Čína rozhněvá Indii novou mapou, která brání šancím na tání ve vztazích

NAÍ DILLÍ – Indie rozzlobeně reagovala na novou mapu zveřejněnou čínskou vládou, která ukazuje nároky Pekingu na sporné území, protože spor hrozí eskalací vztahů mezi dvěma asijskými giganty v důležité diplomatické křižovatce.

Zatímco mapa neukázala žádné nové čínské územní nároky, mluvčí indického ministerstva zahraničí Arindam Bagchi v úterý řekl, že Indie podala formální diplomatický protest. Čínské ministerstvo přírodních zdrojů každoročně vydává svou takzvanou „standardní mapu“ Číny a obvykle ukazuje Arunáčalpradéš, stát v dalekém severovýchodní Indii, jako součást Číny. Stát Arunáčal, ovládaný Indií a dlouho prohlašovaný Čínou za „jižní Tibet“, byl dějištěm bojů během války mezi oběma zeměmi v roce 1962.

Dvě další asijské vlády, Malajsie a Tchaj-wan, se ve středu připojily ke kritice čínských nároků na téměř celé Jihočínské moře a na samosprávný Tchaj-wan. Ve čtvrtek Filipíny uvedly, že rovněž „odmítají“ vyobrazení čínských námořních nároků na mapě.

V posledních týdnech se množí spekulace, že by se čínský vůdce Si Ťin-pching a indický premiér Narendra Modi mohli snažit urovnat hraniční spor, který trvá od roku 2020 a vedl k vojenským střetům a nákladnému budování armády na obou stranách. Oba lídři se minulý týden setkali v Jihoafrické republice na summitu skupiny BRICS hlavních rozvíjejících se ekonomik – včetně Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky – a zavázali se, že zintenzívní úsilí o urovnání sporu, o kterém vyjednávají vyšší úředníci. Vyšší důstojníci indické a čínské armády.

Bagchi varoval, že nová verze čínské mapy, která „nemá žádný základ“, by tato jednání zkomplikovala. Na středeční tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin odpověděl tím, že mapy byly vydávány „rutinně“ a požádal Indii, aby „zůstala objektivní a klidná“.

Happymon Jacob, profesor na Fakultě mezinárodních studií Jawaharlal Nehru University, uvedl, že tvrzení mapy nejsou překvapivá.

READ  Indičtí policisté nasadili na Gangu sítě, aby zabránili ukládání mrtvol

Ale „načasování, hned po summitu BRICS a krátce před summitem [Group of 20] Dodal, že summit byl přesto překvapivý. „Jak akce, tak načasování podtrhují krutou realitu, že Čína je neflexibilní ohledně svých reakčních požadavků a je nepravděpodobné, že se zastaví.“

Očekává se, že Si Ťin-pching zmešká příští týden summit G20 v Dillí, což by mohla být další rána pro bilaterální vztahy, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na nejmenované činitele z Indie a dalších zemí.

Vůdce Komunistické strany Číny od té doby, co se stal prezidentem v roce 2013, nikdy nevynechal summit G20 a jeho nepřítomnost by byla považována za urážku pro Indii, která hodně investovala do propagace akce, aby ukázala svůj rostoucí vliv a postavila Modiho jako prezidenta. Vlivný mezinárodní prostředník, který dokáže dát dohromady západní koalici vedenou USA a další bloky.

Diplomacie ze strany Módího vlády však letos nestačila, přičemž představitelé zemí G20 nedokázali dosáhnout konsensu v otázkách od ukrajinské války po fosilní paliva během série setkání pořádaných Indií. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tento měsíc uvedl, že ruský prezident Vladimir Putin také nepojede do Nového Dillí kvůli svému „vytíženému programu“.

Vysocí lídři, včetně prezidenta Bidena, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a japonského premiéra Fumia Kishidy, potvrdili svou účast na dvoudenním summitu, který se bude konat od 9. do 10. září.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *