Ohromující obrázky ukazují vesmír jako nikdy předtím

Ohromující obrázky ukazují vesmír jako nikdy předtím

Mlhovina Tarantule: Jen 161 000 světelných let od Země, zde se rodí tisíce hvězd

Byl to dar 10 miliard dolarů světu. Stroj, který nám ukazuje naše místo ve vesmíru.

Vesmírný dalekohled Jamese Webba byl vypuštěn Přesně před rokemNa narozeniny Krista. Plánování, projektování a stavba trvala tři desetiletí.

Mnozí si kladli otázku, zda tento nástupce slavného Hubbleova vesmírného dalekohledu skutečně dokáže naplnit očekávání.

Museli jsme počkat několik měsíců, než bylo jeho 6,5metrové primární zrcadlo vyloženo a zaostřeno a jeho ostatní systémy testovány a kalibrovány.

Ale ano, to bylo vše, co řekli, že to bude. Americké, evropské a kanadské vesmírné agentury pořádají v červenci večírek K vydání prvních barevných fotografií. To, co vidíte na této stránce, jsou některé z později zveřejněných fotografií, které jste možná přehlédli.

První věc, kterou si o Jamesi Webbovi zapamatujte, je, že jde o infračervený dalekohled. Vidí oblohu ve vlnových délkách světla nad rámec toho, co naše oči mohou rozeznat.

Astronomové používají jeho různé kamery k průzkumu oblastí vesmíru, jako jsou tato velká souhvězdí plynu a prachu. Pilíře byly oblíbeným cílem Hubbleova teleskopu. Cestování rychlostí světla by trvalo několik let, než by prošlo celou tuto krajinu.

Přečtěte si více: Webbův dalekohled Pillars of Creation

Mlhovina Carina

Mlhovina Carina

Mlhovina Carina

Této krajině říkají Cosmic Cliffs. Je to okraj plynové obří dutiny v jiné hvězdné mlhovině, známé jako Carina.

Dutina byla vytvarována intenzivním ultrafialovým světlem a větry z horkých mladých hvězd těsně mimo záběr.

Od jedné strany tohoto snímku k druhé je vzdálenost asi 15 světelných let. Jeden světelný rok se rovná asi 9,46 bilionu kilometrů (5,88 bilionu mil).

Galaxie od vota

Galaxie od vota

Galaxie od vota

Tuto velkou galaxii napravo objevil velký švýcarský astronom Fritz Zwicky ve 40. letech 20. století. Jeho složitá struktura sestávající z kola vznikla z přímé srážky s jinou galaxií. Jeho průměr je asi 145 000 světelných let.

READ  Brání kardio jako jogging a HIIT budování svalů?

Neptune

Neptune

Neptune

James Webb se nedívá jen do hlubokého vesmíru. Sonduje také objekty v naší sluneční soustavě. Tento drahokam je osmá planeta od Slunce: Neptun, viděný s jeho prstenci. Malé bílé tečky, které jej obklopují, jsou měsíce, stejně jako velká „špičatá hvězda“ nahoře. Toto je Triton, největší satelit Neptunu. Šrouby jsou artefaktem způsobu, jakým byl postaven zrcadlový systém Jamese Webba.

Přečtěte si více: Prstencový Neptun byl zachycen teleskopem Jamese Webba

Mlhovina v Orionu

Vnitřní mlhovina v Orionu

Vnitřní mlhovina v Orionu

Orion je jednou z nejběžnějších oblastí oblohy. Jedná se o oblast, kde se tvoří hvězdy, neboli mlhovinu, asi 1350 světelných let od Země. Webb zde zobrazuje útvar zvaný Orion Bar, což je tlustá stěna z plynu a prachu.

Dimorphos

Dimorphos

Dimorphos

V jednom z velkých vesmírných příběhů roku NASA obíhala kosmickou loď u asteroidu zvaného Dimorphos, aby zjistila, zda lze dráhu 160 metrů široké skály odklonit. Šlo o test strategie obrany Země před hrozbou asteroidů. James Webb při dopadu zachytil salvu 1000 tun létajících trosek.

Přečtěte si více: Experiment s vychylováním asteroidu podpořený troskami

WR-140

WR-140

WR-140

Toto byl jeden z nejzajímavějších webových obrázků roku. „WR“ znamená Wolf-Rayet. Je to druh hvězdy, velká hvězda, která se blíží ke konci svého života. Wolf Wrights fouká do vesmíru obrovské větry plynu. Doprovodná hvězda, která na tomto snímku není vidět, stlačuje tyto větry v prach. Zaprášené skořápky, které vidíte, se táhnou přes 10 bilionů kilometrů. To je 70 000krát větší vzdálenost mezi Zemí a naším Sluncem.

Přečtěte si více: Zaprášená hvězdná záhada vyřešená teleskopem Jamese Webba

Fantomová galaxie

Fantomová galaxie

Fantomová galaxie

M74, přezdívaný Phantom Galaxy, je známý svými ozdobnými spirálovými rameny. Leží asi 32 milionů světelných let od Země v souhvězdí Ryb a leží téměř naproti nám, takže Webb má dokonalý výhled na tato ramena a jejich strukturu. Teleskopické detektory jsou obzvláště dobré při zachycení všech drobných vláken plynu a prachu.

READ  Hospitalizace s covidem může ovlivnit podobné myšlení jako ve věku 20 let | lékařský výzkum
Umění Jamese Webba

James Webb’s Artwork in Space: Teleskop by měl dobře sloužit 20 let

Pořád slyšíš Jonathanův hlas Discovery Program pro BBC World Service O Webbově projektu diskutoval s předními vědci a inženýry.

A pokud existuje jeden příběh, který si musíte přečíst o vědě, kterou Webb udělal za poslední rok, je to tento:

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *