Vyplatí se AI mamografie?

Vyplatí se AI mamografie?

Kliniky po celé zemi začínají pacientům nabízet novou službu: nechat číst mamografy nejen radiologem, ale i modelem umělé inteligence. Nemocnice a společnosti, které tyto nástroje poskytují, se chlubí svou schopností urychlit práci radiologů a odhalit rakovinu dříve než samotné standardní mamografie.

V současné době mamografie odhalí asi 87 % případů rakoviny prsu. U mladších žen a žen s hustými prsy je větší pravděpodobnost, že se u nich rakovina nevyskytne. Někdy vedou k falešně pozitivním výsledkům, které vyžadují další testování k vyloučení rakoviny, a mohou také vést k prekancerózním stavům, které nikdy nemusí způsobit vážné problémy, ale přesto vedou k léčbě, protože riziko neléčení nelze předvídat.

„V žádném případě to není dokonalá věda,“ řekl Dr. John Lewin, vedoucí zobrazování prsou v nemocnici Smilow Cancer Hospital a Yale Cancer Center.

Odborníci jsou nadšeni vyhlídkou na zlepšení přesnosti screeningu rakoviny prsu, kterým je ve Spojených státech každoročně diagnostikováno 300 000 žen. Mají ale také obavy, zda tyto nástroje AI budou dobře fungovat u různorodé skupiny pacientů a zda mohou smysluplně zlepšit přežití rakoviny prsu.

Mamograf obsahuje velké množství informací o prsní tkáni a vývodech. Některé vzory, jako jsou jasně bílé skvrny s drsnými okraji, mohou být známkou rakoviny. Ve srovnání s tím mohou jemné bílé čáry indikovat kalcifikace, které by mohly být benigní nebo mohou vyžadovat další testování. Jiné vzory může být pro člověka obtížné odlišit od normální prsní tkáně.

V některých případech mohou modely umělé inteligence „vidět to, co my nevidíme,“ řekla Dr. Katrina Dudelzon, radioložka, která se specializuje na zobrazování prsou v NewYork-Presbyterian/Weill Cornell Medical Center.

Když je snímek spuštěn přes software AI, software zvýrazní podezřelé oblasti, které vyžadují další pozornost radiologa. Některé modely mohou také zaznamenávat snímky, aby pomohly zaneprázdněným radiologům upřednostnit, které skeny vyšetřit jako první.

READ  V úterý je naplánováno spuštění rakety Wallops NASA - CBS Boston

„Snadno přečtu 100 mamografů za jeden den,“ řekla Dr. Carolyn Maloneová, radioložka na oddělení prsu v John Theurer Cancer Center v Hackensack University Medical Center. „Mohu začít číst ty, o kterých AI říká, že jsou složitější.“

V jedné z největších studií mamografie využívající AI model používaný ve Švédsku zlepšil detekci rakoviny prsu… 20 procent. Ve studii zahrnující 80 000 žen program odhalil šest případů rakoviny na každých 1 000 žen, zatímco radiologové odhalili pět případů na každých 1 000 žen.

A 2022 Dánská studie ukázala, že model AI také snížil falešně pozitivní výsledky, což znamená, že méně žen se muselo vrátit k lékaři k dalšímu testování poté, co mamograf identifikoval podezřelé místo.

Není však jasné, zda analýza AI skutečně sníží počet úmrtí na rakovinu prsu, nebo jednoduše zvýší počet přežití tím, že odhalí více rakovin dříve. Radiologové si také nejsou jisti, jak se evropské nálezy přenesou do Spojených států, nebo jak dobře budou modely fungovat v rozmanitější populaci.

„Je potřeba rozmanitějšího školení a testování nástrojů a algoritmů umělé inteligence, abychom je mohli vyvinout napříč různými rasami a etniky,“ řekl Dr. Dodelsohn. „AI je jen nástroj, který se učí na základě toho, co vidí.“

Někteří odborníci Také se obávají používání těchto nástrojů předtím, než budou důkladně prověřeny, a srovnávají s technologií detekce pomocí počítače, která byla v 80. letech 20. století oslavována jako způsob, jak pomoci odhalit rakovinu prsu dříve. Velká studie později ukázala, že tato technologie Není vyrobeno Výsledky mamografu jsou přesnější.

Pokud jde o AI analyzující mamografy, „možná nezjistíme, zda se naše výkonnost několik let snížila,“ řekl Dr. Lewin.

Existují také určité věci, které umělá inteligence zatím neumí, jako je rozlišování mezi jizvami po operaci a nádory. „Prostě k tomu potřebujete člověka,“ řekl doktor Malone. Radiologové, zejména ti, kteří jsou vyškoleni v zobrazování prsou, se mohou při identifikaci těchto anomálií spolehnout na pacientovu anamnézu a vlastní zkušenosti, řekla.

READ  Nově identifikovaný gen způsobující lupus poskytuje potenciální cíl pro lepší léčbu

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv A dal svolení Téměř dvě desítky produktů umělé inteligence pro mamografii. Některé z těchto nástrojů jsou poskytovány pacientům na malém počtu klinik a jsou testovány jinými nemocnicemi, které chtějí potvrdit hodnotu, kterou tyto nástroje poskytují, než je nabídnout pacientům.

V současné době neexistuje žádný účtovací kód, který by radiologové mohli použít k účtování této technologie poskytovatelům pojištění. To znamená, že některá centra mohou přenést náklady na pacienty a účtovat si 40 až 100 USD z kapsy za analýzu AI. Jiné nemocnice mohou nést náklady a poskytnout dodatečnou analýzu zdarma. Jiní si však mohou technologii vyhradit pro výzkumné účely, dokud si nebudou jistější hodnotou, kterou může poskytnout pacientům.

Než se umělá inteligence stane součástí běžné péče, bude to nějakou dobu trvat, což by pojišťovny přimělo zvážit proplacení. Dokonce i tehdy většina pacientek nepotřebuje AI pro mamografy, i když to může poskytnout určité další ujištění pro ty, kteří jsou obzvláště znepokojeni svými výsledky, řekl Dr. Dudelzon.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *