Zeptejte se Amy: Musel jsem přerušit kontakt s mámou. Jak se vypořádám s pocitem viny?

Milá Amy: Moje 82letá matka trpí nediagnostikovanou duševní chorobou charakterizovanou narcismem, paranoiou, bludy a násilným vztekem. Počínaje mým dospíváním (teď je mi 50) způsobila dlouhá období odcizení kvůli vnímaným ponižováním, takže zmeškala moji svatbu a narození mých dětí. Můj otec se s ní rozvedl, když mi bylo 8 let. Prochází však i lepšími obdobími, kdy může být krásná a okouzlující, takže kdykoli mě vyzve k líčení, vždy tak činím.

Po celou dobu pandemie jsem ji pravidelně navštěvoval, vodil jsem ji k mnoha lékařským schůzkám a pomáhal jsem jí vyrovnat se s dalšími velkými problémy. Udělala to, protože neměla nikoho jiného – doslova žádné jiné přátele nebo rodinu, kteří by s ní byli ochotni mluvit nebo jí pomáhat.

Ale minulý rok, protože jsem jí během jedné hodiny, kdy jsem byl v kostele na speciální mši ke Dni matek, nedokázal odpovědět (jak ironické), nechala mi více než půl tuctu stále více nepřátelských a urážlivých hlasových zpráv. Zavolal jsem jí zpět a řekl jí, že jsme skončili.

Pak jsem jí napsal dlouhý dopis, v němž jsem jí vysvětlil, proč s ní končím svůj vztah a že jediný způsob, jak se s ní usmířit, je souhlasit s návštěvou psychiatra (vždy jsem odmítal jakékoli poradenství v oblasti duševního zdraví nebo léčbu). Pak jsem ji zablokoval na svém telefonu, takže její hovory nevidím, ale stále může zanechat hlasové zprávy.

Od té doby mi pravidelně zanechávala dlouhé, zkomolené hlasové zprávy, které jsou sebechvályhodné a verbálně urážlivé. Nikdy jsem na žádný z těchto hovorů neodpověděl, ale z poslechu zpráv se cítím špatně. Mám chuť si změnit telefonní číslo, ale část mého já se cítí hrozně, když nechám tuhle křehkou, zahořklou, osamělou a často nemocnou starou ženu, která nemá vůbec žádné východisko. Můj terapeut říká, že jsem své povinnosti vůči své matce několikrát splnil a mohu ji nechat jít bez pocitu viny.

READ  Vesmírný teleskop Jamese Webba NASA úspěšně dokončil test za 10 miliard dolarů

Opravdu netoužím mít s ní vztah, ale vina a smutek tam stále jsou. Uvítám vaši radu.

Nepřízvučný: Nechci hádat vašeho terapeuta (nejsem terapeut), ale pokud bychom se my lidé mohli jednoduše vzdát bolestivých nebo problematických rodinných vztahů bez pocitu viny, nepotřebovali bychom terapii, Bibli ani poezii. . Nebo hudba Joni Mitchell nebo občasná sezení, abychom hledali útěchu od našeho smutku a frustrace.

Domnívám se, že je nutné dovolit si procítit všechny své emoce a přijmout tuto velmi náročnou situaci jako téměř nevyhnutelný důsledek celoživotního tam a zpět labilní matkou s neléčeným duševním onemocněním.

Váš soucit s vaší matkou je odhalen ve vašem románu, takže musíte pracovat na tom, abyste zůstali v empatickém postoji, zejména k sobě kvůli rozhodnutím, které jste museli udělat – ale také ke své matce.

Milá Amy: Nedávno třída mého středoškolského páru zorganizovala sraz u spolužáka, kterého se zúčastnilo asi 30 lidí. Přinesla láhev vína a podala ji hostitelce.

Při chatování s dalšími kolegy jsem byl informován, že se nebude podávat žádný alkohol. Hostitelé mají vodu a nealkoholické nápoje.

Mám požadovat vrácení peněz za víno? Když nepijí alkohol, co se stalo s mým vínem? Jsem malicherná, ale já…

Fino: Jste bezcenní. Určitě si opravdu nelámete hlavu nad tím, jestli byste měli hostitele požádat, aby zrušil tu láhev vína a vrátil vám ji. Nevíte, jestli tito hostitelé pijí alkohol. Jen víte, že se rozhodli nepodávat alkohol na tuto událost.

Co se stane s touto lahví dále, je do značné míry na nich. Pokud je pozvete na večeři, možná uvidíte, že se vám to vrátí jako hostitelský dárek.

© 2023 od Amy Dickinsonové. Distribuováno agenturou Tribune Content Agency.

READ  Inovativní vrtulník Marsu NASA se připravuje na svůj historicky první let do jiného světa

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *