Írán umisťuje na veřejná místa kamery, aby identifikovaly a potrestaly nezahalené ženy

(Reuters) – V další snaze udržet na uzdě rostoucí počet žen, které porušují povinné oblékání, se íránské úřady rozhodly instalovat kamery na veřejná místa a ulice, aby identifikovaly a potrestaly nezahalené ženy, uvedla v sobotu policie.

Po identifikaci pachatelé obdrží „varovné textové zprávy o následcích“, uvedla policie v prohlášení.

V prohlášení, které přinesla justiční tisková agentura Mizan a další státní média, se uvádí, že cílem tohoto kroku je „zabránit odporu vůči zákonu o závoji“, a dodal, že takový odpor znečišťuje duchovní obraz země a šíří nejistotu.

Od smrti 22leté kurdské ženy ve vazbě mravnostní policie loni v září stále více íránských žen šátek vzdalo. Mahsa Amini byl zatčen za porušení pravidla závoje. Bezpečnostní síly povstání násilně potlačily.

Přesto, s rizikem zatčení za porušení kodexu povinného oblékání, se ženy stále hojně objevují v obchodních centrech, restauracích, obchodech a ulicích po celé zemi. Videa odhalených žen, které vzdorují mravnostní policii, obletěla sociální sítě.

Policejní prohlášení vydané v sobotu vyzvalo majitele podniků, aby „pečlivě sledovali dodržování společenských norem prostřednictvím svých pečlivých kontrol“.

Podle íránského islámského práva, zavedeného po revoluci v roce 1979, jsou ženy povinny zahalovat si vlasy a nosit dlouhé volné oblečení, aby skryly svou postavu. Porušovatelé čelili veřejnému napomenutí, pokutám nebo zatčení.

Prohlášení ministerstva vnitra označilo závoj za „jeden z civilizovaných pilířů íránského národa“ a „jeden z praktických principů islámské republiky“ a v prohlášení z 30. března uvedlo, že v tomto ohledu nebude žádné stažení.

Vyzval občany, aby konfrontovali nezahalené ženy. V minulých desetiletích takové směrnice povzbuzovaly militanty k útokům na ženy. Minulý týden virální video ukazovalo muže, který házel jogurt po dvou nezakrytých ženách v obchodě.

[email protected] Střih Frances Kerry

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

READ  Bangkok v pohotovosti, protože v Thajsku zaplavilo 70 000 domů | Thajsko

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *