Senát podporuje Finsko a Švédsko pro NATO 95-1, nadané Rusko

Washington (AFP) – Američtí senátoři ve středu předali Finsku a Švédsku drtivý souhlas obou stran se členstvím v NATO a označili expanzi západního obranného bloku za „smrtelnou ránu“ pro národní bezpečnost USA a za den zúčtování pro ruského prezidenta Vladimira Putina. jeho invaze. Ukrajina.

Středeční hlasování 95:1 – ve prospěch kandidatury dvou západoevropských zemí, které se až do války Ruska proti Ukrajině dlouho vyhýbaly vojenským aliancím – učinilo rozhodující krok k rozšíření NATO a jeho 73leté vzájemné dohodě. Obrana mezi Spojenými státy a demokratickými spojenci Evropy.

Vůdce senátní většiny Chuck Schumer pozval velvyslance obou zemí do jednací síně, aby sledovali hlasování.

Prezident Joe Biden, který byl hlavním hráčem při mobilizaci globální ekonomické a materiální podpory pro Ukrajinu, usiloval o rychlý vstup do obou zemí v dříve vojensky nespojené severní Evropě.

„Toto historické hlasování vysílá důležitý signál pro pokračující dvoustranný závazek Spojených států vůči NATO a pro zajištění toho, aby naše aliance byla připravena čelit výzvám dneška i zítřka,“ uvedl Biden v prohlášení ve středu večer.

„Těším se, že podepíšu protokoly o přistoupení a přivítám Švédsko a Finsko, dvě silné demokracie s vysoce schopnými armádami, do největší obranné aliance v historii,“ dodal prezident.

Je vyžadován souhlas všech členských států – v současnosti 30 –. Nominace dvou prosperujících severoevropských zemí získaly za zhruba tři měsíce od představení obou zemí podporu více než poloviny členských států NATO. Je to záměrně rychlé tempo, jehož cílem je vyslat Rusku zprávu o jeho šest měsíců staré válce proti západně vyhlížející ukrajinské vládě.

„Vysílá to varovný výstřel tyranům po celém světě, kteří věří, že svobodné demokracie jsou připraveny k převzetí,“ prohlásila senátorka Amy Klobucharová, demokratka Minnesoty, v debatě v Senátu před hlasováním.

READ  Napětí mezi USA a Čínou, náhlé stažení Kiribati vrhá stín na setkání vedoucích představitelů Pacifiku

„Nevyprovokovaná ruská invaze změnila způsob, jakým přemýšlíme o globální bezpečnosti,“ dodala.

Předseda senátní menšiny Mitch McConnell, který navštívil Kyjev na začátku tohoto roku, naléhal na jednomyslný souhlas. McConnell v projevu k Senátu citoval modernizované armády dobře financovaného Finska a Švédska a jejich zkušenosti s prací s americkými silami a zbraňovými systémy a označil to za „smrtelnou ránu pro národní bezpečnost“ pro Spojené státy.

Připojením k nim bude NATO silnější a Amerika bude bezpečnější. „Pokud nějaký senátor hledá obhajitelnou záminku, aby hlasoval proti, přeji mu hodně štěstí,“ řekl McConnell.

Senátor Josh Hawley, republikán z Missouri, který často spojuje své pozice s nejhorlivějším příznivcem bývalého prezidenta Donalda Trumpa, dal svůj jeden hlas proti. Hawley vystoupil na půdu Senátu, aby popsal evropské bezpečnostní aliance jako odvádění pozornosti od toho, co nazval hlavním konkurentem Spojených států – Čínu, nikoli Rusko.

„V Evropě můžeme udělat více… alokovat více zdrojů, více palebné síly… nebo udělat to, co musíme udělat, abychom odradili Asii a Čínu. Nemůžeme udělat obojí,“ řekl Hawley a popsal svůj „klasický nacionalistický přístup“ k zahraniční politice. .

Senátor Tom Cotton z Arkansasu jako Hawley potenciální kandidát na prezidenta v roce 2024 vyvrátil jeho názory, aniž by jmenoval svého potenciálního republikánského vyzyvatele.

To zahrnovalo argumentaci proti Hawleyho tvrzení, že větší NATO by znamenalo více závazků vůči americké armádě, největší na světě. Cotton byl jednou z mnoha citací vojenských mocností obou zemí – včetně zkušeností Finska se zabezpečením stovek mil od svých hranic s Ruskem, jeho dobře vycvičených pozemních sil a dobře vybaveného švédského námořnictva a letectva.

Cotton řekl, že byli „dva z nejmocnějších členů aliance, jakmile se připojili“.

Představitelé amerického státu a obrany považují tyto dvě země za „poskytovatele bezpečnosti“, posilující obranné postavení NATO zejména v pobaltských státech. Očekává se, že Finsko v roce 2022 překročí cíl výdajů NATO na obranu vytvořený HDP ve výši 2 % a Švédsko se zavázalo splnit cíl 2 %.

READ  Protesty proti zablokování v Melbourne odezněly, protože počet denních případů stoupá na úroveň epidemie

To je v kontrastu s mnoha nováčky v NATO, kteří dříve pocházeli z oběžné dráhy Sovětského svazu, z nichž mnozí mají menší armády a ekonomiky. Severní Makedonie, poslední nováček v NATO, přinesla při vstupu v roce 2020 aktivní armádu pouhých 8 000 vojáků.

Hlasy senátorů schvalujících nominace do NATO jsou často nakloněny – hlasy Severní Makedonie byly poměrem 91:2. Středeční souhlas téměř všech senátorů však přinesl další váhu v zahraniční politice ve světle ruské války.

Schumer z North Dunya řekl, že on a McConnell se zavázali vůdcům země, že Senát schválí ratifikaci „co nejdříve“, aby posílil koalici „ve světle nedávné ruské agrese“.

Švédsko a Finsko podaly žádost v květnu, čímž obrátily svou dlouhodobou pozici vojenské neangažovanosti. Šlo o zásadní posun v bezpečnostních opatřeních obou zemí poté, co sousední Rusko koncem února zahájilo válku s Ukrajinou. Biden povzbudil jejich spojení a v květnu přivítal premiéry obou zemí v Bílém domě, kde s nimi stál bok po boku v projevu americké podpory.

Spojené státy a jejich evropští spojenci se shromáždili v novém partnerství tváří v tvář Putinově vojenské invazi, stejně jako letošním rozsáhlým prohlášením ruského vůdce odsuzujícím NATO, vydávajícím zahalené připomínky ruského jaderného arzenálu a potvrzujícím historické územní nároky Ruska na mnohé jeho země. území. Soused.

„Rozšíření NATO je přesným opakem toho, co si Putin představoval, když nařídil svým tankům vpadnout na Ukrajinu,“ řekl ve středu senátor Bob Menendez, demokrat z New Jersey a předseda senátního výboru pro zahraniční vztahy a dodal, že Západ nemůže dovolit. Rusko „zahájí invaze do zemí“.

Středeční hlasování republikánů a demokratů představovalo pomalu se pohybující a obvykle rozdělenou místnost. Senátoři hlasovali proti pozměňovacímu návrhu navrženého republikánským senátorem Randem Paulem, jehož cílem je zajistit, aby záruka obrany NATO pro své členy nenahradila formální roli Kongresu při schvalování použití vojenské síly. Paul, dlouholetý zastánce toho, aby se Spojené státy nedostaly do většiny vojenských operací v zahraničí, hlasoval „přítomně“, aby ratifikoval snahu Švédska a Finska o připojení.

READ  Boris Johnson oznamuje plán, jak dostat Anglii mimo provoz

Senátoři schválili další pozměňovací návrh od senátora Dana Sullivana z R-Aljašky, který prohlašuje, že všichni členové NATO musí vynaložit alespoň 2 % svého HDP na obranu a 20 % svých rozpočtů na obranu na hlavní vybavení, včetně výzkumu a vývoje.

Každá členská vláda NATO musí dát souhlas s přistoupením každého nového člena. Operace narazila na neočekávané problémy, když Turecko vyjádřilo obavy z přidání Švédska a Finska a obvinilo je ze shovívavosti k zakázaným tureckým kurdským skupinám. Námitky Turecka nadále ohrožují členství v obou zemích.

___

Sledujte zpravodajství AP o NATO na https://apnews.com/hub/nato.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.