Tick ​​tock: společnost, která udržuje Prahu v chodu

Klasické hodiny jsou součástí pražské krajiny, známé jako „město stovek věží“ pro jeho staletá mechanická zařízení – včetně slavného orloje na Starém náměstí.

Mariana Nisenidalova je prezidentkou rodinného podniku L Hainz založeného v roce 1836, který založil specializaci na výrobu a výrobu hodin pro mechanické věže pro radnice, kostely a památky. Společnost také opravuje a udržuje komplexní hodinky.

Haines, kterou převzal komunistický režim, který vládl v České republice po čtyři desetiletí, a uvězněn jejím pradědem, dědečkem a strýcem, byl v 90. letech vrácen k dědicům jejich bývalých majitelů.

Dnes vyrábí velké mechanické hodinky zcela pomocí své vlastní jedinečné technologie a sahá až do druhé poloviny devatenáctého století. Hainz vyrábí každý rok méně než šest jednotek.

Jedním z jejích současných projektů je údržba Pražského orloje neboli „Orloj“. Hodiny, které byly postaveny čtyři století před založením Hainze, jsou blízko slavného Karlova mostu, nejnavštěvovanější turistické atrakce města.

Každou hodinu se shromažďují davy lidí, aby slyšeli zvonit smrtící postavou. Nad hodinami se objeví dvanáct apoštolů. Nisnidalova si plně uvědomuje Hainzovu odpovědnost za to, že hodinky fungují správně, takže každý den mohou fanoušci být i nadále oslněni propracovanými tvary, panely a čísly.

Její léta v Hainzu ji naplnila tíhou historie, kterou představovaly hodiny města, a její nadšení a hrdost na její práci se časem nezmenšily.

„Je to čest. Naše rodina se o tuto scénu stará už dlouhou dobu,“ říká Nisnidalova.

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *