Ve věku 97 let zemřela česká operní pěvkyně Sona Šervena

Ve věku 97 let zemřela česká operní pěvkyně Sona Šervena

Ve věku 97 let zemřela Sona Šervena, česká operní pěvkyně známá především rolí Carmen a více než 110 rolemi v San Franciscu a dalších operních domech za železnou oponou.

Národní divadlo v Praze uvedlo, že Červená zemřela v neděli v nemocnici v české metropoli, kde se léčila s blíže nespecifikovanou nemocí.

Šervena, narozená 9. září 1925 v Praze, hostovala v Opeře Unter den Linden a ve Státní opeře Berlín v sovětské části Berlína, když v lednu 1962 emigrovala do Západního Berlína přes poslední otevřenou křižovatku v Novém Budova. Berlínská zeď.

Železná opona ji držela mimo její zemi 30 let.

Na Západě působila Servina ve Frankfurtské opeře, ale nejvíce se proslavila svými hostujícími vystoupeními v mnoha operních domech v Evropě a Spojených státech, mimo jiné ve Vídni, Miláně, Paříži, Amsterdamu, Los Angeles, Chicagu a na festivalech v Bayreuth a Německo. Glyndebourne a mnoho dalších.

V roce 1962 začala Servina 11letou pravidelnou spolupráci s operou v San Franciscu rolí Carmen Georgese Bizeta, její charakteristickou postavou.

Následovali další, včetně Azuceny v Trubadúru a Dame Quickly ve Falstaffovi od Giuseppe Verdiho, stejně jako Mother Goose v The Rake’s Progress od Igora Stravinského. Vrátila se znovu do San Francisca v roce 1980.

Po odchodu do opery se přestěhovala do divadla Thalia v německém Hamburku, kde jako herečka spolupracovala s americkým režisérem Robertem Wilsonem.

Poté, co se Servina po pádu komunismu v roce 1989 vrátila do vlasti, hrála ve Wilsonových inscenacích v Národním divadle v Praze.

Servina vystoupila loni 29. září v oratoriu Jana Zástery „Svatá Ludmila“ v Lateránské katedrále v Římě u příležitosti českého předsednictví Evropské unii.

Z ocenění, která obdržela, obdržela v roce 2013 Zlatou medaili za umění od John F. Kennedy Center ve Washingtonu a v témže roce byla vyznamenána Řádem za zásluhy a Českou státní medailí.

READ  EMDB 4.12 - Newwin

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *