Co je čínská iniciativa Pás a stezka a jak se mění?

Co je čínská iniciativa Pás a stezka a jak se mění?

Čínský vůdce Si Ťin-pching před deseti lety založil iniciativu Pás a stezka, aby využil ekonomické síly země k rozšíření její geopolitické váhy a čelil vlivu Spojených států a dalších průmyslových demokracií.

Od té doby Čína utratila téměř 1 bilion dolarů převážně rozvojovým zemím, převážně ve formě půjček, na výstavbu elektráren, silnic, letišť, telekomunikačních sítí a další infrastruktury. Si Ťin-pching využil čínské peníze a znalosti infrastruktury k propojení zemí napříč Asií, Afrikou, Latinskou Amerikou a částmi východní a jižní Evropy.

Iniciativa Pásu a stezky zavedla pro Čínu roli v globálním rozvoji, která konkuruje roli Spojených států a Světové banky. Ale přes všechen vliv, který přinesla Pekingu, tato iniciativa přispěla k neudržitelné výši dluhu desítek chudých zemí. Čína také směrovala zakázky do svých vlastních společností a v některých případech stavěla drahé a nestandardní projekty, které nestimulovaly ekonomický růst.

Nyní, se zástupci mnoha z téměř 150 zemí Pásma a stezky, kteří se tento týden sešli na summitu v Pekingu, se podoba iniciativy začíná měnit. Role Číny se posunula z pozice největšího světového bilaterálního věřitele na pozici největšího vymahače dluhů.

Vláda se nyní zaměřuje na menší granty pro ekologicky udržitelnější projekty. V roce 2021 Čína oznámila nový finanční rámec, Global Development Initiative, který doplní iniciativu Belt and Road.

Tyto změny podtrhují, jak rostoucí dluh Číny a ekonomické problémy omezují její schopnost promítat svou finanční sílu do zahraničí.

Centrum pro globální rozvojovou politiku Bostonské univerzity odhaduje, že čínská emise externích půjček a dalších forem financování rozvoje dosáhla vrcholu v roce 2016 na téměř 90 miliardách USD, poté do roku 2021 klesla na méně než 5 miliard USD, což jsou nejnovější dostupné údaje. Čína zaujala tvrdý postoj v jednání o oddlužení zemí jako Srí Lanka, Surinam a Zambie.

Wang Jiesi, zakládající prezident Institutu mezinárodních a strategických studií na Pekingské univerzitě, zveřejnil v červenci 2012 výzkum, který by přetvořil čínskou zahraničněpolitickou doktrínu. Pod názvem „Crawling Westward“ článek tvrdil, že Čína by měla věnovat méně pozornosti konfrontaci s mocnými spojenci USA na východě – jako je Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan a Filipíny – a více se zaměřit na Střední Asii a Blízký východ.

READ  Boje na Ukrajině se těmto Američanům zdají být blízko domova

Pan Xi přijal tento přístup poté, co převzal moc později toho roku. Čína právě začala posílat zboží na evropské trhy na palubách vlaků, které sledovaly 2000 let staré trasy Hedvábné stezky přes stepi Střední Asie. Si Ťin-pching odcestoval do Kazachstánu, západního souseda Číny, a v září 2013 vyhlásil „Ekonomický pás Hedvábné stezky“.

O čtyři týdny později, poté, co země jihovýchodní Asie požádaly o zařazení, pan Xi oznámil „Námořní hedvábnou stezku“, která spojí země napříč jihovýchodní Asií a jižní Asií s východní Afrikou.

Iniciativa se poté stala globální, včetně bohatších zemí, které se Číně zdály mít nestabilní vztahy se Spojenými státy. Do roku 2019 Maďarsko, Portugalsko a dokonce i Itálie, člen skupiny sedmi předních průmyslových demokracií, podepsaly dohody o spolupráci s tím, co bylo do té doby přejmenováno na iniciativu Pás a stezka. Stejně tak Írán, Saúdská Arábie a země napříč Latinskou Amerikou a Afrikou.

Širší ekonomický vliv pro Čínu někdy přinesl politické komplikace. To se ukázalo v prvních opatrných prohlášeních Číny po útocích Hamasu v Izraeli. Čínská státní televize a zbytek jejího globálního propagandistického aparátu se v reakci na předchozí útok Hamásu zaměřily na izraelské bombardování Gazy a prezentují Čínu jako skutečného přítele chudých světa.

V letech před pandemií čínské společnosti, zejména stavební a strojírenské firmy, spěchaly uzavírat obchody financované velkými úvěry od čínských bank. Mnoho vůdců rozvojových zemí uvítalo ochotu Číny půjčovat s několika omezeními v oblasti životního prostředí a lidských práv, která dlouho požadovaly multilaterální instituce a západní věřitelé.

Velká část práce vytvořila životně důležitou infrastrukturu, jako jsou silnice a železniční tratě. Jiné projekty však významně přispěly k emisím skleníkových plynů souvisejících se změnou klimatu. V prvních letech iniciativy Belt and Road byla Čína významným mezinárodním poskytovatelem úvěrů a stavitelem uhelných elektráren v rozvojových zemích.

READ  Turecko: Rozhodnutí EU o šátcích „legitimizuje rasismus“ | krocan

Si Ťin-pching před dvěma lety oznámil, že Čína už žádné takové továrny stavět nebude. Čínské společnosti ale pokračovaly v práci na uhelných projektech na základě dříve podepsaných smluv.

Zlepšení udržitelnosti životního prostředí bude hlavním deklarovaným tématem pro další fázi rozvojového úvěrování v Číně. The People’s Daily, vlajkové noviny komunistické strany, v pátek uvedly, že Čína „vybuduje čistou Hedvábnou stezku“.

Si Yinbo, výkonný viceprezident fondu China Silk Road Fund, vládou sponzorované investiční společnosti, na konferenci 25. září řekl, že projekty již nebudou financovány, pokud neprojdou hodnocením jejich dopadů na životní prostředí.

Vzhledem k tomu, že Čína pokračuje ve výstavbě dalších uhelných elektráren doma, je nepravděpodobné, že by se Peking zapojil do diskusí v jihovýchodní Asii o možném ukončení provozu stávajících uhelných elektráren, řekl Christophe Nidobel, zakládající ředitel Centra pro zelené finance a rozvoj Fudan.. Univerzita v Šanghaji.

Čínské banky spojily úrokové sazby mnoha úvěrů na infrastrukturu BRI s mezinárodními dolarovými úrokovými sazbami. Vzhledem k tomu, že globální úrokové sazby rostou a hodnota dolaru roste, rozvojové země zůstávají uvízlé ve vysokých splátkách za tyto půjčky. Ekonomický šok, který země utrpěly kvůli epidemii, prohloubil jejich finanční problémy. Čína reagovala tím, že umožnila chudým zemím odložit některé platby, ale odolala výzvám k odpuštění dluhů.

Čína také začala financovat méně rizikové projekty. Koncem srpna Čínská rozvojová banka souhlasila s půjčkou 400 milionů dolarů Africké exportně-importní bance na financování obchodu pro malé a střední podniky.

Cai Xue, finanční právník v Pekingu, uvedl, že nedávné převraty v zemích západních spojenců v africkém regionu Sahel ukázaly, že je zapotřebí lepší model a že Čína by jej mohla poskytnout financováním mnoha malých půjček.

Řekl: „Čínské půjčky na zemědělské a dopravní projekty mohou zvýšit příjmy domácností a naděje lidí, a tak nesvrhnou vlády.“

READ  Írán: Švédský občan zatčen za špionáž | Zprávy

Iniciativa Pás a stezka nebyla od začátku jen o půjčování peněz, ale také o předávání čínských politických názorů, stejně jako Západ dlouhodobě využívá rozvojovou pomoc k prosazování demokracie. Čína spojila iniciativu s autoritářskými státy, jako je Sýrie a Myanmar, které Západ odsoudil za porušování lidských práv.

Toto rozdělení bude jasně patrné v očekávané účasti prezidenta Vladimira Putina, který byl rovněž přítomen na summitu Na pozvání pana Xi Během své březnové návštěvy Moskvy. Putin opouští Rusko jen zřídka a Mezinárodní trestní soud na něj letos vydal zatykač pro podezření z nařízení nezákonné deportace dětí z Ukrajiny.

Očekává se, že na fóru nebude chybět většina evropských lídrů a diplomatů. Italští představitelé naznačili, že jejich země může odstoupit od iniciativy Pás a stezka.

Čínská státní rada se ve svém prohlášení z minulého týdne o summitu odvolávala na dlouhodobý postoj Pekingu, že země by si neměly vzájemně zasahovat do vnitřních záležitostí, což je jazyk, který Čína obvykle používá v reakci na mezinárodní sankce zaměřené na porušování lidských práv. V prohlášení se uvádí: „Jedná se o nový model vztahů mezi zeměmi, které formují mezinárodní systém směrem k větší spravedlnosti a rovnosti.“

Jsi můj Přispěl k výzkumu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *