Čína tvrdí, že americká válečná loď nezákonně vstoupila do vod Jihočínského moře

Čína tvrdí, že americká válečná loď nezákonně vstoupila do vod Jihočínského moře

HONG KONG – Čínská armáda v pondělí oznámila, že americká válečná loď „ilegálně“ vstoupila do vod poblíž Second Thomas Shoal, atolu v Jihočínském moři, který si nárokují Čína, Filipíny a další země.

Čínské velitelství jižního divadla uvedlo, že vyslalo námořní síly, aby sledovaly a monitorovaly pobřežní bojovou loď USS Gabrielle Giffords, která je určena pro operace v blízkosti pobřeží, a obvinilo Spojené státy z rozdmýchávání napětí v regionu.

„Spojené státy porušují suverenitu a integritu Číny, narušují regionální mír a stabilitu a porušují mezinárodní právo a základní normy mezinárodních vztahů,“ uvedl mluvčí jižního velitelství v prohlášení na oficiálním účtu WeChat velitelství jižního divadla.

Americké námořnictvo odmítlo čínská obvinění s tím, že USS Giffords „provádí rutinní operace v mezinárodních vodách v Jihočínském moři v souladu s mezinárodním právem“.

„Americká 7. flotila operuje každý den v Jihočínském moři, stejně jako po celá desetiletí,“ řekla NBC News prostřednictvím e-mailu Christina Weidman, zástupkyně úředníka pro veřejné záležitosti. „Operace ukazují, že jsme odhodláni podporovat svobodný a otevřený indicko-pacifický region.“

Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, životně důležitou lodní trasu bohatou na přírodní zdroje, a to navzdory rozhodnutí mezinárodního tribunálu v Haagu z roku 2016, že její nároky nemají žádný právní základ. Tchaj-wan, Brunej, Malajsie, Filipíny a Vietnam mají v regionu také různé územní nároky, které vedly ke sporům s Čínou i mezi sebou navzájem.

Zejména Čína byla obviněna z obtěžování a zastrašování ve snaze prosadit své nároky na suverenitu.

Podle rozsudku z roku 2016, který Peking nikdy neuznal, se Second Thomas Shoal nachází zcela ve výlučné ekonomické zóně Filipín. Čína a Filipíny, smluvní spojenci Spojených států, zaznamenaly v posledních měsících v regionu četné konfrontace, když se Čína pokusila zabránit Filipínám v dodávkách zrezivělé válečné lodi, která sloužila jako vojenská základna poté, co filipínská vláda v roce 2016 úmyslně najela na mělčinu. 1999.

READ  Ruské síly ustupují, aby se přeskupily severně od ukrajinského Bachmutu | Zprávy o válce mezi Ruskem a Ukrajinou

O víkendu Filipíny rozmístily dvě lodě pobřežní stráže do další korálové oblasti u svého pobřeží a uvedly, že Čína se „rojí“ více než 135 čluny. Čínské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že útes je čínské území a že operace čínských rybářských plavidel v této oblasti jsou „rozumné a legální“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *