Izraelské síly postupují do města Gaza, zatímco Benjamin Netanjahu odolává výzvám k příměří

Izraelské síly postupují do města Gaza, zatímco Benjamin Netanjahu odolává výzvám k příměří

Izraelská armáda postupuje na jih a východ od města Gaza poté, co převzala plnou kontrolu nad největší nemocnicí v pásmu, zatímco premiér Benjamin Netanjahu se zavázal odolat mezinárodnímu tlaku na příměří.

Boje byly obnoveny ve čtvrtích Al-Zaytoun a Jabalia, východně od nemocnice Al-Shifa, během noci, i když udeřila časná zimní bouře. Armáda uvedla, že o víkendu bylo zabito devět izraelských vojáků.

V sobotu stovky lidí opustily nemocnici – ohnisko izraelské třítýdenní pozemní ofenzívy –, aby se připojily k více než milionu vysídlených lidí žijících buď pod širým nebem, nebo v přeplněných krytech OSN. V Pásmu Gazy se v neděli spustil silný déšť, teploty klesaly pod 15 stupňů Celsia, což zvýšilo riziko onemocnění, protože splašky proudí do ulic.

V sobotu večer Netanjahu řekl, že omezené množství paliva – ne více než dvě nákladní auta denně – bude nyní povoleno do Gazy, aby se zabránilo vypuknutí epidemie, ústupku, který prý učinil po americkém tlaku.

„Nejedná se o změnu politiky, ale o omezenou místní reakci, která má zabránit šíření epidemií,“ řekl Netanjahu a dodal, že šíření nemoci postihne izraelské vojáky i obyvatele Gazy.

Zdálo se však, že také odmítl výzvu amerického prezidenta Joea Bidena uvedenou v názorovém sloupku Washington Post, že Palestinská samospráva, politický rival Hamásu na Západním břehu, bude po válce hrát v Gaze větší roli. Aniž by jmenoval palestinskou samosprávu, řekl, že nebude podporovat přítomnost žádného prvku, který „podporuje terorismus a platí teroristy a jejich rodiny“.

Netanjahu se zavázal zřídit „diplomatický železný dóm“ – odkaz na izraelský systém protivzdušné obrany – aby odolal rostoucímu mezinárodnímu tlaku na příměří, pokud to nebude doprovázeno propuštěním rukojmích zadržovaných Hamásem. Řekl: „Odmítám tyto tlaky a říkám světu: Budeme pokračovat v boji až do vítězství.“

Izrael zahájil letecký a pozemní útok na pásmo Gazy po ničivém útoku Hamásu 7. října, při kterém podle izraelských představitelů zahynulo asi 1200 lidí. Palestinská islámská skupina, která kontroluje Gazu od roku 2007, rovněž zajala asi 240 rukojmích.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že více než 11 500 Palestinců bylo umučeno, mnoho z nich byly ženy a děti, ale varovalo, že od začátku minulého týdne nebylo schopno toto mýtné aktualizovat kvůli výpadku komunikace. Ministerstvo odhadlo, že pod troskami bylo pohřbeno více než 3000 lidí.

Katarský premiér Sheikh Mohammed bin Abdul Rahman Al Thani, který vede jednání s Hamasem o propuštění rukojmí, řekl na tiskové konferenci v Dauhá, že „v posledních několika dnech došlo k dobrému pokroku“ a mezi Izraelem a Hamasem přetrvávají drobné překážky. . Hamas dosáhne dohody.

Rozšířené vojenské operace přicházejí v době, kdy izraelské síly hledaly v nemocnici Al-Shifa důkazy na podporu jejich tvrzení, že pod ní Hamás vybudoval rozsáhlé podzemní velitelské a řídicí centrum.

Omezené objevy jakékoli rozsáhlé infrastruktury Hamasu, ať už v nemocnici Shifa nebo v nemocnici Rantisi, které Izrael převzal začátkem tohoto týdne, vyvolaly širokou kritiku rozhodnutí IDF zaútočit na přeplněná zařízení.

V Al-Shifa zatím armáda podle videí zveřejněných izraelskou armádou našla vchod do tunelu, malou skrýš na zbraně, nějaké vysílačky a notebook. Armáda zatím neprovedla úplné vyšetřování tunelu.

V Rantissi ukázal admirál Daniel Hajary televizním štábům skrýš se zbraněmi, o nichž řekl, že tam byla objevena, a pak ukázal na kalendář začínající 7. října, v den útoku Hamasu, kus lana na podlaze a závěs. Na zdi bez oken jako důkaz, že tam může být drženo rukojmí.

Představitelé izraelské armády v pátek uvedli, že jsou frustrovaní tlakem na poskytnutí dalších důkazů. IDF má nyní plnou kontrolu nad vymáháním a očekává se, že bude pokračovat v hledání důkazů na podporu svých tvrzení.

Světová zdravotnická organizace navštívila nemocnici Al-Shifa v sobotu a uvedla, že nemocnice je „zónou smrti“, a dodala, že její tým našel hromadný hrob obsahující 80 těl. Al-Shifa poskytla v posledních dnech kromě lékařů, sester a nejméně 600 pacientům přístřeší 2500 lidem. Po sobotním útěku některých lékařů a pacientů zůstaly necelé dvě desítky zaměstnanců.

Organizace spojených národů v neděli oznámila, že evakuovala „31 vážně nemocných dětí“ a také některé zdravotnické pracovníky a rodinné příslušníky. Děti byly převezeny do porodnice v Rafahu. Zbývajícím pacientům hrozí infekce kvůli lékařskému a pevnému odpadu a nedostatku léků, uvedla OSN s tím, že se plánují další evakuační mise.

Předčasně narození novorozenci podstupující léčbu po převozu z nemocnice Al-Shifa do Rafahu
Předčasně narození novorozenci jsou po převozu ze Shifa ošetřeni v nemocnici Rafah © Abdul Rahim Al-Khatib/ Německá tisková agentura

Západní spojenci Izraele nabádají k opatrnosti, protože armáda rozšiřuje své operace do jižní Gazy, kam izraelská armáda původně během své invaze ze severu požádala civilisty, aby uprchli. Spojené státy požádaly Izrael, aby ponechal operace na jihu „cílené a přesné“, aby se předešlo civilním obětem a umožnilo lidem přesunout se do bezpečných oblastí, uvedl v sobotu člověk obeznámený s diskusemi.

Ministr obrany Yoav Galant ale v sobotu řekl, že celé pásmo Gazy brzy pocítí „smrtící sílu izraelské armády“, podle nahrávky jeho poznámek odvysílané izraelským rádiem Kan. Armáda odmítla komentovat letáky nalezené v Khan Yunis v jižním pásmu Gazy a požadovala, aby Palestinci okamžitě opustili své domovy.

Organizace spojených národů také ohlásila výbuchy ve dvou školách, kam se uchýlili civilisté. Ředitel Agentury OSN pro pomoc a práci pro palestinské uprchlíky (UNRWA) uvedl, že po bombovém útoku na školu OSN v Al Fakhoura obdržela „hrozivé obrázky a videozáznamy desítek mrtvých a zraněných“.

Na sociální síti to napsal generální komisař OSN pro UNRWA Philippe Lazzarini Zvažte nehodu.

Další zprávy od Heba Saleh

READ  Výbuch mešity v Kábulu: nejméně 10 mrtvých, mnohem více obávaných

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *