7 mrtvých, mnoho nezvěstných při německých povodních

Berlín (AFP) – Nejméně sedm lidí bylo zabito a mnoho dalších pohřešováno v Německu poté, co přívalové povodně proměnily potoky a ulice na zuřící přívaly, zametly auta a způsobily kolaps některých budov.

Policie ve městě Koblenz na západě ve čtvrtek uvedla, že v kraji Aroffeler zemřeli čtyři lidé a asi 50 jich uvázlo na střechách svých domovů a čekali na záchranu.

V noci se ve vesnici Shold zhroutilo šest domů. „Bylo nám údajně pohřešováno několik lidí,“ uvedla policie.

Sjöld se nachází v pohoří Eifel, sopečné oblasti malých kopců a údolí jihozápadně od Kolína nad Rýnem.

Celý rozsah devastace v této oblasti zůstává nejasný poté, co bylo mnoho vesnic odříznuto povodňovými vodami a sesuvy půdy, které způsobily neprůchodnost silnic. Videa zveřejněná na sociálních médiích ukazovala auta plovoucí v ulicích a na některých místech částečně zhroucené domy.

Úřady vyhlásily v regionu výjimečný stav po dnech přívalových dešťů, které zasáhly také velké části západního a středního Německa i sousedních zemí a způsobily rozsáhlé škody.

Policie uvedla, že 82letý muž zemřel poté, co spadl zaplavený suterén jeho domu ve městě Wuppertal na západě, které patřilo k nejvíce postiženým.

Hasič se ve středu utopil při záchranných pracích v západoněmeckém městě Altina a další se zhroutil při záchranných akcích v elektrárně ve Werduhle-Ilverlingsenu. Úřady tvrdí, že ve městě Gostad na východě zmizel muž poté, co zmizel, když se snažil zabezpečit své věci před stoupajícími vodami.

Ve velkých částech Severního Porýní-Vestfálska, nejlidnatějšího německého státu, byly pozastaveny železnice. Guvernér Armin Laschet, který ve funkci německé volby letos na podzim vystřídá Angelu Merkelovou, měl ve čtvrtek navštívit povodeň zasaženou Hagenu.

Německá meteorologická služba (DWD) předpovídala ve čtvrtek déšť.

Neúnavný déšť přes noc zhoršil povodňové podmínky ve východní Belgii, přičemž jedna osoba byla hlášena utonutí a nejméně další nezvěstná.

READ  Strategický dokument USA o delší čínské telegramu v Číně nevyvolává v Pekingu malou debatu

Některá města zaznamenala vzestup vodních hladin na nebývalé úrovně a jejich centra se změnila v tekoucí řeky.

Hlavní dálnice byly zaplaveny a na jihu a východě země železniční doprava uvedla, že veškerý provoz byl zastaven, a dodal, že „alternativní doprava je vysoce nepravděpodobná“.

Ve východním Leobenu na německých hranicích byl údajně mrtvý muž, který byl smeten přívalem, řekl místní guvernér RTBf.

V Lutychu, hlavním městě na východě Belgie, může řeka Meuse brzy odpoledne rozbít své břehy a vlévat se do srdce města. Policie varovala občany, aby přijali preventivní opatření.

Nizozemská média uvedla, že úřady v jiho holandském městě Valkenburg, poblíž německých a belgických hranic, evakuovaly přes noc povodně, které z hlavní ulice turistického města udělaly řeku, dům s pečovatelskou službou a dům s pečovatelskou službou.

Nizozemská vláda vyslala kolem 70 vojáků do jižní provincie Limburg v pozdní středu, aby pomohli s úkoly, včetně přepravy evakuovaných osob a plnění pytlů s pískem, když řeky prorazily břehy. V Nizozemsku nebyla hlášena žádná zranění způsobená povodněmi.

Neobvykle silné deště tento týden zaplavily také část severovýchodní Francie, snesly stromy a uzavřely desítky silnic. Trasa vlaku do Lucemburska byla přerušena a hasiči podle místního rozhlasu France Bleu evakuovali desítky lidí z jejich domovů poblíž lucemburských a německých hranic a v oblasti Marne.

Podle francouzské národní meteorologické služby padl za poslední den nebo dva na některé oblasti ekvivalent dvou měsíců deště. S již nasycenou zemí předpověděla služba ve čtvrtek silnější déšť a vydala varování před povodněmi pro 10 okresů.

___

K této zprávě přispěli Raf Cassert v Bruselu, Angela Charlton v Paříži a Mike Corder v Haagu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *