Legendární český olympionik získává atraktivní životopis

Na olympijských hrách 1952 v Helsinkách dosáhl 29letý český běžec Emil Zatopek zdánlivě nemožného, ​​když vyhrál tři zlaté medaile na maratónech na 5 000 m a 10 000 m (po nečekaném vstupu na poslední chvíli): klobouk Jedinečný trik. Na předchozí olympiádě již získal dvě medaile a opakovaně překonával vlastní rychlostní rekordy v různých kategoriích. O dva roky později prolomil 29minutovou bariéru na 10 000 metrů.

Většina těchto úspěchů je dramaticky, ve vhodné a působivé formě, zastoupena v režisérovi David OndišíkLeštěný a poutavý životopisný Zátopek, jistě, je to život, který stojí za to tolerovat nejnáročnější druh sportovní dramatické terapie. Ondříčkův emocionální vrchol však nečekaně leží jinde. Ambiciózně zkoumající vnitřní charakterovou studii a široký historický přehled vypadá, že „Zátopek“ si skutečně uvědomuje ducha muže, pro kterého vítězství nebylo všechno, i když vždy vyhrál. Letos nádherná opona pro diváky Karlovarský filmový festival„Určitě má film doma nohy, ale je dostatečně přístupný (se značnou částí dialogů v angličtině) i na mezinárodní úrovni.

Více z Variety

Zátopek skutečně na začátku naznačuje nedostatek vlastenecké tunelové vize, počínaje příběhem svého stejnojmenného hrdiny, ale příběhem mladšího školáka. Na olympijských hrách 1968 v Mexiku se australský dálkový běžec Ron Clark (hvězda „Království zvířat“ James Fritzville) zhroutil na trati a jeho sen o zlaté medaili narazil na kolena. Když dospěl k závěru, že jeho selhání bylo spíše psychologické než fyzické, rezervoval si letenku do Prahy na návštěvu nyní již důchodce Zátopka ve středním věku (Václav Neužil) v naději, že si napraví hlavu. Brzy se ukáže, že rovné myšlení vůbec není silnou stránkou tohoto zlomyslného podivného muže.

Z tohoto příběhu o přátelství jediného páru z roku 1968 „Zátopek“ vesele prochází fascinující minulostí svého tématu a zaměřuje se především na svá léta slávy, aniž by snižoval osobní konflikty a tření, které jeho úspěch vytvořil. Pokud se zpočátku rámovací zařízení se zpožděním zdá jako zbytečná složitost ve filmu trvajícím dvě hodiny nebo déle, satirický a zdrženlivý text Ondříčka, Alice Nellis a Jana P. je standardním matematickým smýšlením. Stejně jako v minulosti i současnosti se Zátopkova starší výstřednost postupně slévá s arogantním předváděním jeho mladšího já. Film naznačuje, že hlavní sportovci se mohou s věkem zpomalovat, ale zlepšovat se.

READ  Česká policie a vojáci kvůli viru ukládají cestovní omezení

V souladu s touto jemnou charakteristikou produkční designér Jan Vlasack a kameraman Autobahn Kuchera znovu vytvářejí atletickou arénu v polovině století v tlumené, uhlazené eleganci, což filmu dodává hodnotný smysl pro rozsah a mezinárodní zametání, aniž by se uchýlili k nadměrnému cestování: připomíná vám éru kdy profesionální sportovci zachovali určitou askezi. Dokonce i lehké a chytré úpravy Jarosława Kaminského v závodních scénách se vyhýbají zběsilým vysokooktanovým crossoverům a vyvolávají úplně jiné tempo než současné sportovní přenosy.

Tenké propojení s rekonstrukcemi olympijského filmu pohlcujícího roky je nádherný milostný příběh mezi Zátopkem a jeho případnou manželkou, oštěpařskou hrdinkou Danou (neodolatelnou Marthou Isovou), zvrácenou legendou s vnímavýma očima, ale žloutenkou: jsou manželstvím založené na schopnostech a vzájemné motivaci, i když nemůže vždy skrývat svůj hněv, když se předpokládá, že její vítězství jsou jeho vlastní rozšíření. Ukazuje se, že velká část párového dramatu „Zátopek“ byla příjemným překvapením, když se shodovaly výkony s vítězi Neuilem a Issovou, kteří hrají své postavy se všemi nepořádnými lidskými vráskami, které byste od dvou velkých postav očekávali. Zástupci postav pronikli do vláken zlatého boha. Ve fázích, kdy Dana chybí – vyřazení už tak groteskního Zátopka z osudu – roztomilý a nenápadný stoický Clark Fritzville dokazuje jiný druh fólie, když se ho starší běžec snaží alespoň trochu vtáhnout do svého ležérnějšího, chaotické myšlení.

Zatopekova obecná nekonformní citlivost na vliv se v profesní sféře jeví jako nejmenší mrknutí oka, občas se přiklání před snahou úřadů použít jej jako jakési zaklínadlo komunistické strany; Jinde jsou jeho morální zásady a smysl pro sportovnost nervózněji v rozporu s jejich stylem řízení. Možná překvapivě se „Zátopek“ odhlásil ze zastrašování kvůli jeho případnému vyloučení ze strany v důsledku Pražského jara, a tedy jeho rezignaci v životě mírné práce. Kolem tohoto nespravedlivého pádu z milosti se musí soustředit jiný film, i když tenhle najde svou vlastní lítost na pokorné cestě, kterou si nakonec najde sám.

READ  písně naděje

Nejlepší sortiment

zaznamenat pro Různé Newsletter. Pro nejnovější zprávy nás sledujte dále Sociální síť FacebookA Cvrlikání, A Instagram.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.