Těžce postižená Česká republika dosahuje 1 milion potvrzených případů

Zdravotnické úřady v České republice dnes ve středu oznámily registraci jednoho milionu potvrzených případů koronaviru.

Boj proti pandemii zdaleka neskončil v těžce zasažené Evropské unii, která doufá, že se poučí z minulých chyb, které opakovaně umožnily rostoucí infekci zničit ochabující zdravotní systém.

Česká republika je zdaleka nejmenší z 21 zemí, která tento mezník překonala, přičemž Spojené státy se umístily na prvním místě ve světě s více než 26 miliony potvrzených případů.

„Řekl bych, že náš přístup nebyl úspěšný,“ řekl Jan Trinka, biochemik z Univerzity Karlovy v Praze.

Trinka uvedla, že vládě – která má od vypuknutí pandemie na starosti tři různé ministry zdravotnictví – chybí jasná vize toho, čeho chce dosáhnout, a její akce se setkávají s rostoucí nedůvěrou občanů.

S rychle se šířící britskou variantou viru se věci mohly obrátit k horšímu.

Pravděpodobně budeme mít infikovaných více lidí. „Budeme mít více lidí v nemocnicích a více lidí zemře,“ řekl Trnka.

Vakcíny mohou pomoci, ale asi 50% Čechů tvrdí, že podle průzkumů nechtějí být očkováni kvůli bezpečnostním obavám a dezinformacím.

„Doufám, že jsme byli všichni očkováni, abychom na podzim žili bez omezení, ale jsem v tom pesimistický,“ řekl Trnka.

A ministerstvo zdravotnictví ve středu uvedlo, že denní nárůst nových infekcí dosáhl předchozího dne 9 057 případů, čímž se celkový počet zvýšil na něco málo přes milion.

S 10,7 miliony obyvatel země zaznamenala 16 683 úmrtí.

Nizozemsko, další země Evropské unie, dosáhlo ve středu 1 milion potvrzených případů.

Česká republika na jaře přežila svoji nejhorší pandemii, aby se její systém zdravotní péče dostal na pokraj kolapsu na podzim a znovu v lednu poté, co koaliční vláda vedená premiérem Andrejem Babišem i přes varování odborníků opakovaně srazila hlídací psy pandemie.

READ  Filmová show mého přítele o exorcismu se datuje do osmdesátých let!

Denní přírůstky infekcí klesly poté, co začátkem ledna dosáhly rekordní výše téměř 18 000, ale počty jsou stále nebezpečně vysoké.

Podle představitelů zdravotnictví je 93 043 Čechů s COVID-19 – 5 811 z nich bylo hospitalizováno, zatímco 1 002 je na jednotce intenzivní péče, čímž je zdravotní systém vystaven rostoucímu tlaku.

Vývoj minulý týden přinutil vládu opustit své plány na znovuotevření škol a lyžařských středisek a další omezení komunikace a pohybu lidí.

„Není pochyb o tom, že COVID je smrtelný,“ řekl Babis. „Musíme více lidí uvědomit, že to není neškodná chřipka a že je to velmi nebezpečný virus. Máme jeho nové varianty. Situace není dobrá.“

To byl jiný příběh než v srpnu, kdy tvrdil, že Česká republika je „nejlepší v COVIDU (jedná se s ním)“, a uvedl, že není nutné ukládat omezení. O dva měsíce později se země dostala na první místo v globálním žebříčku denních nových případů COVID-19 a počátkem ledna dosáhla nejhorší míry úmrtnosti podle počtu obyvatel v důsledku rozhodnutí umožnit znovuotevření obchodů, barů a restaurací několik týdnů před Vánoci . .

Virus si vyžádal velkou daň.

Podle údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem zveřejněných v úterý zemřelo v roce 2020 ve srovnání s předchozím rokem 16 700 lidí, což je celkem 129 100 lidí, z nichž většina byla v říjnu a listopadu uprostřed rostoucí infekce.

„Musíme hlasitě a jasně oznámit, že to, co se stalo na podzim a ještě neskončilo, je nejvyšší úmrtnost v této zemi od druhé světové války,“ řekl českému veřejnoprávnímu rozhlasu Jan Konfalinka, viceprezident Univerzity Karlovy v Praze v Leden. .

Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí má Česká republika za posledních 14 dní stále třetí nejvyšší úmrtnost na COVID-19 v Evropské unii – 205 na milion.

READ  Odpočívej a buď vděčný získává hlavní roli v hudebním filmovém projektu oslavujícím „Vesmír a svobodu“

„Stále máme velké množství infikovaných lidí, a pokud se zvýší procento infekčních variant v populaci, můžeme čelit velmi vážnému problému po velmi dlouhou dobu,“ uvedla virologička Ruth Tachisi.

___

Sledujte veškeré pokrytí AP epidemií na:

https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic

https://apnews.com/hub/coronavirus-vaccine

https://apnews.com/UnderstandingtheOutbreak

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *