Aktualizujte věřitele 2-Paris, abyste zrušili 14 miliard dolarů, které dluží Súdán

(Přidá podrobnosti a pozadí)

Prezident Pařížského fotbalového klubu Emmanuel Moulin v pátek uvedl, že Pařížský klub oficiálních věřitelů souhlasil se zrušením 14 miliard dolarů dlužných Súdánem a restrukturalizací zbývající dlužné částky, která přesahuje 23 miliard dolarů.

Mullane ve svém projevu poté, co bylo ve čtvrtek dosaženo dohody, vyzvala ostatní veřejné a soukromé věřitele Súdánu, aby odpustili dluhy země za stejných podmínek.

Súdán se stal způsobilým pro úlevu poté, co jej Mezinárodní měnový fond minulý měsíc přijal v iniciativě Silně zadlužené chudé země (HIPC) na základě závazku k makroekonomickým reformám.

Mullen uvedl, že dohoda Pařížského klubu přímo ruší 14,1 miliardy USD a mění splátky na 9,4 miliardy USD s dostatečně dlouhou dobou odkladu, takže Súdán nemusí platit před rokem 2024.

„Toto velké úsilí ukazuje podporu mezinárodního společenství procesu demokratické transformace v Súdánu a pomůže Súdánu znovu navázat kontakt s mezinárodním finančním společenstvím, provádět jeho reformní politiku a bojovat proti chudobě,“ řekl Mullen.

Ve výši 23,5 miliard USD představuje dluh Súdánského pařížského klubu – z čehož více než 99% je v prodlení a úroky vzniklé od 80. let – velkou část z více než 56 miliard USD, které země dluží zahraničním věřitelům obecně.

Budeme hledat podobné nebo lepší výsledky s věřiteli mimo Pařížský klub. „Toto je úspěšný začátek,“ uvedl na Twitteru ministr financí Jibril Ibrahim.

Súdán dluží dalších 20,3 miliard dolarů zemím mimo Pařížský klub, včetně Kuvajtu, největšího súdánského věřitele s 9,8 miliardami dolarů, a Saúdské Arábie a Číny. Dluží také komerčním věřitelům nejméně 6,5 miliardy dolarů.

Pařížský klub ve svém prohlášení uvedl, že Kuvajt, Saúdská Arábie, Fond pro rozvoj Abú Dhabí a Česká republika, které všechny nejsou členy klubu, uvedly, že poskytnou úlevu dluhům Súdánu za podmínek podobných těm, s nimiž se dohodly Pařížský klub.

READ  Česká republika popírá zprávy o svém záměru dodat Ukrajině tanky Leopard 2

Hlavními věřiteli Súdánu pařížskému klubu jsou Rakousko, Francie a Spojené státy. (Zprávy: Lee Thomas; Další zprávy: Mahmoud Murad v Káhiře; Úpravy: Alison Williams, John Stonestreet a Nick McPhee.)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *