Dopis lékaře z Indiany šířící lži COVID

Nedávné vystoupení lékaře Indiany na setkání malé školní rady v severovýchodní části Indianapolis vyvolalo tento týden desítky milionů zhlédnutí na sociálních sítích, přičemž uživatelé falešně tvrdili, že obsahuje fakta o COVID-19 z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí a federální vlády ne. chci, abys slyšel.

Ve skutečnosti 6minutový projev doktora Dana Stocka k nadaci Komunitní školy Mount Vernon ve Fortville v Indianě 6. srpna byl plný lží o této nemoci a očkovacích látkách používaných k boji proti ní.

Například: I když je pravda, že případy hacků může se stát U malého procenta lidí, kteří byli očkováni, Stockův všeobecný názor, že vakcíny jsou proti COVID-19 neúčinné, je nepravdivý. Vakcíny zůstávají bezpečné a účinné při prevenci závažných symptomů a úmrtí, i když jsou infikovány Vysoce přenosná delta proměnná To vedlo k nárůstu počtu případů na celém světě.

Stock se definuje jako lékař ve funkční rodinné medicíně – oboru, který se zaměřuje na využití holistického přístupu k identifikaci hlavních příčin nemocí. Na opakované zprávy z hlasové schránky agentury Associated Press hledající komentář nereagoval.

Zde je bližší pohled na fakta o některých jeho tvrzeních ve videu.

Tvrzení: Státní zdravotní rada v Indianě a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí „neobtěžujte se číst vědu“ před poskytováním zdravotních rad a „vše, co doporučují CDC a státní zdravotní rada, je ve skutečnosti v rozporu se všemi pravidly Věda.“

Fakta: Opak je pravdou. Pokyny pro veřejné zdraví od obou vládních agentur se do značné míry spoléhají na vědu.

V průběhu pandemie COVID-19 Centra pro kontrolu a prevenci nemocí a státní zdravotnická oddělení často aktualizovaly své pokyny, aby odrážely novou vědu. Výzkum Učí nás více o viru a o tom, jak se šíří. Říci, že tyto agentury nespoléhají na vědu, je zásadním zkreslením Co dělají.

READ  Klinika Boston Medical Center nabízí očkování COVID-19 nezpůsobilým obyvatelům

„Po celou dobu této pandemie jsme při vytváření doporučení spoléhali na data a vědu a budeme v tom pokračovat,“ řekla Megan Wade Taxterová, koordinátorka pro vztahy s médii ministerstva zdravotnictví v Indianě, agentuře The Associated Press v reakci na Stockova tvrzení.

Pokud jde o argument Stock, že vakcíny jsou neúčinné, Wade-Taxter uvedl, že 98% obyvatel Indiany, kteří byli od poloviny ledna hospitalizováni s onemocněním COVID-19, není imunizováno.

___

Tvrzení: COVID-19 a všechny ostatní respirační viry se šíří částicemi aerosolu, které jsou dostatečně malé na to, aby pronikly do jakékoli masky.

Fakta: To je zavádějící. Akcie mají pravdu, že se COVID-19 může šířit vdechnutí malých částic Obsahuje virus, ale je nesprávné tvrdit, že masky jsou proti nim zbytečné.

„Masky samozřejmě chrání před aerosoly,“ řekl Jose Luis Jimenez, odborník na aerosoly a profesor chemie na University of Colorado.

Jimenez řekl, že zatímco vysoce kvalitní masky, které těsně přiléhají k obličeji, lépe blokují aerosolové částice než pružnější a méně kvalitní masky, všechny masky nabízejí určitou ochranu proti šíření aerosolů vám a lidem kolem vás.

J. Alex Hoffman, vědec v oboru aerosolů na univerzitě v Denveru, souhlasil s tím, že Stockovo tvrzení, že masky nefiltrují žádné virové částice, je „zcela nepravdivé“.

„Aerosolová věda s velkou jistotou prokázala, že mnoho, mnoho typů materiálů bude filtrovat aerosoly v různé míře v závislosti na velikosti částic,“ řekl Hoffman.

COVID-19 se také šíří, když kapky dýchacích cest z kašle, mluvení nebo kýchání dopadnou na oči, nos nebo ústa někoho jiného. Výzkum ukazuje látkové masky velmi efektivní při prevenci šíření těchto velkých kapiček.

___

Tvrzení: Důvodem současného nárůstu počtu infekcí COVID-19 v létě je virologické zlepšení zprostředkované protilátkami.

READ  Boston plánuje spustit vlastní aplikaci digitální očkovací karty

Fakta: Neexistují pro to žádné důkazy. U některých virů, jako je horečka dengue, vědci zaznamenali fenomén zvaný zesílení závislé na protilátkách, kdy se protilátky z předchozí infekce nebo vakcíny mohou vázat na virus, ale ne jej neutralizovat. To může u některých lidí způsobit závažnější příznaky, pokud se nakazí později.

Na rozdíl od Stockova tvrzení se však tento jev u vakcín proti COVID-19 nevyskytuje, potvrzují lékaři.

„To není pravda. U koronavirů SARS nebylo nic takového prokázáno,“ řekl Dr. Raul Andino Pavlovsky, profesor mikrobiologie a imunologie na Kalifornské univerzitě v San Francisco School of Medicine. „

bývalí odborníci Řekl to Associated Press Neexistují žádné důkazy o vylepšení COVID-19 závislé na protilátkách, i když se při léčbě viru hojně používají terapie protilátkami a studie na zvířatech jsou speciálně navrženy tak, aby hledaly známky tohoto jevu.

Helen Chu, imunologka a profesorka medicíny na Washingtonské univerzitě.

___

Tvrzení: „Neexistuje žádná vakcína, která by vám zabránila v infekci. Nakazíte se. Zbavíte se patogenu.“

Fakta: To není pravda. Podle Andina Pavlovského je klasickým příkladem vakcíny, která zabraňuje infekci, orální vakcína proti obrně. Infekci podle něj brání také vakcíny proti HPV, pneumokokům a meningokokům.

Je pravda, že některé vakcíny, včetně vakcín používaných proti COVID-19, zcela nevylučují možnost infekce a penetrační případy může se stát. Vakcíny proti COVID-19 jsou však velmi účinné v prevenci závažných nemocí a hospitalizace. Nyní, když tolik lidí mělo příležitost nechat se očkovat ve Spojených státech, většina lidí, kteří zemřou na COVID-19 v celé zemi, nebyla očkována.

Andino Pavlovsky řekl, že vakcíny jsou bezpečné, účinné a neustále se zlepšují.

Dříve AP قامت vystaven Tvrdí, že vakcíny proti COVID-19 mohou způsobit, že očkovaní jedinci „vrhnou“ virové částice ostatním.

READ  Texaská ohnivá koule osvětluje noční oblohu poblíž Austinu

___

Tvrzení: Lidé, kteří již byli nakaženi COVID-19, „očkování vůbec nemají prospěch“.

Fakta: To je špatně. Lékařští experti tvrdí, že vakcíny poskytují cennou imunitu i lidem, kteří se z viru zotavili – a CDC nedávno studie Ukazuje se, že přeživší, kteří ignorovali tuto radu, měli více než dvakrát vyšší pravděpodobnost nákazy.

Studium přidat do Rostoucí důkazy Že lidé, kteří měli jediný záchvat COVID-19, získají při očkování významný nárůst imunitních buněk bojujících proti virům-a bonus širší ochrany před novými mutacemi.

Probíhající výzkum také naznačuje, že imunita vůči vakcínám může odolat imunitě vůči mnoha případům COVID-19, Podle Sabry Kleinové, mikrobiolog a imunolog na Bloomberg School of Public Health Johns Hopkins University.

Pro ty, kteří měli předchozí infekci a uvažují o tom, že nedostanou vakcínu, odborníci varují, že onemocnění COVID-19 nezaručuje, že tělo bude produkovat dostatek protilátek, aby se zabránilo vážným onemocněním. Mezitím se ukázalo, že vakcíny poskytují ochranu před vážnými příznaky, hospitalizací a smrtí.

„Je opravdu jasné, že pokud jste nakaženi, můžete se znovu nakazit SARS-CoV-2,“ řekl Andino-Pavolvsky. „Má způsoby, jak manipulovat s tvým imunitním systémem, a proto je tak úspěšný při vytváření epidemie, se kterou se potýkáme.“

___

Toto je součástí snahy AP řešit široce sdílené dezinformace, včetně spolupráce s externími společnostmi a organizacemi za účelem přidání faktického kontextu do zavádějícího obsahu, který koluje online. Další informace o ověřování faktů AP.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *