Král Charles a královna Camilla jsou korunováni v historickém ceremoniálu

Král Charles a královna Camilla jsou korunováni v historickém ceremoniálu
  • Sean Coughlan, královský korespondent a James Gregory
  • BBC novinky

vysvětlit video,

Jak probíhal den korunovace krále Karla?

Král Charles a královna Camilla byli korunováni v historický den oslav, zakončený jásotem davů před Buckinghamským palácem.

Po hluboce náboženské korunovační bohoslužbě ve Westminsterském opatství a masivním průvodu Londýnem se přes déšť tlačí tisíce lidí.

Král a královna mávali z balkonu paláce, zatímco šípy RAF malovaly oblohu červenou, bílou a modrou.

BBC ale chápe, že princ Harry nebyl pozván, aby se k nim připojil.

Vévoda ze Sussexu se obřadu v opatství zúčastnil již dříve, seděl ve dvou řadách za svým bratrem princem Williamem – poprvé je spolu viděli od vydání Harryho erotických memoárů Spur. Hned poté odjel do Spojených států.

King’s Day začal krátce po 10:00 GMT průvodem do Westminsterského opatství v koňmi taženém Diamond Jubilee State Coach, kolem jásajících davů a ​​čestné stráže 1000 členů ozbrojených sil.

foto titulek,

Král opouští Westminsterské opatství s císařskou státní korunou a s koulí a žezlem

Vůdci náboženství a vůdci Commonwealthu zahájili přehlídky, po nichž následovali král a královna.

Dvouhodinovou ceremonii – první korunovaci panovníka po 70 letech – sledovala televize po celém světě a také asi 2300 lidí uvnitř opatství.

Po umístění koruny na Charlesovu hlavu se doma i v zahraničí ozývaly výkřiky „God Save the King“ a po celém Spojeném království se konaly salvy.

Mezi těmi uvnitř Westminsterského opatství byli slavní hosté – včetně herečky Emma Thompson a americké zpěvačky Katy Perry.

První dáma USA Jill Biden a její vnučka Finnegan přijely v koloně tří aut, ačkoli prezident Biden do Spojeného království necestoval. V klášteře byli francouzský prezident Emmanuel Macron a první dáma Ukrajiny Olena Zelenská, stejně jako premiér Rishi Sunak a vůdci Společenství národů.

Podle ministerstva zahraničí se konference zúčastnilo 90 hlav států.

Hlavním tématem korunovace byla důležitost služby.

Ve své první modlitbě po příchodu do kláštera král řekl: „Nepřicházím sloužit, ale sloužit.“

Charles byl prohlášen „nepochybně králem“ v první části ceremonie. Shromáždění bylo poté požádáno, aby projevilo svou úctu a službu, a to zpěvem „Bůh ochraňuj krále“.

Mezi hudbou a jednotlivými sekcemi však byly chvíle naprostého ticha, když každá fáze starověkého obřadu končila.

Tradice, které se v moderním životě jen zřídkakdy objevují, byly zachovány – jako je zahrnutí koule a žezla a nošení pozlaceného meče státu.

vysvětlit video,

Sledujte: Penny Mordauntová držící meč před králem Charlesem

V jedné části bohoslužby byl král odepřen publiku, aby pomazal – což bylo považováno za nejposvátnější část jednání.

To bylo místo, kde arcibiskup z Canterbury pomazal krále svatými oleji. Palác uvedl, že potřeba soukromí je proto, že to bylo „historicky považováno za okamžik mezi králem a Bohem“.

Zatímco kněžky čekaly, až se znovu objeví pomazaný král, zpívaly Händelova kněze Zadoka – při každé korunovaci od roku 1727.

foto titulek,

Vojáci drželi zástěny, zatímco byl král pomazán svatým olejem

Princ William také slíbil svou věrnost králi Charlesovi, políbil ho na tvář, než vyzval členy kongregace, aby nabídli svou podporu.

Zpátky v paláci to byla podívaná vznešenosti a okázalosti, když nově korunovaný král a královna cestovali do The Mall v Gold State Coach obklopeni tisíci vojáků a žen.

Celkem se zúčastnilo 4 000 příslušníků ozbrojených sil a 19 vojenských kapel – šlo o největší státní akci od korunovace pozdní královny v roce 1953.

Navzdory parnému anglickému počasí – neustálému dešti – panovala v obchodním centru sváteční atmosféra s pravidelným mexickým příbojem a povzbuzováním policistů.

Mezi tisíci diváků, z nichž mnozí zůstali přes noc vzhůru, aby měli co nejlepší místo ke sledování, byla Alexandra Hornyak (57) z Montrealu v Kanadě.

Řekla BBC: „Už léta jsem věděla, že chci dnes přijet, a v den, kdy to bylo oznámeno, jsem jela do kanceláře a můj manžel mi zavolal a řekl ‚6. května‘.“

„Věděl jsem přesně, co to je. Zavolal jsem, abych si zarezervoval hotel a jeli jsme odtud.“

foto titulek,

Král a královna postavili nákupní centrum, které bylo lemováno lidmi, když se vraceli do Buckinghamského paláce

foto titulek,

Král a královna se po obřadu objevili na balkoně Buckinghamského paláce

foto titulek,

Královská rodina se sešla na balkoně paláce, aby sledovala leteckou show s Red Arrows

Zatímco drtivá většina shromážděného davu přišla povzbudit krále, ozvalo se také značné pobouření ze strany republiky, skupiny usilující o zrušení monarchie a její nahrazení zvolenou hlavou státu a další.

Velitelka Karen Findlayová uznala své obavy ze zatčení a hájila kroky Scotland Yardu slovy: „Naší povinností je udělat to způsobem odpovídajícím příslušné legislativě“.

Antimonarchistické skupiny hájily své právo protestovat, ale policie varovala, že „tolerance k jakémukoli narušení, ať už protestním nebo jiným, bude nízká“.

„Zprávy o lidech zatčených za pokojné protesty proti korunovaci jsou hluboce znepokojivé,“ řekla Yasmine Ahmed, britská ředitelka Human Rights Watch.

Metropolitní policie měla ve službě 11 500 policistů, což bylo podle ní její největší jednodenní nasazení.

Korunovace postavení panovníka formálně nezměnila. Charles se stal králem Spojeného království a 14 dalších království v září, kdy po 70 letech na trůnu zemřela jeho matka, královna Alžběta II.

Od té doby prošly oslavami měsíce intenzivního plánování – 40. korunovace, která se bude konat ve Westminsterském opatství od roku 1066.

Tentokrát ceremonie zdůraznila rozmanitost a začlenění s více mezináboženskými prvky než jakákoli předchozí korunovace, s příspěvky zástupců Židů, muslimů, buddhistů a sikhů.

Indický premiér Rishi Sunak četl biblickou lekci a hudba byla zpívána ve velštině, skotské gaelštině a irštině.

foto titulek,

Vévoda ze Sussexu nebyl pozván, aby se objevil na balkoně Buckinghamského paláce, jak chápe BBC

zdroj obrázku, Getty Images

foto titulek,

Král a královna v doprovodu uklízeček mávali z balkonu Buckinghamského paláce

Co se ještě stalo ve Spojeném království v den korunovace?

Další zprávy Mary Jackson, Alice Davies a Aoife Walsh.

Uveďte prosím kontaktní číslo, pokud byste chtěli mluvit s novinářem BBC. Můžete nás také kontaktovat následujícími způsoby:

Pokud čtete tuto stránku a nevidíte formulář, budete muset navštívit mobilní verzi webu BBC a odeslat svůj dotaz nebo komentář, nebo nám můžete poslat e-mail na adresu HaveYourSay@bbc.co.uk. U každého příspěvku uveďte své jméno, věk a místo.

READ  Tokyo Haneda Airport: možná srážka dvou letadel

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *