Vyhlášení výjimečného stavu na Islandu po erupci sopky

Vyhlášení výjimečného stavu na Islandu po erupci sopky
  • Napsal Catherine Armstrong a Ian Casey v Londýně
  • BBC novinky

Video vysvětlení,

Záběry ukazují fontány roztaveného kamene vystřelující z puklin v zemi na poloostrově Reykjanes

Na Islandu byl vyhlášen stav nouze poté, co láva z erupce sopky zničila rozvody teplé vody.

Tisíce lidí na poloostrově Reykjanes byly vyzvány, aby omezily používání horké vody a elektřiny, protože oprava potrubí může trvat dny.

Panují obavy, že pokud lávový proud brzy nepoleví, mohly by být zasaženy další důležité plynovody poblíž elektrárny Svartsinje.

Od prosince jde o třetí erupci tohoto druhu na poloostrově.

Letecké video z oblasti ukazuje novou 3 kilometry dlouhou (1,8 míle) puklinu, trhlinu v zemském povrchu, která vysílala proudy lávy chrlící vysoko do vzduchu.

Kouř osvětlený lávou lze vidět v hlavním městě Reykjavíku, vzdáleném asi 40 kilometrů (25 mil).

Modrá laguna, jedna z hlavních turistických atrakcí Islandu, byla nucena znovu uzavřít kvůli proudům lávy. Předpokládá se, že v pátek zůstane zavřeno.

Islandské ministerstvo civilní ochrany a krizového řízení uvedlo, že se snaží zjistit, jak zajistit dodávky teplé vody pro více než 20 000 lidí, jejichž přístup byl údajně narušen.

Vulkanoložka Dr. Evgeniya Ilyinskaya pro BBC řekla, že zatímco samotná elektrárna Svartsinji je do jisté míry chráněna bariérami postavenými kolem ní, existují potrubí, která zásobují horkou vodou dalších 30 000 lidí na celém poloostrově, kteří jsou bezprostředně ohroženi.

Řekla však, že je naděje, že rychlost proudění lávy se brzy zpomalí, podobně jako u předchozích erupcí, a že se potrubí nepoškodí.

Podle islandského meteorologického úřadu se síla erupce snižuje.

Všechny nedávné erupce na jihu Islandu zahrnovaly lávu vytékající z puklin, spíše než sopečné erupce vysílající popel do atmosféry – jak země zažila v roce 2011.

Doktorka Ilinskaya, docentka vulkanologie na univerzitě v Leedsu, uvedla, že čtvrteční erupce byla ve stejné obecné oblasti jako ta v prosinci, což znamená, že je nepravděpodobné, že by způsobila další škody opuštěnému městu Grindavik.

Tři domy ve městě byly zničeny minulý měsíc, když roztavená láva vystřelila přes dvě další trhliny.

Vědci se domnívají, že by to mohlo trvat roky, a někteří ze zhruba 4000 obyvatel Grindaviku řekli BBC, že neočekávají, že by se někdy vrátili do svých domovů.

Island má 33 aktivních vulkanických systémů a nachází se nad tím, co je známé jako Středoatlantický hřbet, což je hranice mezi dvěma největšími tektonickými deskami na planetě.

READ  Afghánský fotograf varuje, že Taliban vypne média

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *