Jaká je politická budoucnost v Thajsku

Jaká je politická budoucnost v Thajsku
  • Bývalý thajský premiér Thaksin Shinawatra, zakladatel Thajské strany Pheu a široce považovaný za jejího de facto vůdce, se v úterý po 15 letech v exilu vrátil do Thajska. Byl odsouzen k osmi letům vězení.
  • Ve stejný den byl premiérem zvolen realitní magnát Sritha Thavesen.
  • Pokud by byl Thaksin před osmi lety propuštěn z vězení, někteří pozorovatelé očekávají, že se bude více angažovat v politice, i když může zastávat zadní kancelář.

Na letišti Don Mueang v Bangkoku v Thajsku 22. srpna 2023 mává bývalý thajský premiér Thaksin Shinawatra, který by měl být po svém návratu zatčen poté, co ukončil téměř dvě desetiletí dobrovolného exilu.

Athit Perawungmitha | Reuters

Návrat bývalého thajského premiéra Thaksina Šinavatry po letech dobrovolného exilu by mohl znamenat konec jedné kapitoly v politice země, i když se někteří analytici domnívají, že bude stále tahat za některé politické nitky, i když zezadu.

Thaksin, zakladatel strany Pheu Thai a široce vnímaný jako její de facto vůdce, se v úterý po 15 letech v exilu vrátil do Thajska a po návratu byl odsouzen k osmi letům vězení.

Ve stejný den byl předsedou vlády zvolen realitní magnát Sritha Thavisin z Thajské strany Pheu poté, co získal 482 hlasů – včetně více než 150 hlasů od senátorů a více než prosté většiny 375, které potřeboval.

„Uzavře se tím zásadní kapitola v thajské politice, protože Thaksin byl v posledních dvou desetiletích dominantní silou,“ řekl CNBC e-mailem Thetinan Pongsudirak, výkonný ředitel Institutu bezpečnosti a mezinárodních studií Chulalongkorn University.

Thaksin odešel v roce 2008 do dobrovolného exilu, aby se vyhnul trestu odnětí svobody za zneužití moci po vojenském převratu, který svrhl jeho vládu. Podnikatel i na dálku nadále ovlivňuje thajskou politiku.

READ  Tento příspěvek je trapný! Osobní strážci Vladimira Putina plní jeho tubu

„Vzhledem k tomu, že je mu nyní 74 let, je nepravděpodobné, že se vrátí přímo k moci. Ale bude hlavní osobou vedoucí thajské strany Pheu v zákulisí,“ řekl Kasim Prunratanamala, vedoucí thajského výzkumu v CGS-CIMB.

Pheu Thai je nejnovější iterací jeho staré strany Thai Rak Thai poté, co mnoho předchozích stran rozpustily soudy.

Thavesin povede koalici 11 stran.

„Obchodní skupiny přivítaly rozhodující hlasování, ačkoli nyní uplynulo 100 dní od voleb 14. května,“ uvedl City ve středu v poznámce.

Podle Setiho mezi některé z klíčových návrhů, které Thajská strana Pheu (PT) podpoří, patří jednorázový grant ve výši 10 000 bahtů (286,50 $) pro osoby starší 16 let, čímž se denní minimální mzda zvýší na 600 bahtů – z 353 bahtů – do roku 2027 kromě zrušení povinné vojenské služby a její dobrovolnosti. Navrhuje se také přepsat ústavu.

Sritha Thavisin z Phue Thai Party promlouvá k médiím.

Soba fotky | Lehká raketa | Getty Images

„Načasování zavádění politiky je něco, co je třeba sledovat, a některé návrhy – zejména vojenské a paktové reformy – pravděpodobně narazí na odpor konzervativních stran,“ uvedli analytici Citi v poznámce.

„Pokud labouristická strana dosáhne úspěchu v hospodářské politice, může vyvinout tlak na pozici konzervativního establishmentu, jako tomu bylo v minulosti za vlády Thaksina a Yingluck.“

Seti řekl, že je „z krátkodobého hlediska pozitivní“ ohledně Thajska, ale dodal: „Zůstáváme nejistí, pokud jde o schopnost nové vlády prosadit další smysluplné ekonomické reformy.“

Během květnových voleb získala Action Forward bezprecedentní většinu křesel v parlamentu, ale přesto se ukázala jako nedostatečná k tomu, aby postavila své kandidáty na premiéra.

Strana byla protlačena do koalice se sedmi dalšími stranami a jejímu lídrovi Petovi Limgarwenratovi bylo dvakrát zakázáno usilovat o to, aby se stal příštím premiérem.

READ  Rusko plánovalo sestřelit dopravní letadlo a obvinilo ukrajinskou bezpečnostní službu

„Myslím, že je čas, aby se Thajsko posunulo dál,“ řekl Panchada Sirivunabud, odborný asistent na Mahidol University. „Nemyslím si, že pro Pheu Thai jako vůdce koaliční vlády budou nějaké problémy.“

Zatímco Thaksin byl odsouzen k osmi letům vězení, analytici, kteří hovořili pro CNBC, neočekávají, že by si odseděl celé funkční období.

Je to vysoce nepravděpodobné [Thaksin] „Bude ve vězení na dlouhou dobu,“ řekl Prunratanamala z CGS-CIMB.

„Thaksin by nešel domů, aby byl uvězněn, jinak by šel domů už dávno,“ řekl Chachavalpongpun Pavin, odborný asistent na Kjótské univerzitě, který očekával, že bývalý premiér dostane královskou milost.

Thaksin byl mezitím kvůli zdravotním problémům převezen do policejní nemocnice.

Pokud by byl Thaksin před osmi lety propuštěn z vězení, někteří pozorovatelé očekávají, že se bude více angažovat v politice, i když může zastávat zadní kancelář.

Analytici očekávají, že Thaksin bude tím, kdo tahá za nitky v Pheu Thai.

„Myslím, že Thaksin bude a bude i nadále hrát důležitou roli v thajské politice – opět silný hráč v politice, ale už nebude v první linii,“ řekl Ponchada. Více rolí v pozadí na podporu Pheu Thai Party.

Pavin z Kjótské univerzity řekl, že Thaksin může pokračovat v práci v zákulisí, jako tomu bylo po dlouhou dobu. „Bez ohledu na to, od nynějška budeme nadále vidět Thaksinovu politickou roli, ale tentokrát to bude legitimní.“

Theinan z Chulalongkorn University řekl, že Thaksin nebude na vedlejší koleji, i když se nevrátí na svůj post.

„Thaksin není od přírody pasivní. Je tvůrcem dohod, tvůrcem zpráv a má ego, takže můžeme očekávat, že bude aktivní,“ řekl.

„Ale je pravděpodobnější, že jste impaktor a střílíte zezadu spíše než zepředu.“

— K této zprávě přispěl Clement Tan z CNBC.

READ  Požár v karaoke baru ve Vietnamu zabil nejméně 32 lidí | Vietnam

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *