Ministr sleduje rozhodnutí umožnit Čechům vstoupit do sil rychlé reakce NATO

Minulý víkend jmenovaná poslankyně za Občanskou demokratickou stranu Jana Černochová se v úterý v nové roli sešla s vrchním velitelem české armády.

V poselství, které ministr obrany zaslal nejvyšším představitelům, uvedl, že bude usilovat o zapojení českých vojáků do sil rychlé reakce NATO.

Jde o technologicky vyspělou nadnárodní sílu – jak název napovídá – která je v pohotovosti a může být použita během několika sekund.

Poslanci se již dříve pokusili zavést ústavní změny, ale neuspěli.

Jana Černošová po boku českého vojevůdce Aleše Obady uvedla následující komentář.

„Kamenem úrazu se ukázala ústavní novela, která by usnadnila vysílání našich vojáků do mezinárodních operací, například opatření zaměřená na záchranu rukojmích. Bohužel Sněmovna o tom neukončila debatu, takže bych rád znovu navrhuji.“

Aleš Obada, Jana Černošová Foto: Michal Krumpanzl, ČTK

Vláda má omezené pravomoci, pokud jde o mezinárodní hodnocení, jako je nyní česká ústava.

Podle mezinárodních dohod týkajících se veřejné bezpečnosti mohou být vojáci vysláni do zahraničí pouze na maximálně 60 dnů, aby se účastnili mírových operací nebo aby provedli pomoc při katastrofách.

Poslanci opakovaně – ale marně – navrhovali změny ústavy, které tyto tři podmínky ruší, což NATO bránilo zapojit se do sil rychlé reakce.

Pokud dojde ke změnám, vláda rozhodne o nasazení vojáků v zahraničí a podá zprávu parlamentu. Pak může být rozhodnutí kabinetu zrušeno.

Navzdory slibu nové vlády snížit výdaje ministryně Černoková odkazuje na rozpočet české armády.

„Armáda si zaslouží rozpočet, který nás skutečně vidí – v nejlepším případě v roce 2025 – blížící se 2 procentům HDP. Neumožní nám plnit naše závazky;

NATO a jeho členové musí vynakládat 2 procenta HDP na obranu. Navzdory slibům různých lídrů Česká republika tohoto čísla nedosáhla.

READ  „Mluvíš česky?“ Zde jsou hlavní potíže s učením českého jazyka

Na domácí frontě mluvil nový šéf bezpečnosti ČR Kovid o službě poskytované armádou při mimořádných událostech.

„Letos nám v boji s epidemií pomohlo více než 20 000 vojáků. Parkují u zdravotnických zařízení, sociálních služeb, očkovacích center a call center. Chci jim za to poděkovat, protože to vše dělají při svých dalších povinnostech a zaměstnáních.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.