Analytici tvrdí, že nigerská vojenská junta ovládá regionální blok, který ohrožuje vojenskou moc

Analytici tvrdí, že nigerská vojenská junta ovládá regionální blok, který ohrožuje vojenskou moc

NIAMEY, Niger (AP) – Týden poté, co vypršela lhůta pro povstalecké vojáky v Nigeru, aby znovu dosadili sesazeného prezidenta nebo čelili vojenské intervenci, se vojenská junta nepodvolila. Analytici tvrdí, že nebyla podniknuta žádná vojenská akce a zdá se, že vůdci převratu mají navrch nad regionální skupinou, která hrozbu vydala.

Západoafrický blok států (ECOWAS) dal vojákům, kteří svrhli demokraticky zvoleného nigerského prezidenta Mohameda Bazouma, do minulé neděle, aby ho propustili a znovu dosadili nebo pohrozili vojenskou akcí. Ve čtvrtek jsem blok objednal Nasaďte „rezervní“ síly Obnovit ústavní řád v Nigeru, kde Nigérie, Benin, Senegal a Pobřeží slonoviny uvedly, že přispějí vojáky.

Kdy a jak budou vojáci nasazeni, ale není jasné. Tento krok může trvat týdny nebo měsíce, než se začne realizovat, a zatímco se blok rozhoduje, co dělat, vojenská rada získává moc, říkají někteří pozorovatelé.

„Zdá se, že pučisté vyhráli a zůstanou… pučisté drží všechny karty a upevňují svou vládu,“ řekl Ulf Lessing, vedoucí programu Sahel v think-tanku Konrad Adenauer Foundation.

Je nepravděpodobné, že by ECOWAS vojensky zasáhlo a riskovalo zatažení Nigeru do občanské války, řekl a dodal, že ECOWAS a západní země budou místo toho tlačit na juntu, aby souhlasila s krátkým přechodným obdobím.

Lessing řekl, že Evropa a Spojené státy nebudou mít jinou možnost, než uznat vojenskou radu, aby pokračovaly v bezpečnostní spolupráci v regionu.

Převrat z 26. července je považován za velkou ránu pro mnoho západních zemí, které považovaly Niger za jednoho ze svých posledních partnerů v konfliktem zmítané oblasti Sahel jižně od saharské pouště, se kterou by mohly spolupracovat na odražení. Růst džihádistického povstání Napojený na Al-Káidu a Islámský stát. Spojené státy a Francie mají v regionu více než 2500 vojáků a spolu s dalšími evropskými zeměmi investovaly stovky milionů dolarů do vojenské pomoci a výcviku nigerských sil.

READ  Zelenskyj: Rusko „investuje všechno“, aby zastavilo ukrajinskou armádu | Zprávy o válce mezi Ruskem a Ukrajinou

Stále je málo jasné, co se stane dny poté, co ECOWAS oznámilo rozmístění „pohotovostních“ sil.

Jednání šéfů obrany kraje bylo odloženo na neurčito. Očekává se, že v pondělí se sejde Africká unie, aby projednala krizi v Nigeru. Rada pro mír a bezpečnost této skupiny může toto rozhodnutí zvrátit, pokud bude mít pocit, že širší mír a bezpečnost na kontinentu je ohrožena intervencí.

Odložení schůzky náčelníků obrany k projednání „rezervních“ sil ukazuje, že ECOWAS považuje použití síly za poslední možnost, řekl Nate Allen, docent z Afrického centra pro strategická studia.

„Vzhledem k potenciálním problémům, kterým by jakákoli intervence čelila, (použití síly by vyžadovalo) vysoký stupeň konsensu a koordinace nejen v rámci ECOWAS, ale v rámci Africké unie a mezinárodního společenství v širším měřítku,“ řekl.

Ale ti, kdo mají vazby na juntu, říkají, že se připravují na boj, zejména proto, že vojáci nejsou ochotni vyjednávat, pokud ECOWAS neuzná za nového vládce svého vůdce, generála Abd al-Rahmana Chiana, který prezidenta sesadil.

Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) vyzývá k okamžitému propuštění prezidenta Bazouma a jeho opětovnému uvedení do funkce hlavy státu. Je to vtip?“ řekla Insa Garba Seydou, místní aktivistka, která pomáhá novým nigerským vojenským vládcům s jejich kontakty a říká, že je s nimi v přímém kontaktu. Ať už Bazoum odstoupí nebo ne, už nikdy nebude prezidentem Nigeru.

Postupem času narůstají obavy o bezpečnost Bazouma, který je od převratu s manželkou a synem v domácím vězení. Jeho blízcí říkají, že jeho situace se zhoršuje, chybí voda, elektřina a jídlo. Vojenská rada v Nigeru to řekla vysokému americkému diplomatovi Zabijí sesazeného prezidenta Dva západní představitelé řekli agentuře AP, zda se sousední země pokusí o vojenský zásah k obnovení jeho vlády.

READ  Nejnovější očkování a novinky ze světa

Většina Nigerijců se snaží pokračovat ve svém životě, zatímco patová situace mezi vůdci převratu a regionálními státy pokračuje.

Ulice hlavního města Niamey jsou většinou klidné se sporadickými místy projuntských demonstrací. Jakékoli pro-Bazumovy demonstrace jsou bezpečnostními složkami rychle umlčeny.

V neděli lidé chodili pěšky, jezdili na kole a řídili v centru Niamey, skandovali „Down with France“ a vyjadřovali svůj hněv na ECOWAS.

Niger je v zoufalé situaci. Jsme velmi rádi, že došlo k převratu. Nyní může každý bez problémů vyjít do ulic… (ale) pokud ECOWAS dovolí lidem zaútočit na Niger, překročíte červenou čáru,“ řekl obyvatel Seydou Isaka.

V pátek stovky lidí, mnozí mávali ruskými vlajkami, pochodovali směrem k francouzské vojenské základně a požadovali, aby opustili Francii. Žoldáci z Wagnerovy skupiny napojené na Rusko již působí v několika dalších afrických zemích a jsou obviněni z porušování lidských práv. Začátkem tohoto měsíce během cesty do sousedního Mali, které je rovněž řízeno vojenským režimem a spolupracuje s Wagnerem, junta údajně zeptal se žoldák pro pomoc.

Boubaker Adamou, krejčí v hlavním městě, uvedl, že v týdnech po převratu vyrobil nejméně 50 ruských vlajek.

Mnoho Nigerijců ale nemá na protesty čas a soustředí se spíše na výživu svých rodin.

Země s téměř 25 miliony obyvatel je jednou z nejchudších na světě a tvrdé cestování a ekonomické sankce ze strany Hospodářského společenství západoafrických států si vybírají svou daň.

Moussa Ahmed, prodejce potravin v Niamey, uvedl, že ceny potravin, jako je olej na vaření a rýže, od převratu vzrostly o 20 % a že není dostatek elektřiny na provoz ledniček v jeho obchodě. Niger získává až 90 % energie ze sousední Nigérie, která přerušila některé své dodávky.

Pomocné skupiny, které se již potýkají s výzvami pomoci více než 4 milionům lidí, kteří potřebují humanitární pomoc, tvrdí, že krize ještě zhorší již tak zoufalou situaci.

READ  Bývalý poradce řekl, že britský premiér Johnson odmítl vypnout COVID-19, protože zemřeli pouze starší lidé

„Nemůžeme přeceňovat dopad na civilisty, pokud jde o humanitární potřeby a ochranu, když vojenské imperativy mají přednost před civilním řízením,“ řekl Jan Egeland, generální tajemník Norské rady pro uprchlíky.

Očekává se, že sankce a pozastavení rozvojové pomoci budou mít významný dopad na životní podmínky země, která je již nyní pod velkým tlakem.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *