Těžce postižená Česká republika dosahuje 1 milion potvrzených případů

Zdravotnické úřady v České republice dnes ve středu oznámily registraci jednoho milionu potvrzených případů koronaviru.

Boj proti pandemii zdaleka neskončil v těžce zasažené Evropské unii, která doufá, že se poučí z minulých chyb, které opakovaně umožnily rostoucí infekci zničit ochabující zdravotní systém.

Česká republika je zdaleka nejmenší z 21 zemí, která tento mezník překonala, přičemž Spojené státy se umístily na prvním místě ve světě s více než 26 miliony potvrzených případů.

„Řekl bych, že náš přístup nebyl úspěšný,“ řekl Jan Trinka, biochemik z Univerzity Karlovy v Praze.

Trinka uvedla, že vládě – která má od vypuknutí pandemie na starosti tři různé ministry zdravotnictví – chybí jasná vize toho, čeho chce dosáhnout, a její akce se setkávají s rostoucí nedůvěrou občanů.

S rychle se šířící britskou variantou viru se věci mohly obrátit k horšímu.

Pravděpodobně budeme mít infikovaných více lidí. „Budeme mít více lidí v nemocnicích a více lidí zemře,“ řekl Trnka.

Vakcíny mohou pomoci, ale asi 50% Čechů tvrdí, že podle průzkumů nechtějí být očkováni kvůli bezpečnostním obavám a dezinformacím.

„Doufám, že jsme byli všichni očkováni, abychom na podzim žili bez omezení, ale jsem v tom pesimistický,“ řekl Trnka.

A ministerstvo zdravotnictví ve středu uvedlo, že denní nárůst nových infekcí dosáhl předchozího dne 9 057 případů, čímž se celkový počet zvýšil na něco málo přes milion.

S 10,7 miliony obyvatel země zaznamenala 16 683 úmrtí.

Nizozemsko, další země Evropské unie, dosáhlo ve středu 1 milion potvrzených případů.

Česká republika na jaře přežila svoji nejhorší pandemii, aby se její systém zdravotní péče dostal na pokraj kolapsu na podzim a znovu v lednu poté, co koaliční vláda vedená premiérem Andrejem Babišem i přes varování odborníků opakovaně srazila hlídací psy pandemie.

READ  Mistři české panenky Herminy Terlové a Jerryho Trnky

Denní přírůstky infekcí klesly poté, co začátkem ledna dosáhly rekordní výše téměř 18 000, ale počty jsou stále nebezpečně vysoké.

Podle představitelů zdravotnictví je 93 043 Čechů s COVID-19 – 5 811 z nich bylo hospitalizováno, zatímco 1 002 je na jednotce intenzivní péče, čímž je zdravotní systém vystaven rostoucímu tlaku.

Vývoj minulý týden přinutil vládu opustit své plány na znovuotevření škol a lyžařských středisek a další omezení komunikace a pohybu lidí.

„Není pochyb o tom, že COVID je smrtelný,“ řekl Babis. „Musíme více lidí uvědomit, že to není neškodná chřipka a že je to velmi nebezpečný virus. Máme jeho nové varianty. Situace není dobrá.“

To byl jiný příběh než v srpnu, kdy tvrdil, že Česká republika je „nejlepší v COVIDU (jedná se s ním)“, a uvedl, že není nutné ukládat omezení. O dva měsíce později se země dostala na první místo v globálním žebříčku denních nových případů COVID-19 a počátkem ledna dosáhla nejhorší míry úmrtnosti podle počtu obyvatel v důsledku rozhodnutí umožnit znovuotevření obchodů, barů a restaurací několik týdnů před Vánoci . .

Virus si vyžádal velkou daň.

Podle údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem zveřejněných v úterý zemřelo v roce 2020 ve srovnání s předchozím rokem 16 700 lidí, což je celkem 129 100 lidí, z nichž většina byla v říjnu a listopadu uprostřed rostoucí infekce.

„Musíme hlasitě a jasně oznámit, že to, co se stalo na podzim a ještě neskončilo, je nejvyšší úmrtnost v této zemi od druhé světové války,“ řekl českému veřejnoprávnímu rozhlasu Jan Konfalinka, viceprezident Univerzity Karlovy v Praze v Leden. .

Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí má Česká republika za posledních 14 dní stále třetí nejvyšší úmrtnost na COVID-19 v Evropské unii – 205 na milion.

READ  Bojíte se „Coraline“? Otestujte si nervy s touto strašidelnou karikaturou - Daily Movie

„Stále máme velké množství infikovaných lidí, a pokud se zvýší procento infekčních variant v populaci, můžeme čelit velmi vážnému problému po velmi dlouhou dobu,“ uvedla virologička Ruth Tachisi.

___

Sledujte veškeré pokrytí AP epidemií na:

https://apnews.com/hub/coronavirus-pandemic

https://apnews.com/hub/coronavirus-vaccine

https://apnews.com/UnderstandingtheOutbreak

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *