Německo a Česká republika obviňují Rusko z kybernetických útoků

Německo a Česká republika obviňují Rusko z kybernetických útoků
Hackerský útok byl obviňován z dříve neznámé zranitelnosti v aplikaci Microsoft Outlook. Fotografie: Pau Parina/AFP/File
Zdroj: Agence France-Presse

Německo a Česká republika v pátek obvinily Rusko ze série nedávných kybernetických útoků, což přimělo Evropskou unii varovat, že Moskva bude čelit následkům za své „zlomyslné chování v kyberprostoru“.

Tato obvinění přicházejí v době, kdy jsou vztahy mezi Ruskem a Západem napjaté po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 a podpoře Kyjeva ze strany Evropské unie.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock uvedla, že nedávno ukončené vládní vyšetřování dospělo k závěru, že kybernetický útok z roku 2023 zaměřený na členy Sociálně demokratické strany provedla skupina známá jako APT28.

Skupinu APT28 „řídí ruská vojenská rozvědka“, řekl Baerbock novinářům během návštěvy Austrálie.

„Jinými slovy, byl to státem podporovaný ruský kybernetický útok na Německo, který je neúnosný a zcela nepřijatelný a bude mít následky.“

Přečtěte si také

Nepálci proti zákazu TikTok bojují u soudu nebo jej zcela ignorují

Berlín později kvůli incidentu předvolal úřadující chargé d’affaires ruského velvyslanectví.

APT28, známý také jako Fancy Bear, byl obviněn z desítek kybernetických útoků v zemích po celém světě.

Rusko popírá, že by za podobnými akcemi stálo.

Kybernetický útok na Sociálně demokratickou stranu německého kancléře Olafa Scholze byl oznámen loni. Bylo to obviňováno z dříve neznámé bezpečnostní chyby v aplikaci Microsoft Outlook.

Zbraně a cílový vzdušný prostor: Berlín

Německá ministryně vnitra Nancy Wieserová uvedla, že kybernetickou kampaň zorganizovala ruská vojenská rozvědka GRU a začala v roce 2022.

Dodala, že se zaměřila i na německé společnosti působící ve zbrojním a kosmickém sektoru.

Na společné tiskové konferenci v Praze se svým českým protějškem Vítem Rakosanem uvedla, že takové kybernetické útoky představují „hrozbu pro naši demokracii, naši národní bezpečnost a naše svobodné společnosti“.

Weser dodal: „Znovu vyzýváme Rusko, aby tyto aktivity zastavilo.“

READ  Pohledy na Nevada: | Recenze časopisu Las Vegas

Přečtěte si také

Skupina podporovaná Abu Dhabi končí svou nabídku na převzetí Telegraphu

Některé státní instituce byly také terčem kybernetických útoků obviňovaných APT28, opět zneužitím zranitelnosti v Microsoft Outlook, uvedli představitelé české vlády.

Český ministr vnitra Rákošan uvedl, že infrastruktura jeho země byla nedávno svědkem „desítek“ takových útoků.

„Česká republika je cílem. Ruská federace ji dlouhodobě vnímá jako nepřátelský stát,“ řekl novinářům.

Odsouzení Evropské unie a NATO

Německé a české výsledky vyvolaly silné odsouzení ze strany Evropské unie.

„Zlomyslná kybernetická kampaň demonstruje pokračující ruský vzor nezodpovědného chování v kyberprostoru tím, že se zaměřuje na demokratické instituce, vládní subjekty a poskytovatele kritické infrastruktury v celé EU i mimo ni,“ uvedl v prohlášení šéf EU pro zahraniční věci Josep Borrell.

Dodal, že Evropská unie „využije celou škálu opatření, aby zabránila, odrazovala a reagovala na škodlivé chování Ruska v kyberprostoru“.

Státní instituce, agentury a subjekty v jiných členských státech, včetně Polska, Litvy, Slovenska a Švédska, byly také v minulosti cílem APT28, dodává prohlášení.

Přečtěte si také

Evropská unie vyšetřuje Facebook a Instagram kvůli obavám z dezinformací ohledně voleb

Obvinění přicházejí den poté, co NATO vyjádřilo „hluboké znepokojení“ nad ruskými „hybridními akcemi“ včetně dezinformací, sabotáží a kybernetických zásahů.

Tento spor přichází v době, kdy se miliony Evropanů chystají jít k volbám pro volby do Evropského parlamentu příští rok v červnu.

„Veřejné ukazování prstem na konkrétního útočníka je důležitým nástrojem ochrany národních zájmů,“ řekl agentuře AFP český ministr zahraničí Jan Libavski.

Jedním z nejsledovanějších incidentů, který byl Fancy Bear dosud obviňován, byl kybernetický útok v roce 2015, který ochromil počítačovou síť dolní komory německého parlamentu, Bundestagu.

Přinutilo celou organizaci offline několik dní, zatímco byla opravena.

Zdroj: Agence France-Presse

READ  1. jednotku Vojenské policie ČR MSU KFOR vystřídalo dalších 30 českých vojáků

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *