Kosovo zadržuje na hranicích ruského novináře

Kosovská ministryně vnitra v sobotu uvedla, že na hranicích zatkla ruského novináře pro podezření, že je špion, a že bezpečnostní orgány pátrají po „jejích úmyslech“. Ministr vnitra země Sheilal Svikla pojmenoval novináře jménem Daria Islamova. „Mnoho zemí prokázalo, že se zapojily do špionáže pro ruskou vojenskou rozvědku a předstíraly, že jsou novináři,“ uvedl Svikla v tiskové zprávě. Agentura Reuters nebyla schopna Šveclova obvinění ověřit.

Aslamová, která pracuje pro ruský list Komsomolskaja pravda, citovala ruská média, že byla propuštěna a nyní se nachází v srbském městě Raska.

Islamova a Komsomolskaja pravda neřešily obvinění Kosova proti ní.

Svikla na své facebookové stránce zveřejnil mimo jiné fotografie novináře v doprovodu ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova a další fotografii se syrským prezidentem Bašárem al-Asadem. Rusko je hlavním spojencem Srbska a stejně jako Bělehrad je proti nezávislosti Kosova. Napětí mezi sousedním Kosovem a Srbskem na západním Balkáně se v poslední době rozhořelo a minulý týden eskalovalo poté, co Kosovo prohlásilo, že bude vyžadovat, aby Srbové žijící na severu země, kteří používají srbské poznávací značky automobilů, žádali o značky vydané prištinskými institucemi. Závazek je nyní odložen. Srbové tvoří asi 5 procent obyvatel Kosova a 90 procent jsou etničtí Albánci. V dalším incidentu policie v sobotu uvedla, že jedna z jejích hlídek poblíž srbských hranic byla napadena v oblasti země poznamenané etnickými konflikty a pašeráckými aktivitami. „Její pokus o vstup do naší země ve spojení s vývojem na severu země jasně dokazuje, že se Rusko přidalo k srbské propagandě s cílem destabilizovat naši zemi,“ řekl. Kosovo se připojilo k Evropské unii a Spojeným státům v odsouzení ruské invaze na Ukrajinu a již zavedlo sankce.

hlásí Fatos Beitsy; Střih David Gregorio

Naše kritéria: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.