Bezprecedentní objev meteoritu zpochybňuje astrofyzikální modely

Bezprecedentní objev meteoritu zpochybňuje astrofyzikální modely

Vědci objevili vzácnou prachovou částici v meteoritu, vyrobenou z jiné hvězdy, než je naše Slunce. Pomocí pokročilé atomové sondové tomografie analyzovali jedinečný poměr izotopů hořčíku částice a odhalili její původ z nově identifikovaného typu supernovy spalující vodík. Tento průlom poskytuje hlubší vhled do kosmických událostí a formování hvězd. Kredit: SciTechDaily.com

Vědci objevili částici meteoritu s bezprecedentním poměrem izotopů hořčíku, což naznačuje, že pochází ze supernovy spalující vodík.

Výzkum objevil vzácnou prachovou částici uvězněnou ve starověkém mimozemském meteoritu tvořeném jinou hvězdou, než je naše Slunce.

Objev učinila hlavní autorka doktorka Nicole Nevilleová a její kolegové během jejích doktorandských studií na Curtinově univerzitě, která nyní působí na Institutu lunárních a planetárních věd ve spolupráci s… NASAJohnsonovo vesmírné středisko.

Meteority a předsluneční zrna

Meteority jsou většinou vyrobeny z materiálu, který se vytvořil v naší sluneční soustavě a mohou také obsahovat malé částice, které pocházejí z hvězd, které se zrodily dávno před naším Sluncem.

Důkaz, že tyto částice, známé jako presolární zrna, jsou zbytky z jiných hvězd, byl nalezen analýzou různých typů prvků, které se v nich nacházejí.

Inovativní analytické techniky

Dr. Neville použil techniku ​​tzv kukuřice Sondová tomografie pro analýzu částic, rekonstrukci chemie na atomové úrovni a přístup k informacím skrytým uvnitř.

Dr Neville řekl: „Tyto částice jsou jako nebeské časové kapsle, které poskytují snímek života jejich mateřské hvězdy.“

„Materiály vytvořené v naší sluneční soustavě mají předvídatelné poměry izotopů – různé typy prvků s různým počtem neutronů.“ Částice, kterou jsme analyzovali, má poměr izotopů hořčíku, který se liší od čehokoli v naší sluneční soustavě.

„Výsledky byly doslova mimo tabulky. Nejextrémnější izotopový poměr hořčíku z předchozích studií presolárních zrn byl asi 1200.

„Tento výjimečně vysoký izotopový poměr lze vysvětlit pouze tvorbou v nedávno objeveném typu hvězdy – supernovy spalující vodík.“

READ  Nové fosilie odhalují podivně vypadající neandertálce v Izraeli | Věda

Průlomy v astrofyzice

Spoluautor Dr. David Saxey z John D. Laiter Center v Curtinu řekl: „Výzkum otevírá nové obzory v tom, jak chápeme vesmír, a posouvá hranice jak analytických technik, tak astrofyzikálních modelů.

„Atomová sonda nám poskytla celou úroveň detailů, ke kterým jsme v předchozích studiích neměli přístup,“ řekl Dr. Saksi.

„Supernova spalující vodík je typ hvězdy, která byla objevena teprve nedávno, přibližně ve stejnou dobu, kdy jsme analyzovali drobné prachové částice. Použití atomové sondy v této studii nám dává novou úroveň detailů, která nám pomáhá pochopit, jak tyto hvězdy formulář.“

Propojení laboratorních výsledků s kosmickými jevy

Spoluautor profesor Phil Bland z Curtin School of Earth and Planetary Sciences řekl: „Nové objevy ze studia vzácných částic v meteoritech nám umožňují nahlédnout do kosmických událostí mimo naši sluneční soustavu.

„Je prostě úžasné být schopen korelovat měření v atomovém měřítku v laboratoři s nedávno objeveným typem hvězdy.“

Hledat s názvem „Vyšetřování atomových prvků a izotopů 25Hvězdný prach bohatý na hořčík ze supernov spalujících H. Vyšlo v r Astrophysical Journal.

Odkaz: „Prvek v atomovém měřítku a izotopové zkoumání 25„Hvězdný prach bohatý na hořčík ze supernovy hořící H“ od N. D. Nevill, P. A. Bland, D. W. Saxey, W. D. A. Rickard a P. Guagliardo, N. E. Timms, L. V. Forman a L. Daly a SM Reddy, 28. března 2024, Astrophysical Journal.
doi: 10.3847/1538-4357/ad2996

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *