BBC na palubě lodi pronásledované Čínou v Jihočínském moři

BBC na palubě lodi pronásledované Čínou v Jihočínském moři

  • autor, Jonathan Head
  • Role, Korespondent pro jihovýchodní Asii
  • Zpráva z Jihočínské moře

Viděli jsme, jak se přibližuje větší čínská loď, obě naše lodě jedou vysokou rychlostí. Čínská posádka byla dost blízko, aby jim viděla do tváří. Dva z nich fotografovali nás a my je.

BBC byla na palubě lodi filipínské pobřežní stráže BRB Bagakai, když se k ní v úterý přiblížily čínské lodě.

Filipínské posádky se předháněly v pověšení žlutých pěnových bariér přes bok v rámci přípravy na náraz. Náhle čínská loď prudce zatočila přes naši příď a donutila filipínského kapitána náhle zpomalit. Vzdálenost mezi oběma loděmi byla méně než pět metrů.

Uháněli jsme směrem k Scarborough Shoal, malému atolu nacházejícímu se 220 kilometrů (137 mil) západně od filipínského pobřeží, ale také si na něj nárokovala Čína.

Komentář k fotce, Čínští důstojníci pobřežní stráže natočili štáb BBC

Čínské lodě byly odhodlané nás zastavit a bylo jich hodně – v jednu chvíli jich bylo 10 z pobřežní stráže a námořní milice.

Filipínský kapitán spoléhal na rychlost a ovladatelnost svého japonského plavidla, aby Číňany vymanévroval, a dostal se na 600 metrů mělké vody, zatím nejblíže, řekl nám.

Číňané ale nedávno postavili novou bariéru, kterou lze vidět pod vodou. Jejich loď byla přímo za námi a dva z nich byli umístěni po obou stranách filipínské lodi, v tu chvíli začali střílet ze svého silného vodního děla.

Rychle nás vzali dovnitř, kde jsme slyšeli proudy vody narážející na kovové stěny lodi. Rozbili baldachýn na zádi a polámali zábradlí na jedné straně.

Tato námořní hra na kočku a myš není v Jihočínském moři novinkou. Tyto konfrontace se však staly častějšími a nebezpečnějšími, protože prezident Bongbong Marcos dovolil pobřežní stráži napadnout čínskou přítomnost ve sporných oblastech mnohem agresivněji než v minulosti.

Komentář k fotce, Několik lodí čínské pobřežní stráže následovalo loď

„Čínská vláda vždy tvrdila, že existuje červená čára,“ řekl komodor Jay Tarella, mluvčí pobřežní stráže v Západofilipínském moři, což je filipínský název pro oblasti, na které si Čína nárokuje.

„Říkali, že nemůžeme překročit hranici 12 námořních mil mělkých vod, ale pod touto správou jsme skutečně prolomili červenou linii, abychom ukázali, že Čína nerespektuje mezinárodní právo.“

Mise, na které jsme byli, je součástí této silnější reakce.

Jeho oficiálním účelem bylo poskytovat jídlo a palivo filipínským rybářům, kteří pracovali na Scarborough Shoal po celá desetiletí, ale ti si stěžovali na pokračující obtěžování od doby, kdy nad ním v roce 2012 převzala kontrolu čínská pobřežní stráž.

Mělo to také ukázat odhodlání Filipín pokračovat ve svém nároku na mělčinu, která leží v právně uznané výlučné ekonomické zóně země, mnohem blíže Filipínám než Číně.

Rozhodnutí mezinárodního soudu z roku 2016 uvedlo, že klíčové prvky čínských nároků v Jihočínském moři, jako je devítičárková čára spolu s řadou aktivit ve filipínských vodách, byly nezákonné. Čína tvrdí, že rozsudek neuznává.

Komentář k fotce, Důstojníci filipínské pobřežní stráže monitorovali čínské lodě

Počty čínských lodí viditelných kolem mělčin byly děsivé. Můžeme je vidět ve všech směrech, mnohem lepší než cokoli, co mohou Filipíny rozmístit.

„Jsme David jejich Goliášovi,“ řekla komodorka Tarriela.

Čínské lodě byly zjevně zběhlé ve své taktice, i když byly riskantní. Možná by mohli udržet své obležení téměř neomezeně dlouho.

Poté, co jsme konfrontovali jejich lodě, Čína vydala prohlášení, v němž uvedla, že se jí podařilo vyhnat filipínské lodě, které obvinila ze vstupu do jejích teritoriálních vod.

Je pravda, že BRP Bagacay se stáhl ze Scarborough Shoal poté, co byl zasažen vodními děly z obou stran. Druhá loď, která převážela zásoby a velkou část jejího poškozeného elektronického zařízení, byla ještě 20 kilometrů za námi obklíčena čínskými loděmi, takže se naše loď vrátila, aby jí pomohla.

Ale obě lodě zůstaly na moři, mimo čínskou „červenou čáru“, ale v její notoricky známé „linii devíti čárek“, která definuje její expanzivní nárok na téměř celé Jihočínské moře.

Do rána se kolem nás shromáždily desítky rybářských člunů, aby přijaly jejich pomoc. Z dálky sledovala loď čínské pobřežní stráže. Filipínská pobřežní stráž věří, že tato mise byla úspěšně splněna, protože čínská taktika šikany byla opět odhalena.

Komentář k fotce, Rybáři se k lodi přiblížili, aby získali pomoc od filipínské pobřežní stráže

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *