USA uvalily nové sankce na íránský program balistických raket

Ministerstvo financí oznámilo nové sankce proti jednotce islámských revolučních gard, která je zodpovědná za výzkum a vývoj balistických střel, stejně jako íránskému Parchin Chemical Industries Corporation a íránskému makléři, který pracoval na nákupu náhradních dílů pro pomocné rakety.

„Činnosti Íránu související s balistickými raketami pokračují v destabilizaci regionu Blízkého východu a Spojené státy budou i nadále používat všechny nástroje, které máme k dispozici, aby je narušily,“ uvedl ministr zahraničí Anthony Blinken ve středečním prohlášení.

Nové sankce přicházejí v době, kdy Spojené státy stále jsou Snaha o dohodu S Íránem znovu vstoupit do jaderné dohody, známé také jako Společný komplexní akční plán. A zatímco američtí představitelé uvedli, že dohoda se zdála být blízko tohoto měsíce, v posledních dnech se objevily náznaky, že to nemusí být bezprostřední.

Zvláštní vyslanec USA pro Írán Robert Malley v neděli na CNN v Dauhá řekl Becky Andersonové, že jaderná dohoda „není za rohem a není nevyhnutelná“ kvůli nevyřešeným otázkám, včetně požadavků Teheránu ohledně islámských revolučních gard.

Také v neděli Blinken během setkání s izraelským premiérem Naftali Bennettem řekl, že Spojené státy budou čelit nepřátelství ze strany Íránu bez ohledu na to, co se stane s jadernou dohodou. „Dohoda nebo žádná dohoda, budeme pokračovat ve spolupráci a s dalšími partnery, abychom čelili destabilizujícímu chování Íránu v regionu,“ řekl Blinken.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že středeční sankce byly spuštěny po raketovém útoku na Erbil z 13. března. Rakety dopadly poblíž budované budovy amerického konzulátu v Erbilu, ačkoli ministerstvo zahraničí uvedlo, že nezasáhly žádná americká zařízení.

Prohlášení ministerstva financí také odkazovalo na „íránsky aktivovaný raketový útok Houthi na zařízení Saudi Aramco z 25. března, jakož i další raketové útoky íránských zástupců proti Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům,“ uvedlo, že všechny útoky „jsou připomínkou toho, že Írán“ se stále vyvíjí Šíření balistických raket představuje vážnou hrozbu pro mezinárodní bezpečnost.“

READ  Biden se vysmívá Trumpově chvále Putina a zesměšňuje jeho tvrzení o „stabilním géniovi“

„Zatímco Spojené státy pokračují v úsilí o návrat Íránu k plnému dodržování JCPOA, nebudeme váhat zacílit na ty, kteří podporují íránský program balistických raket,“ uvedl v prohlášení náměstek ministra financí pro terorismus a finanční zpravodajství Brian Nelson. „Budeme také spolupracovat s dalšími partnery v regionu, abychom pohnali Írán k odpovědnosti za své činy, včetně vážného porušování suverenity jeho sousedů,“ dodal.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.