Papež se omlouvá za „zničující“ zneužívání ve školách v Kanadě

Papež se omlouvá za „zničující“ zneužívání ve školách v Kanadě

MASQUASIS, Alberta (Associated Press) – Papež František vydal v pondělí historickou omluvu za spolupráci katolické církve s kanadskou „katastrofální“ politikou domorodých internátních škol a uvedl, že nucená integrace domorodých obyvatel do křesťanské komunity zničila jejich kulturu, oddělila rodiny a marginalizaci generací v zemi. Způsoby, které cítíme dodnes.

„Je mi to líto,“ řekl František za potlesku přeživších ze školy a členů domorodé komunity, kteří se sešli v bývalé rezidenční škole jižně od Edmontonu v Albertě, první událost Františkovy „cesty“ pokání na týdenní pouť do Kanada.

Ráno po svém příjezdu do země odcestoval František do zemí čtyř kríských zemí, aby se pomodlil na hřbitově. Poté byl papež na invalidním vozíku odvezen do obřadních prostor, kde pronesl dlouho očekávanou omluvu a obdržel čelenku s peřím.

„Pokorně prosím o odpuštění za zlo, kterého se tolik křesťanů dopustilo na domorodcích,“ řekl Francis poblíž místa bývalé indické obytné školy Ermineskin, nyní z velké části zdemolované.

Jeho slova šla nad rámec jeho dřívějších omluv za „nešťastné“ činy misií a místo toho převzala odpovědnost za institucionální spolupráci církve s její „katastrofální“ politikou asimilace, která se podle kanadské komise pro pravdu a usmíření rovnala „kulturní genocidě“.

Více než 150 000 dětí v Kanadě bylo od 19. století do 70. let 20. století nuceno navštěvovat státem financované křesťanské školy ve snaze izolovat je od vlivu jejich domovů a kultury. Cílem bylo christianizace a integrace do většinové společnosti, kterou předchozí kanadské vlády považovaly za nadřazenou.

Kanadská vláda uznala, že ve školách bují fyzické a sexuální zneužívání a studenti jsou biti za to, že mluví jejich rodným jazykem. Domorodí vůdci uvedli toto dědictví zneužívání a rodinné izolace jako hlavní příčinu epidemie závislosti na alkoholu a drogách, které se nyní nacházejí v kanadských rezervacích.

READ  Na Sicílii byl zatčen mafiánský boss Matteo Messina Denaro

Objevy stovek potenciálních pohřebišť v bývalých školách v minulém roce přitáhly mezinárodní pozornost k dědictví škol v Kanadě a jejich protějšků ve Spojených státech. Tyto objevy podnítily Františka, aby vyslyšel výzvu komise pravdy, aby se na kanadské půdě omluvil za roli katolické církve; Katolické náboženské denominace provozovaly 66 ze 139 kanadských škol.

miniatura videa na youtube

Velká část davu v pondělí měla na sobě tradiční oděv, včetně barevných sukní a bund s originálními motivy. Jiní nosili oranžové košile, které se staly symbolem těch, kteří přežili pobytové školy, a vzpomínali na příběh ženy, které byla po příchodu do školy zabavena oblíbená oranžová košile, dárek od babičky, a byla vyměněna za uniformu.

Navzdory vážnosti akce zněla atmosféra chvílemi radostně: náčelníci na místě naleziště byli vybaveni hypnotickými bubny, stařešinové tančili, dav jásal a skandoval válečné písně, vítězné písně a nakonec i léčivou píseň.

Jeden z hostitelů akce, prezident Randy Ermineskin z Ermineskin Cree Nation, řekl, že někteří se rozhodli zůstat stranou – pochopitelné. Ale řekl, že to byl přesto důležitý historický den pro jeho lid.

„Moji zesnulí rodinní příslušníci už tu s námi nejsou, moji rodiče šli do internátní školy, já do internátní školy,“ řekl agentuře AP, když čekal, až Francis dorazí. „Vím, že jsou se mnou, poslouchají, dívají se.“

Felicia Krier Hussain odcestovala z Floridy, aby navštívila místo své matky, která pomáhala založit muzeum pro nedaleký Samson Krier Nation a plánovala se zúčastnit, ale v květnu zemřela.

„Přišel jsem ji zastupovat a být tu pro seniory a komunitu,“ řekl Hussain, který měl na sobě jednu z matčiných sukní s barevnými stuhami.

„Promiň, my to nezmizíme,“ řekla. „Ale pro seniory to hodně znamená.“

Spolu s generálním guvernérem a dalšími úředníky byl přítomen i premiér Justin Trudeau, který se loni omluvil za „neuvěřitelně škodlivou politiku“ vlády při regulaci internátního systému.

READ  Macronova strana ve francouzských regionálních volbách prohrává

V rámci urovnání soudního sporu zahrnujícího vládu, církve a téměř 90 000 přeživších vyplatila Kanada miliardy dolarů jako odškodné, které byly převedeny na domorodé komunity. Katolická církev v Kanadě tvrdí, že její diecéze a kongregace vydělaly více než 50 milionů dolarů v hotovosti a v naturáliích a doufá, že během příštích pěti let přidá dalších 30 milionů dolarů.

Papež sice uznal institucionální vinu, ale zároveň dal jasně najevo, že katoličtí misionáři spolupracují a realizují vládní politiku asimilace, kterou nazval „koloniální mentalita mocností“.

„Prosím o odpuštění zejména za způsoby, jakými mnoho členů církve a náboženských skupin spolupracovalo, v neposlední řadě svou lhostejností, na projektech kulturní destrukce a násilné asimilace podporovaných tehdejšími vládami, které vyvrcholily vstupem na palubu. školní systém.

Politika podle něj marginalizovala generace, potlačovala domorodé jazyky, oddělovala rodiny, vedla k fyzickému, verbálnímu, psychickému a duchovnímu zneužívání a „nesmazatelně ovlivnila vztahy mezi rodiči a dětmi, prarodiči a vnoučaty“. Vyzval k dalšímu vyšetřování, možný odkaz na požadavky domorodců na větší přístup k církevním záznamům a personálním spisům pro kněze a jeptišky, aby bylo možné určit, kdo je za zneužívání odpovědný.

„Ačkoli křesťanská filantropie nechyběla a bylo mnoho vynikajících příkladů oddanosti a péče o děti, celkové dopady politiky spojené s internátními školami byly katastrofální,“ řekl Francis. „Naše křesťanská víra nám říká, že to byla vážná chyba, která není v souladu s evangeliem Ježíše Krista.“

První papež Ameriky byl odhodlán cestu podniknout, ačkoli ho natržené kolenní vazy donutily zrušit návštěvu Afriky na začátku tohoto měsíce.

Šestidenní návštěva – která zahrne i další místa bývalých škol v Albertě, Quebec City, Iqaluitu a Nunavutu na dalekém severu – navazuje na Františkova jarní setkání ve Vatikánu s delegacemi z Prvních národů, Metis a Inuitů. Tato setkání vyvrcholila 1. dubna omluvou za „nešťastné“ zneužívání ze strany některých katolických misionářů v internátních školách a Františkovým slibem, že se osobně omluví na kanadské půdě.

READ  Vladimir Putin ji prohrává s vicepremiérem Denisem Manturovem na setkání s ruskými představiteli

Francis poznamenal, že během dubna mu delegace darovala sadu mokasín z korálků jako symbol dětí, které se nikdy nevrátily ze školy, a požádala ho, aby je přivezl zpět do Kanady. V těchto měsících Francis řekl, že „udrželi naživu můj smutek, rozhořčení a hanbu“, ale když je přivedli zpět, doufal, že budou také způsobem, jak spolu chodit.

Organizátoři akce uvedli, že udělají vše, co je v jejich silách, aby zajistili, že se přeživší akce budou moci zúčastnit, zapojí je a nabídnou poradce v oblasti duševního zdraví, kteří budou vědět, že událost může být pro některé traumatizující.

Francis uznal, že vzpomínky mohou způsobit stará zranění a že i pouhé bytí tam může být bolestivé, ale řekl, že vzpomínky jsou důležité, aby se předešlo apatii.

„Je nutné si připomenout, jak politika asimilace a deprivace, která zahrnovala i systém internátních škol, byla pro obyvatele těchto zemí zničující,“ řekl.

Později v pondělí měl František navštívit kostel Prvních národů Sacred Heart Church, katolickou diecézi v Edmontonu zaměřenou na domorodé obyvatele a jejich kulturu. Kostel, jehož svatyně byla vysvěcena minulý týden poté, co byla obnovena po požáru, začleňuje do liturgie domorodý jazyk a zvyky.

___

K této zprávě přispěl spisovatel Associated Press z Toronta Rob Gillis.

___

Náboženské zpravodajství Associated Press je podporováno spoluprací Associated Press s The Conversation US, financovanou Lilly Endowment Inc. Za tento obsah nese výhradní odpovědnost AP.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *