způsobil požár.

Snímky obrazovky zveřejněno Státní agentura TASS ukázala velký požár na radnici Crocus, která se nachází asi 16 kilometrů severozápadně od centra Moskvy.

Později v pátek se k odpovědnosti za útok přihlásil ISIS, podle příspěvku na svém kanálu Telegram.

Krátce po prvních zprávách o střelbě to oznámil guvernér Moskevské oblasti Andrej Vorobjov Řekl Dorazil na místo a vedl zásahové akce.

V blízkosti radnice Crocus pracovalo více než 70 sanitek a záchranáři pomáhali zraněným. Řekl.

V reakci na incident byly vyslány jednotky Spetsnaz a pořádkové policie, uvedla agentura TASS zmíněnozatímco média později sdílela video ukázat Strážci zákona obklopují koncertní síň.

Na místo dorazil ruský ministr vnitra Vladimir Kolokolcev, informovala státní tisková agentura RIA Novosti zmíněno.

Videoklip zveřejnila nezávislá tisková agentura Sotavision ukázat Pořádková policie křičela a mířila zbraněmi na novináře a štáby kameramanů, kteří se snažili zakrýt události před koncertním sálem, a fyzicky je odtlačovali pryč z oblasti.

Nejmenovaný novinář řekl: „Lidé leželi v hale na zemi, aby unikli střelbě, 15 až 20 minut, a pak se začali plazit, aby se dostali ven. Mnohým se podařilo dostat ven.“ Citováno Jak říká RIA Novosti.

READ  Francouzský policejní úředník pobodán při útoku nožem, vidina teroru

Ministerstvo pro nouzové služby na svém kanálu Telegram uvedlo, že asi 100 lidí uprchlo suterénem divadla, zatímco další se ukryli na střeše.

Je možné, že v koncertním sále bylo v době útoku až 6200 lidí, uvádí A. Zasedací pořádek Z místa.

Ředitel koncertu řekl, že členům skupiny Picnic, která v pátek večer vystoupila v Crocus City Hall, se nic nestalo. Řekl.

Tři helikoptéry se zapojily do úsilí o uhašení požáru a vypustily vodu na obří koncertní místo, které pojme několik tisíc lidí a hostí významné mezinárodní umělce.

Krátce po půlnoci ministerstvo pro mimořádné situace oznámilo, že požár byl pod kontrolou. Guvernér Vorobjov později řekl, že „většina požáru byla zlikvidována“ a záchranáři mohli vstoupit do haly.

Oznámil to ruský vyšetřovací výbor, který vyšetřuje závažné zločiny otevřel V incidentu se jedná o trestný čin terorismu.

Ruská vicepremiérka Taťjana Goliková citovala ruské tiskové agentury, že prezident Putin, který byl o útoku informován „v prvních minutách“, podle Kremlu přeje zraněným obětem rychlé uzdravení.

Putin se k útoku veřejně nevyjádřil.

Mezitím starosta Moskvy Sergej Sobyanin Řekl V pátek večer vydal rozkaz poskytnout pomoc postiženým střelbou.

„Dnes došlo v nákupním centru Crocus City ke strašlivé tragédii. Upřímnou soustrast blízkým obětí,“ řekl a později dodal, že všechny veřejné akce v ruské metropoli byly dokončeny. zrušeno Na víkend.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla, že útok byl „krvavým teroristickým útokem“.

Prostřednictvím aplikace Telegram řekla: „Celé mezinárodní společenství musí odsoudit tento ohavný zločin.“

Americké předsednictví označilo útok za „strašný“ a uvedlo, že zatím nic nenasvědčuje žádnému spojení s konfliktem na Ukrajině.

Ukrajinské předsednictví uvedlo, že Kyjev nemá s útokem „nic společného“, zatímco ukrajinská vojenská rozvědka incident označila za ruskou „provokaci“ a obvinila ruské speciální služby, že za tím stojí.

READ  Senátoři GOP tvrdí, že americké vojenské vybavení opuštěné v Afghánistánu potřebuje plnou odpovědnost

Sbor svobody Ruska, proukrajinská milice zodpovědná za útoky na ruské pohraniční oblasti, rovněž jakoukoli roli popřel.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv v Telegramu slíbil, že „musí být nalezeni vyšší ukrajinští představitelé a nemilosrdně zničeni jako teroristé“, pokud byli spojeni s útokem.

Útok odsoudily i OSN, Evropská unie, Francie, Španělsko, Itálie a mnoho dalších zemí.

Bílý dům uvedl, že „soucítí s oběťmi tohoto strašlivého střeleckého útoku“, zatímco francouzský prezident Emmanuel Macron také vyjádřil „solidaritu s oběťmi, jejich blízkými a celým ruským lidem“.

Vůdce pravoslavné církve patriarcha Kirill „se modlí za mír pro duše zemřelých“, řekl mluvčí pravoslavné církve Vladimir Legoyda.

Předchozí varování

Moskva a další ruská města byly terčem předchozích útoků islamistických skupin, ale k incidentům došlo také bez jasného politického motivu.

Začátkem tohoto měsíce americká ambasáda v Rusku uvedla, že monitoruje zprávy, že „extrémisté“ plánují „zacílit na velká shromáždění v Moskvě“, včetně koncertů.

Spojené státy dříve v březnu varovaly ruské úřady před „plánovaným teroristickým útokem“, který může být zaměřen na „velká shromáždění“ v Moskvě, uvedl v pátek Bílý dům.

Mluvčí Národní bezpečnostní rady Adrienne Watsonová uvedla, že Washington „sdílel tyto informace s ruskými úřady“.

V roce 2002 zajali bojovníci čečenských separatistů v moskevském divadle Dubrovka 912 lidí jako rukojmí a požadovali stažení ruských sil z regionu.

Speciální jednotky zaútočily na divadlo, aby ukončily braní rukojmí, a 130 lidí bylo zabito, téměř všichni byli udušeni bezpečnostními silami používanými k zabíjení militantů.

Reportáží přispěla Agence France-Presse.

…Musíme vás požádat o malou laskavost.

Jak jste možná slyšeli, The Moscow Times, nezávislý zdroj zpráv po více než 30 let, byl ruskou vládou nespravedlivě klasifikován jako „zahraniční agent“. Tento do očí bijící pokus umlčet náš hlas je přímým útokem na integritu žurnalistiky a hodnoty, které si ceníme.

READ  Kde koupit Panettone - The New York Times

My, novináři The Moscow Times, odmítáme být umlčeni. Náš závazek poskytovat přesné a nezaujaté zprávy o Rusku zůstává pevný. Ale potřebujeme vaši pomoc, abychom mohli pokračovat v naší kritické misi.

Vaše podpora, bez ohledu na to, jak malá, má velký význam. Pokud můžete, podpořte nás pouze měsíčně 2. Nastavení je rychlé a můžete si být jisti, že každý měsíc budete mít velký dopad podporou otevřené, nezávislé žurnalistiky. Děkuji.

Kompletní

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *