Finsko hlasuje v těsných prezidentských volbách uprostřed tvrzení o „hybridním procesu“

Finsko hlasuje v těsných prezidentských volbách uprostřed tvrzení o „hybridním procesu“

Dva hlavní kandidáti zastupují levé a pravé křídlo finské politiky, ale krajně pravicový kandidát v nedávných průzkumech veřejného mínění pokročil.

reklama

Hlasování začíná ve Finsku v neděli ráno, občané mohou odevzdat svůj hlas jednomu z devíti kandidátů, kteří se chtějí stát 13. prezidentem skandinávského národa.

Předběžné hlasování Země začala začátkem tohoto měsíce Informuje o tom volební komise Před hlavním hlasováním v neděli se rozhodlo více než 1,8 milionu lidí, tedy 44 % oprávněných voličů.

Dva hlavní konkurenti, Alex Staub Od pravicové strany Národní koalice a politika Zelených Becca HavestoOba mají bohaté zkušenosti se zahraniční politikou, což je důležitá kvalifikace pro roli, která je do značné míry ceremoniální, ale která si zachovává ústavní vedoucí postavení v zahraničních záležitostech mimo EU. Funkci zastává také vrchní velitel finské armády.

Nedávné průzkumy umístily Stubb a Haavisto do několika procentních bodů blíže k 0,6 % – Vzhledem k tomu, že žádný z kandidátů pravděpodobně nezíská v prvním kole více než 50 %, první dva kandidáti zamíří do druhého kola voleb v únoru.

„Určitě je tu pocit vzrušení,“ řekl Havesto, který před dnem voleb vedl kampaň v oblasti DC.

„Dlouho jsme objížděli republiku a přijetí bylo nadšené. Čerpací stanice, kavárny a kluby se zaplnily fanoušky. Běžní Finové jsou teď v pohybu. Očekává se velká účast. Něco se vaří “ řekl Euronews.

Finsko je komisařem Evropské unie Jutta UrpilainenováKandidát Sociálně demokratické strany označil náladu během předvolební kampaně za „velmi pozitivní“.

„Za poslední dva měsíce jsem navštívila téměř 60 finských měst a osobně jsem se setkala s více než 5 000 Finy,“ řekla Euronews. .“

„Mnoho voličů není rozhodnuto a chtějí se setkat s kandidáty, klást otázky a zjistit, na jakých hodnotách se bude Finsko v příštích šesti letech ubírat.“

READ  Írán maří útoky dronů na vojenské místo v Isfahánu | vojenské novinky

Kampaň Alexe Stubba nereagovala na žádost o komentář.

Obvinění z „operace hybridního vlivu“ proti krajně pravicovému kandidátovi

Navzdory obecně přátelskému období kampaně – předčasně deklarující kandidáti se do této chvíle společně objevili v desítkách panelů, debat a mediálních vystoupení – v posledních dnech kolovala na sociálních sítích obvinění ze zaujatosti a dokonce z „operace hybridního vlivu“. Média.

Někteří příznivci Finů tvrdí, že existuje společné úsilí o snížení popularity jejich kandidáta, Jussiho Halla-aha. Tvrdí, že to zahrnuje veřejnoprávní vysílání Yle potlačující průzkumy veřejného mínění, které by ukázaly, že má podporu.

„Vládní vysílací stanice by se neměly snažit ovlivňovat volby. Yle je hrozbou pro demokracii.“ knihy Jeden uživatel sociálních sítí. Jiný napsal: „Ve Finsku probíhá hybridní proces ovlivňování voleb a každý, kdo o tom v minulosti mluvil, byl označen za krajní pravici. „Proč Elle vede kampaň proti prezidentskému kandidátovi?“ [Jussi] Ahoj, Vyžádáno Jeden účet. Další řekl: „Elle má jakýsi téměř nepostřehnutelný vliv na názor.“

Euronews zjistilo, že mnoho účtů, které podaly žalobu proti Yle, bylo prominentních ve sdílení protiimigrantského a protimuslimského obsahu, což zesilovalo zprávy z okrajových extremistických účtů.

„Yle nevede kampaň proti nikomu ani za nikoho,“ řekl generální ředitel veřejnoprávního rozhlasu Řekl Tento měsíc dopředu.

Dimitrij QvintosObvinění ze strany „vedení Finské strany, že Yale skrývá průzkumy veřejného mínění a ‚ovlivňuje volby‘“ měla vláda rychle řešit, říká představitelka SPD a bývalá mluvčí Sanna Marinová.

Vzbuzuje strašák, zda se vedení krajní pravice pokusí zasít pochyby o výsledku voleb, pokud jejich kandidát nepostoupí do druhého kola.

„Dokonale zapadne do nového playbooku Finns Party,“ dodal.

reklama

Kandidáti tato obvinění odsuzují

Prezidentští kandidáti z některých největších finských politických stran obvinění rychle odsoudili.

READ  Volební výsledek v Senegalu: Vítězí opoziční Basserou Diomaye Faye

„Obávám se, že jsme svědky mezinárodního trendu pravicových populistů, kteří také přijíždějí do Finska, aby zpochybňovali volby pro svůj vlastní prospěch,“ řekla Jutta Urpilainenová.

„Jedná se o svobodné a spravedlivé prezidentské volby a jakékoli jiné návrhy jsou velmi vážnými obviněními a musí být podpořeny konkrétními důkazy. Doufám, že se na tom shodnou všichni kandidáti,“ řekla Euronews.

„Navzdory obavám z toho nebyly žádné známky vnějšího vměšování,“ řekl Pekka Haavisto.

Poznamenal: „Vedeme kampaň ve spravedlivých finských volbách. Neviděl jsem nic neobvyklého ve volebním zásahu, kromě falešné reklamy na autobusové zastávce pro mě a Jussi Halla-aho.“

reklama

Falešná reklama byla navržena tak, aby vypadala jako skutečný plakát kampaně, ale s falešnými uvozovkami připisovanými kandidátům.

Kampaň Jussi Halla-aho nereagovala na žádost o komentář.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *