Vědci se dívají na dinosaura s jeho pozoruhodně zachovalou tváří

Royal Tyrrell Museum of Paleontology

Borealopilta Mitchell Cestu zpět do slunečního světla si našel v roce 2017, miliony let poté, co vymřel. Tento obrněný dinosaurus byl tak úžasně zachován, že můžeme vidět, jak by vypadal za života. Téměř celé zvíře přežilo fosilizaci – kůže, krunýř pokrývající jeho kůži, hrbolky na jeho boku, většina jeho těla a chodidel, dokonce i jeho obličej. Podle doktora Donalda Hendersona, kurátora dinosaurů v Royal Tyrrell Museum, jde o nález jedna z miliardy.

Kromě zachování tohoto pozoruhodného dinosaura je tento dinosaurus důležitým klíčem k pochopení aspektů ekologie raného období křídy a ukazuje, jak mohl tento druh přežít ve svém prostředí. Od objevu jeho pozůstatků vědci studovali jeho anatomii, jeho brnění a dokonce i to, co jedl v posledních dnech, a odhalili nové a nečekané poznatky o zvířeti, které vyhynulo před téměř 100 miliony let.

dolů po moři

Borealopilta Je to nodosaur, typ čtyřnohého ankylosaura s rovným ocasem místo kyjového ocasu. Jeho objevení v roce 2011 ve starověkém mořském prostředí bylo překvapením, protože zvíře bylo divoké.

Přítomnost obřích mořských jedlíků na zemi zachované na dně starověkého moře není tak neobvyklá, jak by se mohlo zdát. A řada dalších ankylosaurů Takto se to zachovalo, i když ne Borealopilta. Vědci mají podezření, že její těla mohla být vynesena z řeky do moře při povodni; Může se několik dní kymácet na povrchu vzhůru nohama, než se ponoří do hlubin oceánu.

Byl by držen na povrchu tím, čemu se říká „vyboulení a vztlak“, protože posmrtná akumulace plynů by ho udržela nad vodou. Hendersonovo modelování naznačuje, že jeho těžký krunýř by ho naklonil na záda, což je pozice, o které se domnívá, že by mohla zabránit oceánským predátorům v drancování jeho zdechlin.

READ  NASA spatřila usmívající se slunce, což je ta nejradostnější věc: ScienceAlert

Jakmile byly plyny, které ji udržovaly nad vodou, vytlačeny, Borealopilta Klesla na dno oceánu a přistála na zádech.

„Viděli jsme, že se dostal do vody více než 50 metrů hluboko, protože byl konzervován specifickým minerálem zvaným glaukonit, což je zelený fosfátový minerál. Tvoří se pouze při nízkých teplotách ve vodách hlubších než 50 metrů,“ vysvětlil Dr. Henderson. .

Řekl také Arsovi, že toto prostředí může také odrazovat od sbírání odpadků a řekl: „Možná to byla oblast, kde [long-necked] Plesiosauři a velké ryby nechodili rádi. Byla velká zima a tma [there was] Nic k jídlu. V sedimentech kolem ní bylo velmi málo archeologických zkamenělin. Takže červů, korýšů a mlžů a věcí k dalšímu trávení toho moc nestálo. Byla to jen dobrá kombinace podmínek na mořském dně s velmi nízkou biologickou aktivitou, která vedla k této ochraně.“

Nesplněná očekávání

Ale nic z toho nebylo známo, když bylo zvíře objeveno. Ačkoli není neobvyklé najít pozůstatky dinosaurů v mořském prostředí, nejsou příliš časté. Henderson a Darren Tank, rovněž z Royal Tyrrell Museum, kráčeli na místo s plným očekáváním, že se chystají vykopat starověkého mořského plaza.

Ti dva se radili o fosilních nálezech v jiných povrchových dolech v kraji. Byla to však jejich první návštěva dolu Suncor v severovýchodní Albertě v Kanadě. Všechno na tomto dole je fenomenální. Obrovské stroje jsou neustále v pohybu, nabírají kameny, písek a štěrk z okolních útesů, zatímco ostatní zařízení je seškrabává, to vše s cílem vyhloubit hluboké ropné písky jako palivo.

„Je to neuvěřitelné, rozsah toho místa,“ řekl Dr. Henderson. „A jde to 24 hodin denně, 365 dní v roce.“

Navzdory tempu operací si jeden z provozovatelů bagrů, Sean Funk, něčeho všiml poté, co odstranil velkou část útesu. Díky němu a mnoha lidem v Suncoru operace v této oblasti přestaly a Royal Tyrrell byl informován.

READ  Velký objev o mozcích savců překvapuje výzkumníky

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *