Český prezident Pavel označil rozšíření EU za „geostrategický imperativ“

Český prezident Pavel označil rozšíření EU za „geostrategický imperativ“

Česká republika dala najevo svou podporu novému kolu rozšiřování EU v době, kdy se země připravuje na 20 let od vlastní federace.

Rozšíření je „geostrategický imperativ“, řekl český prezident Petr Pavel na tiskové konferenci v Praze po boku německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera na konferenci k přistoupení České republiky a devíti států k Evropské unii před 20 lety.

„Pokud necháme státy západního Balkánu, Ukrajinu, Moldavsko a Gruzii před dveřmi příliš dlouho, necháme je napospas Evropanům a aktérům jako Rusko, kteří Evropě příliš nerozumí,“ varoval Pavel. Bývalý předseda Vojenské rady NATO.

„Tyto země chtějí patřit na Západ,“ řekl v úterý český premiér Peter Fiala. „Dáme jim tuto příležitost a využijeme možnosti, které expanze nabízí,“ dodal.

Powell vyzval kandidátské země, aby se vážně připravily na budoucí přistoupení. Česká republika může pomoci potenciálním členům sdílením vlastních zkušeností, řekl.

Prezident prosadil reformy EU s tím, že unie by se podle něj mohla „určitě“ zlepšit.

1. května 2004 vstoupila Česká republika, Polsko, Slovensko a sedm dalších států do Evropské unie, což Pavel označil za „milník“.

„Naším domovem není jen Česká republika, ale Evropa,“ řekl Pavel.

Šest zemí západního Balkánu – Albánie, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Severní Makedonie, Černá Hora a Srbsko – v současné době usiluje o vstup do EU a dosáhly různého stupně pokroku směrem ke členství.

Bývalé sovětské republiky Ukrajina, Moldavsko a Gruzie jsou rovněž kandidáty, zatímco jednání EU s Tureckem jsou v současnosti pozastavena.

Steinmeier již dříve vyzval k zachování demokracie v EU před červnovými parlamentními volbami do EU.

„V rámci naší EU jsou základní demokratické hodnoty, ba dokonce evropský projekt zpochybňovány nezodpovědnými populisty,“ řekl Steinmeier.

Uvědomme si, co je zvláště nyní v sázce, řekl. Prezident dodal, že jakmile je jednou demokracie dosaženo, není zaručena navždy.

READ  Přímý přenos Česká republika vs. Wales: Sledujte online, televizní kanál, otevírací doba

„Víme, že síla liberální demokracie, její tolerance, je jejím nejzranitelnějším bodem. A víme, že se musíme chránit a jednat defenzivně, když kritici demokracie napadnou tuto toleranci.“

Dnes mají Česká republika a Německo všechny důvody k oslavám tohoto přistoupení před 20 lety, řekl Steinmeier o bývalých státech východního bloku Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Slovinsku, Slovensku, České republice, Maďarsku a Polsku a Maltě. a Kypr, který vstoupil do Evropské unie v roce 2004 v rámci největšího rozšíření ve své historii.

„Všichni jsme z tohoto kroku těžili – nejen ekonomicky, ale především jako sousedé. A tento úspěšný příběh se bude psát i nadále.“

S poukazem na to, že Česká republika euro nezavedla, prezident uvedl, že Česká republika by se měla sama rozhodnout, zda měnu zavede. „Ale můj vzkaz zní: pokud se tak Češi jednoho dne rozhodnou, budete všichni v eurozóně velmi vítáni.“

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier (L) a český prezident Petr Pavel přijíždějí na tiskovou konferenci po setkání na Pražském hradě.  Příležitostí cesty byl vstup České republiky do Evropské unie před 20 lety.  Britta Pedersenová/dpa

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier (L) a český prezident Petr Pavel přijíždějí na tiskovou konferenci po setkání na Pražském hradě. Příležitostí cesty byl vstup České republiky do Evropské unie před 20 lety. Britta Pedersen/dpa

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *