Vzácné „zvláštní varování“ vydané jako násilný tajfun, který se dostal na pevninu v Japonsku | Japonsko

Vzácné „zvláštní varování“ vydané jako násilný tajfun, který se dostal na pevninu v Japonsku |  Japonsko

Na jihozápadě dopadl tajfun Nanmadol Japonsko V neděli večer úřady vyzvaly miliony lidí, aby se schovali před silnými bouřkovými větry a přívalovými dešti.

Japonská meteorologická agentura uvedla, že bouře oficiálně dorazila na pevninu kolem 19:00 místního času (11:00 GMT), když dosáhla její oční stěny – oblasti mimo oko – poblíž Kagošimy.

Sbíral poryvy o rychlosti až 150 mil za hodinu a za méně než 24 hodin spustil až 500 mm srážek nad částmi jihozápadní oblasti Kjúšú.

Místní představitelé uvedli, že několik lidí bylo zraněno. Ve městě Kušima v jižní prefektuře Mijazaki utrpěla žena lehká zranění od střepů skla, když vítr rozbil okna tělocvičny. Celostátní televizní stanice NHK uvedla, že se nakazilo 15 lidí s odkazem na vlastní statistiky.

Nejméně 20 000 lidí strávilo noc v úkrytech v prefekturách Kagošima a Mijazaki na Kjúšú, kde JMA vydala vzácné „zvláštní varování“ – výstraha vydaná pouze tehdy, když předpovídá podmínky, které se vyskytnou jednou za několik desetiletí.

Více než 7 milionů lidí bylo požádáno, aby se přestěhovali do úkrytů nebo se ukryli v pevných budovách, aby přečkali bouři, uvedla národní televize NHK, která shromažďuje informace od místních úřadů.

Evakuační varování nejsou povinná a úřady se občas snažily přesvědčit lidi, aby se před nepříznivým počasím přestěhovali do krytů. Snažili se vzít si domů své obavy z počasí během víkendu.

„Prosím, držte se dál od nebezpečných míst a prosím, evakuujte se, pokud pocítíte sebemenší náznak nebezpečí,“ napsal na Twitteru premiér Fumio Kishida po jednání vlády o bouři.

„Bylo by nebezpečné evakuovat v noci. Přesuňte se prosím na bezpečné místo, dokud je venku světlo.“

JMA varoval, že region by mohl čelit bezprecedentnímu nebezpečí způsobenému silným větrem, bouřkovými vlnami a přívalovými dešti, přičemž bouři popsal jako „extrémně nebezpečnou“.

READ  Organizace spojených národů: Nejméně 100 lidí bylo zabito v důsledku silných zemětřesení, která zasáhla západní Afghánistán

„Oblasti zasažené bouří zažívají takový déšť, jaký nikdy předtím neviděli,“ řekl v neděli novinářům Hiro Kato, šéf Weather Watch and Warning Center.

„Zejména v oblastech, na které se vztahuje varování před sesuvy půdy, je velmi pravděpodobné, že k některým typům sesuvů skutečně dojde.“

Vyzval k „maximální ostražitosti, a to i v oblastech, kde se katastrofy obvykle nestávají“.

Do nedělního večera energetické společnosti uvedly, že téměř 200 000 domácností v celém regionu ztratilo proud. Vlaky, lety a trajekty byly zrušeny, dokud bouře nepominula, a dokonce i některé malé obchody – které jsou obvykle otevřené po celou pracovní dobu a jsou záchranou v katastrofických situacích – zavřely své dveře.

„Jižní část Kjúšú může zažít ten druh silných větrů, vysokých vln a přílivů, které nebyly nikdy předtím pozorovány,“ uvedl v neděli JMA a vyzval lidi, aby dbali „nejvyšší možné opatrnosti.“

Na místě úředník z Izumi v Kagošimě řekl, že podmínky se v neděli odpoledne rychle zhoršovaly.

„Vítr zesílil. Také prší,“ řekl agentuře AFP. „Venku je úplně bílé místo. Viditelnost je téměř nulová.“

Bouře, která s přibližováním k pevnině mírně zeslábla, se má ve středu ráno stočit na severovýchod a přežene se přes hlavní japonský ostrov.

Japonsko nyní prochází sezónou tajfunů a zažívá 20 takových bouří ročně a běžně zažívá přívalové deště, které způsobují sesuvy půdy nebo bleskové povodně. V roce 2019 zasáhl tajfun Hagibis Japonsko, kde se konalo mistrovství světa v rugby, a zabil více než 100 lidí.

Před rokem tajfun Jebi uzavřel letiště Kansai v Ósace a zabil 14 lidí. A v roce 2018 zabily záplavy a sesuvy půdy v západním Japonsku během každoročního období dešťů více než 200 lidí.

Vědci tvrdí, že klimatická krize zvyšuje intenzitu bouří a způsobuje zvýšení frekvence a intenzity extrémního počasí, jako jsou vlny veder, sucha a bleskové povodně.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *