zobrazit | China Qin Gang odhaluje Xiovo tajemství

Ve většině zemí není rozumné, aby vysoký státní úředník zmizel na 26 dní bez jakéhokoli vysvětlení. Ale přesně to se stalo v Číně, kde zmizení ministra zahraničí Chen Gang zdůrazňuje, jak tajnůstkářským režimem se stal Si Ťin-pching. To je problém nejen pro samotnou Čínu, ale i pro všechny, kdo jednají s vládou v Pekingu.

Chen, blízký důvěrník Xi, který rychle postupoval v diplomatických hodnostech, nebyl na veřejnosti viděn Od 25. června. Poté, co zmeškal několik diplomatických jednání na vysoké úrovni, čínské ministerstvo zahraničí na tiskové konferenci 11. července uvedlo, že Chen trpí „fyzická kondice“. Toto vysvětlení V textu ministerstva chybí Z tiskové konference. reagovat zprávy Mluvčí ministerstva zahraničí 17. července řekl, že Chen byl přistižen při mimomanželském poměru s čínským reportérem, když byl velvyslancem ve Washingtonu, „Nemám žádné informace, které bych mohl poskytnout.“

Ve středu nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Xie Feng řekl Aspen Security Forum, že nemůže říci, zda Chen uvidí Henryho Kissingera, který se s ním setkal v Pekingu. „starý přítel“ Xi a mnoho dalších vrcholných představitelů CPC. Tiskne místo, kde se Qin nachází, Xie Respondenti byli znovu odkázáni Ministerstvo zahraničních věcí nereagovalo.

V rámci americké vlády existuje mnoho spekulací a intrik o této otázce, ale málo tvrdých informací. Američtí úředníci si původně mysleli, že se virem nakazil Chen, ale nyní je pryč déle, než obvykle trvá jakýkoli záchvat nemoci. Několik amerických úředníků mi řeklo, že se domnívají, že obvinění z Chenova vztahu jsou věrohodná, ale nepotvrzená. V obou případech, několik řekl, se pravděpodobně stal obětí vnitřních bojů v rámci čínské kliky nejvyššího velení, které je notoricky bratrovražedné.

READ  Indie kritizuje nová britská pravidla cestování jako „diskriminační“, varuje před odvetou

„Má obrovské množství nepřátel ve vládě,“ řekl mi jeden vysoký americký úředník. „Byl to okrajově talentovaný člověk, který se prosadil pouze díky své blízkosti se Shi.“

Mnoho Chenových rivalů mělo dobrý důvod žárlit na jeho raketový vzestup. Příběh vypráví, že poté, co Chenova žena podávala domácí měsíční koláčky Shiově ženě, získal Chen vstup do vnitřního společenského kruhu Shi. Loni byl povýšen z velvyslance na ministra zahraničí a jmenován členem politbyra a letos byl jmenován i státním poradcem. To z něj udělalo jednoho z nejmocnějších lidí v Číně. Chenův předchůdce ve funkci státní rady Wang Yi, nyní ředitel zahraniční komise Ústředního výboru KSČ, je považován za Chenova největšího rivala. Potkal S Kissingerem tento týden.

Otázkou je, kdo tyto informace zveřejnil, jsou přesné nebo ne a kdo z toho má prospěch? „Wang Yi je na vrcholu tohoto seznamu,“ řekl mi jiný americký úředník.

Oficiálně Peking neposkytl Bidenově administrativě žádné vysvětlení Chenovy nepřítomnosti. A tým Biden na to netlačí, protože si myslí, že jim ČKS stejně neřekne pravdu. Ostatně Peking nikdy nevysvětlil, proč sám Si zmizela z očí veřejnosti na delší dobu během pandemie.

Obvykle v případech, kdy jsou nejvyšší čínští představitelé obviněni ze sexuální nevhodnosti, strana odvalí vozy a půjde po ženě. Když byl odhalen poměr čínské tenisové šampionky Peng Shuai s vysokým úředníkem, byla to ona Zmizel a byl tvrdě potrestán. Ale minulý měsíc byl jedním z nejvyšších čínských manažerů Přinucen k rezignaci Čelí veřejnému pobouření poté, co byl natočen se svou milenkou.

Chenova dlouhodobá nepřítomnost může naznačovat, že je tentokrát připraven na pád. Možná by ho nakonec obviňovali z korupce, což by Xiovi umožnilo zbavit se Chena, aniž by se vytvořil precedens, že ČKS nyní začne trestat ty, kteří jsou zodpovědní za mimomanželské aféry. Nebo se může znovu objevit a předstírat, že se nic nestalo. Nejde to nijak zjistit. Nyní ale svět uvidí, co Xi udělá, když se jeden z jeho vyvolených spojenců dostane do problémů.

READ  Zdroje: Indie říká čínskému ministrovi, aby se odpoutal od hranic, které jsou klíčové pro zlepšení vztahů

Chenův případ také odráží větší problém: Xiova vláda se netají pouze úředníky a jejich skandály. Peking také obecně ustupuje od základní transparentnosti – a to má obrovské důsledky pro americkou vládu, mezinárodní společnosti a kohokoli dalšího, kdo potřebuje informace z Číny.

Čínská vláda nyní Omezení verze Jeden ze základních ekonomických a finančních údajů, na kterých závisí společnosti a vlády. Britský ministr zahraničí James Cleverly nedávno varoval před a „Tragický špatný odhad“ Pokud Peking neodstraní závoj tajemství o své vojenské a jaderné expanzi. Čínská vláda původně zatajila vypuknutí viru COVID-19 a nadále světu zatajuje důležité informace související s koronavirem. Čína perzekuce novinářů A počet akademických pracovníků, kteří sdělují neocenitelná fakta, dramaticky vzrostl.

Ještě horší je, že Čína exportuje tento model utajení a nedostatku odpovědnosti. Čínská vláda se ve svých jednáních s mezinárodními organizacemi a zeměmi s vlivem snaží přesvědčit ostatní, aby přijali přílišné utajení jako nový normál ve vládnutí.

„Země, které uzavřely dohody s Pekingem, zjišťují, že se od nich očekává, že budou následovat příklad Číny a omezí transparentnost a odpovědnost stejně jako čínští lídři doma,“ uvedl viceprezident NED pro studie a analýzy Christopher Walker. Knihy o zahraničních věcech. „Výsledkem tohoto způsobu zapojení je postupná eroze globálních standardů transparentnosti a otevřeného vládnutí – a vznik nových standardů neprůhlednosti a neprůhlednosti.“

Nakonec je osud Qin Gang bezvýznamný; Xi může vždy zvýšit úroveň dalšího ze svých mužů. Z toho ale vyplývá, že Xi zřejmě nemusí světu vysvětlovat, co se děje. Rostoucí utajení ČKS přidává další rizika do jednání s Čínou na všech úrovních.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *