6 ekologických filmů a televizních pořadů pro rok 2023, které musíte vidět

6 ekologických filmů a televizních pořadů pro rok 2023, které musíte vidět

Hledáte něco ke sledování? Podívejte se na tyto environmentální filmy a televizní pořady od roku 2022.

Naše velké národní parky (Netflix)

Kromě ochrany více území než kterýkoli jiný prezident přidejte k úspěchům bývalého prezidenta Baracka Obamy i tohoto držitele ceny Emmy za vynikajícího vypravěče. Tato minisérie v pěti epizodách zavede diváky do deseti zemí na pěti kontinentech a zahrnuje jen několik ze 4 000 národních parků po celém světě.

Obamovo vyprávění nás provede krajinou a divokou přírodou Gabonu, Madagaskaru, Japonska, Kostariky, Austrálie, Rwandy, Chile, Keni a Indonésie se záběry odlehlých krajin a vzácných druhů: 1000 let starý japonský cedr, jedno- tuna kožená želva a mezi nimi sloni Super Tusker. V USA nás provede přírodní rezervace Hanauma Bay na Havaji (nedaleko místa, kde vyrostli Obamovi), národní mořská rezervace Monterey Bay v Kalifornii a národní park Yellowstone ve Wyomingu.

Kromě toho, že nám Obama jednoduše ukazuje tato nádherná přírodní místa, také vysvětluje, jak vládou spravované pozemky mohou mít prospěšné vztahy s okolními obyvateli a jak více chráněných území znamená lepší život pro nás všechny. Přehlídka končí výzvou k akci: „Hlas jako planeta závisí na“.

To The End (k dispozici na Amazon Video 6. února 2023)

Režie: Rachel Learz a produkce Sabrina Schmidt-Gordon. do konce Zdůrazňuje úsilí čtyř silných barevných žen, které byly zastánkyněmi Green New Deal: Alexandrie Ocasio-Cortez, zástupkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států; Varshini Prakash, spoluzakladatel hnutí Sunrise Movement; Alexandra Rojas, výkonná ředitelka, Justice Democrats; a Rihanna John Wright, ředitelka klimatické politiky v Rooseveltově institutu.

Green New Deal si klade za cíl převést americkou ekonomiku na 100% obnovitelné zdroje energie do 10 let se zaměřením na pracovní místa a spravedlnost. Podobně jako v Rooseveltově Novém údělu není GND jediným zákonem, ale rámcem pro budoucí politiky. Film debutoval na filmovém festivalu Sundance v roce 2022 a byl natočen během čtyř bouřlivých a důležitých let pro klimatickou politiku. Záběry se přesouvají od lesních požárů v Kalifornii, do sálů Kongresu, po pouliční protesty až do konce roku 2021, kdy zákon prezidenta Bidena Build Better Act sotva prošel ve Sněmovně a později propadl v Senátu. Film zprostředkovává zátarasy, kompromisy a zoufalství, kterým tyto ženy a další bojovnice v oblasti klimatu často čelí, ale také radost z vítězství a změny.

READ  Justin Bieber náhle zrušil své světové turné [and Celebrates his 29th Birthday] | Exkluzivní zábava

Vysoká voda (Netflix)

na základě skutečných událostí, vysoká voda Vypráví příběh podmořského polského města. Středoevropská povodeň (neboli povodeň na Odře) v roce 1997 po několika měsících dešťů během několika dní ponořila 40 % polské Wroclawi pod vodu. Povodeň začala v České republice a rozšířila se do Německa a Polska, kde nakonec zahynulo 114 lidí. Tento pořad režírovaný Janem Holobkem a Bartomegem Ignasiukem je fiktivním popisem rozhodnutí vědců a vlády učiněných před katastrofou, během ní a po ní. Uprostřed naší současné ekologické krize, vysoká voda Děsivě to připomíná nedávné povodně a další přírodní katastrofy způsobené změnou klimatu nyní, o 25 let později. Přehlídka žádá diváky, aby zvážili rostoucí frekvenci těchto katastrof a to, jak naše reakce na ně navždy změní města a společnosti.

Lední medvěd (Disney +)

Ano, hraje v něm lední medvěd, ale tento film z Disneynature neobsahuje žádné ze zvířat, která vypadají jako Sněhurka v klasických disneyovských ocasech. Režírují Alastair Fothergill a Jeff Wilson a vypráví Catherine Keener, Lední medvěd Vypráví o životě matky ledních medvědů a jejích dvou mláďat v Arktidě a zobrazuje je ve všech ročních obdobích a výzvách, kterým čelí. Pomocí vzpomínek na svou výchovu se matka pokouší naučit své mládě, jak žít v drsném a měnícím se prostředí. Film poukazuje na to, jak změna klimatu ovlivňuje tuto krajinu a ohrožuje živobytí ledních medvědů, protože toky ledu se zmenšují a počet tuleňů se snižuje. Film divákům připomíná, že „Arktida může být do léta 2040 bez ledu“. „Akce, které dnes podnikneme, mohou pozitivně změnit budoucnost ledních medvědů.“

Jak změnit názor (Netflix)

Tento dokumentární seriál Lucy Walkerové a Alison Elwoodové, založený na knize Michaela Pollana z roku 2018, obrací kameru na kanabinoidy a jejich schopnost pomáhat lidskému zdraví. Každá ze čtyř epizod se zaměřuje na použití a historii jedné drogy: LSD, psilocybin (sloučenina nalezená v houbách), MDMA a meskalin (sloučenina nalezená v aloe vera). Show vedená samotným Michaelem Pollanem zkoumá psychedelickou terapii a tradiční použití a tajemství těchto látek, které se používají po staletí. Rozhovory s praktikujícími a účastníky ukazují schopnost halucinogenů léčit závislost, úzkost, depresi, obsedantně-kompulzivní poruchu a posttraumatickou stresovou poruchu, stejně jako silný odpor vlády, kterému psychedelická léčba čelila.

READ  Karlovy Vary odkládají akci 2021 na konec srpna, protože pandemie nadále poškozuje evropské filmové festivaly

Down to Earth with Zac Efron: Down Under Season 2 (Netflix)

Zac Efron je naším průvodcem pro druhou sezónu dolů na zem. V první sezóně vystupovali Efron a hostitel/wellness expert Darren Olin, kteří cestovali do různých zemí, aby se dozvěděli o zdravém a udržitelném životě a „našli nějaké nové pohledy na některé velmi staré problémy“.

Druhá sezóna vypadá trochu jinak. Poté, co Efron uvízl v Austrálii, když pandemická uzamčení v březnu 2020 začala uzavírat hranice, nyní přináší sezónu zaměřenou výhradně na australský kontinent a úsilí o ochranu, které se tam děje. Každá epizoda má jiné zaměření, včetně ochrany stanovišť, odpadu, Torresova průlivu, lesních požárů, domorodých hlasů a ekologických inovací. V osmi epizodách sledujte úsilí australských organizací zachraňujících koaly a další divokou zvěř před ničivými lesními požáry v roce 2020, zabývají se regenerativním zemědělstvím, obnovou Velkého bariérového útesu, chovem ohrožených tasmánských čertů a domorodými komunitami chránícími země.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *