Ohromující snímek JWST promění vzdálenou galaxii v jiskřivou vánoční ozdobu: ScienceAlert

Ohromující snímek JWST promění vzdálenou galaxii v jiskřivou vánoční ozdobu: ScienceAlert

Vesmírný dalekohled Jamese Webba dal spirální galaxii vzdálené 230 milionů světelných let nový třpytivý lesk, který je dostatečně dokonalý pro vánoční stromeček.

I když má galaxie nepříliš okouzlující jméno, NGC 7469, byla fascinujícím předmětem studia.

JWST se podíval na NGC 7469 jako součást průzkumu, aby pochopil vznik hvězd a růst její masivní hmoty. černé dírya způsob, jakým galaxie gravitačně interagují a spojují se v obrovských prostorových a časových zálivech.

NGC 7469 je také velmi zvláštní. Má elegantní, krásná spirální ramena, která můžeme vidět po celé jejich délce, díky naklonění ve směru: plochý povrch galaxie k nám směřuje téměř přímo, což nám poskytuje úžasný pohled na galaktickou strukturu.

Galaxie má také velmi jasný střed, zejména pokud jde o infračervené záření.

To je způsobeno superhmotností Černá díra Ten, kolem kterého se otáčí celá galaxie, je aktivní: je obklopen materiálem, který padá nebo se shromažďuje na černé díře, což je proces, který generuje velké množství světla, protože gravitace a tření ohřívají materiál a způsobují, že září.

Nový snímek JWST NGC 7469. (ESA/Webb, NASA, CSA, L. Armus a A.S. Evans)

Ve vzdálenosti asi 1500 světelných let od galaktického centra NGC 7469 je další jasný prstenec poznamenaný zuřivou aktivitou tvorby hvězd, známým jako starburst. Protože vidíme galaxii tak jasně, vědci ji mohou studovat, aby lépe porozuměli spojení mezi epizodou výbuchu hvězd a aktivním galaktickým jádrem.

Stejně jako galaktické jádro, i hvězdicové prstence jasně září v infračerveném pásmu, což je rozsah vlnových délek, ve kterém JWST vidí vesmír v tak ohromujících detailech. Očekává se, že jeho pozorování galaxií, jako je NGC 7469, přinesou bezprecedentní pohled na tyto procesy a jejich propojení.

Vědci již našli nové shluky formování hvězd a přímý důkaz ničení prachu v blízkosti galaktického jádra – což ukazuje, že tato aktivita ovlivňuje okolní galaxii.

READ  COVID-19 3. dávka vakcíny na ochranu před hospitalizací se po 3 měsících snižuje

Zjistili také, že vysoce ionizovaný a difúzní atomový plyn chrlí z galaktického centra rychlostí 6,4 milionů kilometrů (4 miliony mil) za hodinu. Otřesy z těchto větrů jsem našel v tisku nedávný výzkumný článek Nemá vliv na hvězdicový prstenec.

Snímek Arp 298 z HST z roku 2008. (NASA, ESA, Hubble Heritage Team, ESA/Hubble Collaboration a Evans)

Další galaxie je v levém dolním rohu snímku JWST. Toto je IC 5283, uzamčená v gravitačním tanci s NGC 7469. Obě galaxie jsou společně známé jako Arp 298. Můžete vidět zvýrazněné oblasti jasně červené na okraji NGC 7469 nejblíže IC 5283; Je to pravděpodobně proto, že větší galaxie spotřebovává hvězdotvorné plyny, které vyživují svého menšího společníka.

Výbuch hvězd a možná i aktivita galaktického jádra v NGC 7469 je považována za výsledek interakce mezi těmito dvěma galaxiemi.

Velký šestiúhelníkový prvek, který obrazu dominuje, je JWST difrakční mutanty, artefakt vytvořený fyzickou strukturou dalekohledu. Takže to vlastně není skutečné, ale rozhodně to vypadá pěkně.

Můžete si stáhnout verze nového obrázku ve velikosti tapety Z webových stránek ESA JWST.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *