Francie a Německo se hádají kvůli návrhu EU klasifikovat jadernou a plynovou energii jako „zelenou“

Návrh Evropské unie označit jadernou a plynovou energii za „zelenou“ se dostal pod palbu německé vlády.

Návrh plánu uvádí, že plyn a jaderná energie jsou zásadní pro přechod k čistší energii.

Ale Steffi Lemke, německá ministryně životního prostředí, řekla, že návrh je „zcela špatný“, zatímco její rakouský protějšek Leonor Gosler prohlásila, že Vídeň bude blok žalovat, pokud bude schválen.

Tato situace staví země do kolizního kurzu s Francií, která vyrábí 70 procent své energie z jaderné energie a vede snahy o její klasifikaci jako udržitelnou.

Prezident Emmanuel Macron nedávno oznámil investici ve výši 1 miliardy eur do rozšíření jaderné energetiky.

Podle návrhu Evropské komise by investice do nových jaderných energetických zařízení měly být klasifikovány jako „zelené“, pokud splňují určitá technická kritéria včetně konkrétního plánu na likvidaci radioaktivního odpadu.

Plán zahrne projekty jaderné a plynové energetiky do schématu „klasifikace udržitelného financování“ Evropské unie, čímž podpoří miliardové soukromé investice, které pomohou předcházet změně klimatu.

Podvodné a směšné

Robert Habeck, německý ministr hospodářství, řekl, že návrhy jsou „zelenou vodou“ a pochybuje, zda budou „finanční trhy přijaty“.

„Kategorizovat jadernou energii jako udržitelnou je špatné – je to () vysoce riziková technologie,“ řekl.

Michael Bloss, mluvčí Strany zelených v Evropském parlamentu pro klimatickou politiku, zaútočil na Ursulu von der Leyenovou, předsedkyni Evropské komise, a prohlásil, že to „ničí důvěryhodnost evropské ekoznačky pro finanční investice“.

Bloss řekl, že označení udržitelnosti je nyní „podvodné“ a „směšné“, protože jaderná a plynová energie budou tímto návrhem postaveny „na stejnou úroveň jako solární a větrná energie“.

Zatímco Lucembursko se přidalo k Německu a Rakousku v opozici, několik členských států EU včetně Finska a České republiky a také Francie vyzvalo k většímu využívání této technologie.

READ  Obrázky týdne: Ukrajina, Super Bowl LVI a tučňáci

Návrh vstoupí v platnost v roce 2023, pokud jej podpoří většina členů EU.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.