Zelenskyj: Západ potřebuje více odvahy při pomoci Ukrajině v boji

Lvov, Ukrajina (AFP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil Západ z nedostatku odvahy, když jeho země bojuje, aby odrazila ruskou invazi.zuřivě prosí stíhačky a tanky, aby si udržely obranu v konfliktu, který se změní v opotřebovací válku.

Promluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi Zelenskij v sobotu na setkání s nejvyššími ukrajinskými představiteli v Polsku kritizoval „stolní tenis na Západě ohledně toho, kdo a jak by nám měl být dodán letadla a další obranné zbraně“, když ruské raketové útoky zabíjejí a obléhají civilisty..

„Dnes jsem mluvil s obránci Mariupolu. Jsem s nimi v neustálém kontaktu. Jejich odhodlání, hrdinství a pevnost jsou ohromující,“ řekl Zelenskij ve video projevu v neděli časně ráno s odkazem na obležené jižní město, které utrpělo největší deprivace a hrůzy války. Kdyby ti, kteří 31 dní přemýšleli, jak dodat desítky letadel a tanků, měli 1 % své odvahy.“

Ruská invaze na Ukrajinu byla 32. dne v mnoha oblastech zastavenaJeho cílem je rychle obklíčit hlavní město Kyjev a donutit jej, aby se vzdal tváří v tvář silnému ukrajinskému odporu – podporovanému zbraněmi Spojených států a dalších západních spojenců.

Západní vojenská pomoc však dosud nezahrnovala bojová letadla. Návrh přesunout polská letadla na Ukrajinu přes Spojené státy byl zrušen kvůli obavám NATO ze zatažení do vojenského konfliktu s Ruskem.

„Takže, kdo je zodpovědný za euroatlantickou komunitu? Je Moskva stále díky zastrašovací taktice?“ zvolal Zelenskyj, když pronesl své ostré poznámky. „Naši partneři musí zvýšit svou pomoc Ukrajině.“

miniatura videa na youtube

Britské ministerstvo obrany v neděli uvedlo, že bojiště na severu Ukrajiny zůstává do značné míry statické, protože místní ukrajinské protiútoky brzdí ruské pokusy o reorganizaci svých sil. Řekla, že ruské síly se podle všeho snaží obklíčit ukrajinské síly, které přímo čelí separatistickým regionům na východě země.

READ  10letá Amiri Jo Garza se dozví, že její otec je obětí střelby v Ovaldi

Moskva tvrdila, že se soustředila na vymanění celého východního Donbasu na Ukrajině z ukrajinské kontroly. Region je částečně kontrolován Ruskem podporovanými separatisty od roku 2014. Vysoký představitel ruské armády v pátek uvedl, že vojáci jsou přesměrováni z jiných částí země na východ.

Přes tato ujištění ruské rakety zasáhly západní město Lvov V sobotu, když Biden navštívil sousední Polsko, připomněl, že Moskva je připravena zasáhnout kdekoli na Ukrajině.

Dnes v neděli mluvčí ruského ministerstva obrany, generálmajor Igor Konašenkov, řekl, že použilo vzdušné řízené střely k zásahu skladiště paliva a obranné stanice v Lev. Konašenkov řekl, že další úder raketami odpalovanými z moře zničil sklad s raketami protivzdušné obrany v Plesecku, západně od ukrajinského hlavního města Kyjeva.

Údery přišly, když Biden zakončil návštěvu Polska, kde se setkal s ukrajinskými ministry zahraničí a obrany, navštívil americké síly a viděl uprchlíky z války. Před odjezdem pronesl důrazné a velmi osobní odsouzení ruského prezidenta Vladimira Putina slovy: „Proboha, tento muž nemůže zůstat u moci.“

Bílý dům rychle dal jasně najevo, že Biden nevolá po okamžité změně vlády v Moskvě. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlášení odsoudil a prohlásil: „Není na prezidentovi Spojených států nebo Američanech, aby rozhodovali o tom, kdo zůstane v Rusku u moci.“

V neděli brzy ráno byl ve vzduchu stále cítit chemický zápach, když hasiči ve Lvově, asi 72 kilometrů od polských hranic, rozstřikovali vodu na spálenou část ropného zařízení, které bylo napadeno Ruskem.

Ochranka na místě, Yaroslav Prokopyev, řekl, že viděl tři rakety zasáhnout a zničit dvě ropné nádrže, ale nikdo nebyl zraněn.

Řekl: „Zasadila mi třetí ránu na zem.“

Postupné ruské nálety otřásly městem, které se stalo útočištěm pro odhadem 200 000 lidí, kteří uprchli z bombardovaných měst. Lvov byl také přestupní stanicí pro většinu z 3,8 milionu uprchlíků, kteří opustili Ukrajinu od první invaze Ruska 24. února.

READ  #příliš brzký okamžik? Papež v šátku vyvolává smíšené reakce

Město bylo od začátku invaze z velké části ušetřeno, ačkoli o týden dříve rakety zasáhly opravnu letadel poblíž hlavního letiště.

Olana Ukraints, 34letá IT profesionálka, ve tmě, přeplněném protileteckém krytu pod obytným domem kousek od místa první exploze, řekla, že nemůže uvěřit, že se po útěku z města na severovýchodě země musela znovu schovat. . Charkov, jedno z nejvíce bombardovaných měst války.

„Byli jsme na jedné straně ulice a viděli jsme to na druhé straně,“ řekla. „Viděli jsme oheň. Řekl jsem svému příteli, co to je? Pak jsme slyšeli výbuch a prasklo sklo. Snažili jsme se schovat mezi budovami. Nevím, jaký byl cíl.“

Zelenskij ve svém video projevu rozzlobeně varoval Moskvu, že mezi ukrajinským lidem zasévá hlubokou nenávist k Rusku, protože neustálé dělostřelecké ostřelování a letecké bombardování mění města v ruiny, zabíjejí civilisty a ostatní tlačí do úkrytů, takže je nechávají na hodování. a vodu k přežití.

„Děláte vše pro to, aby naši lidé sami opustili ruský jazyk, protože ruský jazyk bude nyní spojován pouze s vámi, s vašimi bombovými útoky, zločiny a zločiny,“ řekl Zelenskyj.

jaderné výzkumné zařízení Charkov, druhé největší město na Ukrajině a ležící nedaleko ruských hranic, se v sobotu znovu dostalo pod palbu. Ukrajinská Mezinárodní agentura pro atomovou energii uvedla, že vzhledem k pokračujícímu nepřátelství nebylo možné odhadnout rozsah škod.

Ruské síly obléhaly město Charkov od začátku invaze a bylo vystaveno opakovanému bombardování, které zasáhlo obytné budovy a životně důležitou infrastrukturu.

Ukrajinské úřady dříve uvedly, že ruské bombardování poškodilo budovy v zařízení, ale nedošlo k úniku radiace. Mezinárodní agentura pro atomovou energii uvedla, že jaderný materiál v zařízení je vždy podkritický a že zásoby radioaktivního materiálu jsou velmi nízké, což snižuje rizika uvolnění radiace.

READ  Turisté se hrnou, když se v islandské sopce otevírá nová štěrbina

Kromě 3,8 milionu lidí, kteří zcela uprchli z Ukrajiny, invaze vyhnala z domovů více než 10 milionů lidí, tedy téměř čtvrtinu ukrajinské populace. Předpokládá se, že byly zabity tisíce civilistů.

___

Andrea Rosa v Charkově; Nabi Qena v Kyjevě. Kara Anna ze Lvova a novináři Associated Press z celého světa přispěli k této zprávě.

___

Sledujte zpravodajství AP o válce na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.