Česká republika, Ukrajina vyzývá EU, aby přijala opatření proti Moskvě

Vloženo na:

Den poté, co Ukrajina vyzvala Evropskou unii, aby rozšířila sankce proti Rusku kvůli obnovenému napětí na východní Ukrajině a na Krymu, vyzvala Česká republika své spojence k EU a NATO k jednomyslnému vyhoštění ruských diplomatů po diplomatické roztržce mezi Prahou a Moskvou.

Český ministr zahraničí a ministr vnitra John Hamasek v úterý svolal ruského velvyslance a požádal ho, aby zahájil další kroky po vyloučení 18 ruských velvyslanců považovaných za tajné agenty v Praze a 20 Čechů z Moskvy jako odvetu.

„Vyzýváme Evropskou unii a NATO, aby společně usilovaly o dosažení jednoty,“ řekl Hamask novinářům.

Výzva přichází poté, co Praha obvinila ruské tajné služby ze spiknutí teroristického bombového útoku v České republice v roce 2014.

Osmnáct ruských velvyslanců označených českými zpravodajskými službami za špiony opustilo v pondělí své funkce spolu s 20 českými velvyslanci se sídlem v Moskvě.

Hamásek uvedl, že ve středu odpoledne svolal ruského velvyslance Alexandra Smeyevského.

S odvoláním na zpravodajskou zprávu česká vláda plánovala dva výbuchy na ruské vojenské tajné službě GRU 2014, z nichž jeden zabil dva lidi a způsobil rozsáhlé materiální škody.

V souvislosti s bombovým útokem pátrá česká policie po dvou osobách, které byly identifikovány jako podezřelé z otravy bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skribala v Salisbury v Anglii v roce 2018.

„Spark“ by mohl vyvolat konflikt na Ukrajině

Ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba v úterý uvedl, že Rusko bude mít na svých hranicích s Ukrajinou brzy více než 120 000 vojáků, a vyzval k novým západním sankcím, které by zabránily „eskalaci“ Moskvy.

„Odvětvové sankce jsou chováním doby a Ruska. Z mých nedávných kontaktů s německými a francouzskými ministry zahraničí mohu vyvodit závěr, že této realitě rozumějí,“ řekl Guleba na online tiskové konferenci s mezinárodními médii.

READ  Český lid začíná utahovat zámky, aby kontroloval vzestup COVID

Řekl, že Ukrajina chce diplomatické řešení obnoveného napětí s Moskvou ohledně východní Ukrajiny a Krymu, které anektoval Kreml v roce 2014, ale ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov odmítl vyjednávat.

Při hodnocení vztahů EU s Moskvou po pondělním virtuálním zasedání ministrů zahraničí EU šéf tábora pro zahraniční politiku Joseph Borel uvedl, že by to jen „zažehlo“, kdyby se postavilo ruské vojenské struktuře poblíž hranic s Ukrajinou. Vytvořte konflikt.

Uznal však, že jejich počet není dost na to, aby porazil ruské sankce.

Popsal stav uvězněného vůdce ruské opozice Alexeje Navalného jako „extrémně špatný“ a vyzval skupinu 27 zemí, aby zajistila, že bude Kreml odpovědný za své zdraví a bezpečnost.

Lékaři zabránili Navalny vidět ji

Několik lékařů nemohlo v úterý po třítýdenním půstu vidět vůdce ruské opozice Alexeje Navaľného ve vězeňské nemocnici a státní zástupci popsali nový, nový případ proti jeho organizaci.

Navaľnyj byl převezen z vězeňské kolonie východně od Moskvy do vězeňské nemocnice ve Vladimiru, 180 kilometrů východně od hlavního města, poté, co jeho právníci a spolupracovníci prohlásili, že se jeho stav dramaticky zhoršil.

Zprávy o Navalném špatném zdravotním stavu rychle vyvolaly mezinárodní pobouření.

Jeho osobní lékař, Dr. Anastasia Vasilieva, vyhledal pomoc dalších tří lékařských odborníků na vězeňské klinice a ve věznici IK-3 ve Vladimíru. Po několika hodinách čekání za branami jim bylo odepřeno povolení.

Navaľnyj, který je neochvějným odpůrcem ruského prezidenta Vladimira Putina, drží hladovku od 31. března. Úředníci věznice odmítli dovolit jeho lékařům, aby ho viděli, a léčí mu bolesti zad a necitlivost v nohou.

Ruská vězeňská služba trvá na tom, že Navaľnyj dostal veškerou lékařskou péči, kterou potřeboval.

Vězeňská služba v pondělí uvedla, že Navalnyho stav je „uspokojivý“, ale že další z jeho lékařů, Dr. Yaroslav Ashikmin, měl o víkendu pozitivní nález na Navalnyho hladinu draslíku. Zvýšená hladina kreatinu, který snižuje srdeční zástavu i funkci ledvin.

READ  Česká republika uzavírá hranice, studenti jsou zmateni | Bangalore News

Navaľnyj byl zatčen v lednu po svém návratu z Německa, kde strávil šest měsíců otravou neurotického agenta, který obvinil Kreml – obvinění odmítnuto ruskými úřady.

Navalnyho zatčení vyvolalo největší protesty v Rusku za poslední roky. V únoru moskevský soud odsoudil Evropský soud pro lidská práva na 2 roky vězení za obvinění z podvodu v roce 2014, které považoval za „svévolné a zjevně nespravedlivé“.

(FRANCE 24 s REUTERS, AFP a AP)

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *