Ukrajinský poslanec Zelenskij žádá indického premiéra Módího o pomoc v „mírovém vzoru“

NEW DELHI (Reuters) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí v telefonickém hovoru s premiérem Narendrou Modim řekl, že požádal Indii o pomoc při zavádění „mírového vzorce“.

Rozhovor přichází v době, kdy se Indie snaží posílit obchodní vztahy s Moskvou, zatímco západní země zavádějí nová opatření k omezení ruského financování války.

„Telefonoval jsem s premiérem Narendrou Modim a přeji úspěšné předsednictví G20,“ napsal Zelenskyj na Twitteru. „Oznámil jsem formuli míru na této tribuně a nyní počítám s účastí Indie na její realizaci.“

Zelenskyj minulý měsíc požádal skupinu G20, aby přijala ukrajinský 10bodový mírový vzorec a ukončila válku. Indie předsedá G20 rok.

Indická vláda v prohlášení pozdě v pondělí uvedla, že oba lídři diskutovali o možnostech posílení bilaterální spolupráce.

Předseda vlády nastínil klíčové priority pro indické předsednictví G20, včetně vyjádření obav rozvojových zemí v otázkách, jako je potravinová a energetická bezpečnost.

Modi také „důrazně“ zopakoval svou výzvu k okamžitému ukončení nepřátelských akcí na Ukrajině a vyjádřil podporu Indie jakémukoli mírovému úsilí.

Indie, která výslovně neodsoudila ruskou invazi na Ukrajinu, se stala po Číně největším odběratelem ruské ropy, protože tento měsíc snížila barel uralské ropy hluboko pod cenu 60 dolarů, na které se dohodly západní země.

Indický ministr zahraničí uvedl, že jako třetí největší spotřebitel ropy a plynu na světě, kde úrovně příjmů nejsou vysoké, se Indie měla starat o své vlastní zájmy a nazvat Rusko „stálým a časem prověřeným partnerem“.

Agentura Reuters také minulý měsíc uvedla, že Moskva zaslala Indii seznam více než 500 produktů pro možné dodávky, včetně dílů pro auta, letadla a vlaky, protože sankce narušují schopnost Ruska udržet životně důležitá průmyslová odvětví v chodu.

Indie také podle ministra zahraničí zaslala Rusku seznam indických výrobků pro přístup na ruské trhy, protože se snaží vyvážit bilaterální obchod, který se nyní přiklání k Rusku.

READ  Dánské volby připravily cestu pro centristickou vládu: Průzkum v hlasování - Politico

(Zpráva Shivam Patel v New Delhi; střih Kirsten Donovan)

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *