Dopis lékaře z Indiany šířící lži COVID

Nedávné vystoupení lékaře Indiany na setkání malé školní rady v severovýchodní části Indianapolis vyvolalo tento týden desítky milionů zhlédnutí na sociálních sítích, přičemž uživatelé falešně tvrdili, že obsahuje fakta o COVID-19 z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí a federální vlády ne. chci, abys slyšel.

Ve skutečnosti 6minutový projev doktora Dana Stocka k nadaci Komunitní školy Mount Vernon ve Fortville v Indianě 6. srpna byl plný lží o této nemoci a očkovacích látkách používaných k boji proti ní.

Například: I když je pravda, že případy hacků může se stát U malého procenta lidí, kteří byli očkováni, Stockův všeobecný názor, že vakcíny jsou proti COVID-19 neúčinné, je nepravdivý. Vakcíny zůstávají bezpečné a účinné při prevenci závažných symptomů a úmrtí, i když jsou infikovány Vysoce přenosná delta proměnná To vedlo k nárůstu počtu případů na celém světě.

Stock se definuje jako lékař ve funkční rodinné medicíně – oboru, který se zaměřuje na využití holistického přístupu k identifikaci hlavních příčin nemocí. Na opakované zprávy z hlasové schránky agentury Associated Press hledající komentář nereagoval.

Zde je bližší pohled na fakta o některých jeho tvrzeních ve videu.

Tvrzení: Státní zdravotní rada v Indianě a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí „neobtěžujte se číst vědu“ před poskytováním zdravotních rad a „vše, co doporučují CDC a státní zdravotní rada, je ve skutečnosti v rozporu se všemi pravidly Věda.”

Fakta: Opak je pravdou. Pokyny pro veřejné zdraví od obou vládních agentur se do značné míry spoléhají na vědu.

V průběhu pandemie COVID-19 Centra pro kontrolu a prevenci nemocí a státní zdravotnická oddělení často aktualizovaly své pokyny, aby odrážely novou vědu. Výzkum Učí nás více o viru a o tom, jak se šíří. Říci, že tyto agentury nespoléhají na vědu, je zásadním zkreslením Co dělají.

READ  Nové objevy zásadně mění obraz lidské evoluce

“Po celou dobu této pandemie jsme při vytváření doporučení spoléhali na data a vědu a budeme v tom pokračovat,” řekla Megan Wade Taxterová, koordinátorka pro vztahy s médii ministerstva zdravotnictví v Indianě, agentuře The Associated Press v reakci na Stockova tvrzení.

Pokud jde o argument Stock, že vakcíny jsou neúčinné, Wade-Taxter uvedl, že 98% obyvatel Indiany, kteří byli od poloviny ledna hospitalizováni s onemocněním COVID-19, není imunizováno.

___

Tvrzení: COVID-19 a všechny ostatní respirační viry se šíří částicemi aerosolu, které jsou dostatečně malé na to, aby pronikly do jakékoli masky.

Fakta: To je zavádějící. Akcie mají pravdu, že se COVID-19 může šířit vdechnutí malých částic Obsahuje virus, ale je nesprávné tvrdit, že masky jsou proti nim zbytečné.

„Masky samozřejmě chrání před aerosoly,“ řekl Jose Luis Jimenez, odborník na aerosoly a profesor chemie na University of Colorado.

Jimenez řekl, že zatímco vysoce kvalitní masky, které těsně přiléhají k obličeji, lépe blokují aerosolové částice než pružnější a méně kvalitní masky, všechny masky nabízejí určitou ochranu proti šíření aerosolů vám a lidem kolem vás.

J. Alex Hoffman, vědec v oboru aerosolů na univerzitě v Denveru, souhlasil s tím, že Stockovo tvrzení, že masky nefiltrují žádné virové částice, je „zcela nepravdivé“.

„Aerosolová věda s velkou jistotou prokázala, že mnoho, mnoho typů materiálů bude filtrovat aerosoly v různé míře v závislosti na velikosti částic,“ řekl Hoffman.

COVID-19 se také šíří, když kapky dýchacích cest z kašle, mluvení nebo kýchání dopadnou na oči, nos nebo ústa někoho jiného. Výzkum ukazuje látkové masky velmi efektivní při prevenci šíření těchto velkých kapiček.

___

Tvrzení: Důvodem současného nárůstu počtu infekcí COVID-19 v létě je virologické zlepšení zprostředkované protilátkami.

READ  Superpočítač v Japonsku ukazuje, že dvojité masky nabízejí malou pomoc ...

Fakta: Neexistují pro to žádné důkazy. U některých virů, jako je horečka dengue, vědci zaznamenali fenomén zvaný zesílení závislé na protilátkách, kdy se protilátky z předchozí infekce nebo vakcíny mohou vázat na virus, ale ne jej neutralizovat. To může u některých lidí způsobit závažnější příznaky, pokud se nakazí později.

Na rozdíl od Stockova tvrzení se však tento jev u vakcín proti COVID-19 nevyskytuje, potvrzují lékaři.

“To není pravda. U koronavirů SARS nebylo nic takového prokázáno,” řekl Dr. Raul Andino Pavlovsky, profesor mikrobiologie a imunologie na Kalifornské univerzitě v San Francisco School of Medicine. “

bývalí odborníci Řekl to Associated Press Neexistují žádné důkazy o vylepšení COVID-19 závislé na protilátkách, i když se při léčbě viru hojně používají terapie protilátkami a studie na zvířatech jsou speciálně navrženy tak, aby hledaly známky tohoto jevu.

Helen Chu, imunologka a profesorka medicíny na Washingtonské univerzitě.

___

Tvrzení: “Neexistuje žádná vakcína, která by vám zabránila v infekci. Nakazíte se. Zbavíte se patogenu.”

Fakta: To není pravda. Podle Andina Pavlovského je klasickým příkladem vakcíny, která zabraňuje infekci, orální vakcína proti obrně. Infekci podle něj brání také vakcíny proti HPV, pneumokokům a meningokokům.

Je pravda, že některé vakcíny, včetně vakcín používaných proti COVID-19, zcela nevylučují možnost infekce a penetrační případy může se stát. Vakcíny proti COVID-19 jsou však velmi účinné v prevenci závažných nemocí a hospitalizace. Nyní, když tolik lidí mělo příležitost nechat se očkovat ve Spojených státech, většina lidí, kteří zemřou na COVID-19 v celé zemi, nebyla očkována.

Andino Pavlovsky řekl, že vakcíny jsou bezpečné, účinné a neustále se zlepšují.

Dříve AP قامت vystaven Tvrdí, že vakcíny proti COVID-19 mohou způsobit, že očkovaní jedinci „vrhnou“ virové částice ostatním.

READ  James Webb Space Telescope, další velká observatoř NASA, prochází závěrečnými pozemskými testy

___

Tvrzení: Lidé, kteří již byli nakaženi COVID-19, „očkování vůbec nemají prospěch“.

Fakta: To je špatně. Lékařští experti tvrdí, že vakcíny poskytují cennou imunitu i lidem, kteří se z viru zotavili – a CDC nedávno studie Ukazuje se, že přeživší, kteří ignorovali tuto radu, měli více než dvakrát vyšší pravděpodobnost nákazy.

Studium přidat do Rostoucí důkazy Že lidé, kteří měli jediný záchvat COVID-19, získají při očkování významný nárůst imunitních buněk bojujících proti virům-a bonus širší ochrany před novými mutacemi.

Probíhající výzkum také naznačuje, že imunita vůči vakcínám může odolat imunitě vůči mnoha případům COVID-19, Podle Sabry Kleinové, mikrobiolog a imunolog na Bloomberg School of Public Health Johns Hopkins University.

Pro ty, kteří měli předchozí infekci a uvažují o tom, že nedostanou vakcínu, odborníci varují, že onemocnění COVID-19 nezaručuje, že tělo bude produkovat dostatek protilátek, aby se zabránilo vážným onemocněním. Mezitím se ukázalo, že vakcíny poskytují ochranu před vážnými příznaky, hospitalizací a smrtí.

„Je opravdu jasné, že pokud jste nakaženi, můžete se znovu nakazit SARS-CoV-2,“ řekl Andino-Pavolvsky. „Má způsoby, jak manipulovat s tvým imunitním systémem, a proto je tak úspěšný při vytváření epidemie, se kterou se potýkáme.“

___

Toto je součástí snahy AP řešit široce sdílené dezinformace, včetně spolupráce s externími společnostmi a organizacemi za účelem přidání faktického kontextu do zavádějícího obsahu, který koluje online. Další informace o ověřování faktů AP.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *